Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki Albümler

Vitrindeki Albümler

Mehmet Ali Sanlıkol ‘An Elegant Ritual’ (Dünya)

Yaşamını Amerika’da sürdüren besteci, piyanist, akademisyen Mehmet Ali Sanlıkol’un yeni albümü “An Elegant Ritual”de çektiği 99 taneli tespihin ilk tanesini tasavvuf musikisinin mistik sesleri, son tanesini Chick Corea albümlerinin Gayle Moran’ı, imamesini ise John Coltrane’in “A Love Supreme” albümü oluşturuyor. Zira Sanlıkol’un müziğinin sosyo-kültürel tezahürü, birlikte ve barış içinde maneviyat kuvvetli bir yaşam düşüncesi.

Piyano ve ney çalıp vokal yapan; her üç işi de kendinden emin bir hâkimiyet duygusu içinde beceren Sanlıkol, eklektikten ziyade sentez anlayışına uygun düşen kompozisyonları, spiritüel vokal tekniği ve hepsinden öte tartışmalı sentezler konusundaki cesaretiyle göz dolduruyor.

Vokal-piyano-ney üçgeninin arasına yerleştirdiği James Heazlewood-Dale’in bası, George Lernis’in vurmalı çalgıları ile bu albüm onun ilk piyano üçlüsü kaydı. “Interlude 2”, “Interlude 3” ve “Invitation” adlı besteler Bronislaw Kaper’e, diğerleri kendisine ait.

Müziğimizi yerinde alıp uzaklarda pahalıya satan bir tüccar değil; gurbetteki gönüllü elçimiz O. Hem yenilikçi hem geleneklere bağlı; kumaşı doğulu, elbiseleri Batılı, aksesuvarları Avrupalı. Sanlıkol müziğinde işlediği tüm coğrafyaları, kültürleri onurlandırıyor.

Mustafa Özkent ‘Psychedelic Sampling’ (Hammer Müzik)

Besteci, düzenlemeci, orkestra şefi ve gitarcı Mustafa Özkent’i stüdyosunda modern sound’lar eşliğinde canlı bir solo albüm yapmaya iten şey salgın koşulları değil, hedef kitlesinin göbeğinde eklektik setler yapan DJ’ler ve kulüplerde çalan yeni kuşak müzikler.

“Psychedelic Sampling” Özkent’in kariyerinde iki yeniliğe işaret ediyor. Birincisi orkestra olmaksızın tüm çalgıları teknolojik nimetlerden faydalanarak hardware-software enstrüman sampıllarını kullanarak kanal kayıtlarını canlı çalarak kaydediyor. İkincisi ise burada canlı çaldığı üç çalgıdan birinin kendi tasarımı oluşu. Bu, Samsun’da Osman Kuzu ustaya yaptırdığı ve ismini Saztar koyduğu gitar ve saz karışımı yeni bir çalgı. Albümdeki diğer çalgılar PRS elektro gitar ve Fender Jazzmaster’dan yaptırdığı perdesiz gitar.

Çalışmanın parça konsepti “Gençlik ile El ele” albümünden uzak olmamakla birlikte, burada değişik yörelerin türküleri saykodelik, caz, blues tarzlarında harmanlanarak Latin perküsyonlar ve alaturka ritim sazlar eşliğinde yorumlanıyor; altına tekno dans ritimleri döşeniyor. Üç parçada Borodin, Korsakov ve “Mısırlou”dan kısa pasajlar kullanılıyor.

Mustafa Özkent, müzik hayatının altmışıncı yılında yaptığı albümde halen gençlik ile el ele…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak veya zihinsel olarak ikilemler arasında kalabilirsiniz. Yakınlarınızdan destek ve yardım görme arzusunda olabilir, aynı anda sevdiklerinize maddi veya manevi olarak yardım edebilirsiniz. Geleceğe yönelik bir kafa karışıklığınız olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konuların derinine inmek, araştırmak ve öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Kadınlarla ilişkilerinizde daha uyumlu bir hava hakim olabilir. Rutinlerinizin ve alışkanlıklarnızın dışına çıkabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evinizle, finansal meselelerinizle ilgilenebilirsiniz. Aile üyelerinizle duygusal destekler içinde olmak ruhen size iyi gelebilir. Duygusal dalgalanmalara öğle saatlerinde açık olurken, karamsarlık ve umutsuzluk haline dikkat edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Zihni ve bedeni rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeye çalışın. Araştırma, okuma ve öğrenme ön planda olabilir. İş bağlantılarıyla yolculuklar ortaya çıkabilir. Bir teklif alabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yaşamdan aldıklarınızı, verdiklerinizi sorgulayabilir ve ilişkilerinizde bir sorgulamaya girebilirsiniz. Özgüven ve öz değerinizi insanların size olan maddi-manevi fedakarlıkları üzerinden belirlemeyin. Kendinize daha şefkatli yaklaşın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlerken sevdiğiniz şeyleri yapmaya, sevdiklerinizden beslenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Gündüz saatlerinde daha ılımlı ve iyicil havalar hakim. Yaratıcı yönünüz öne çıkabilir. Spiritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Yarın ise burcunuzda Dolunay gerçekleşecek. İlişkilerinizde bir toparlanma ve iyileşme içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınız pozitif veya negatif fark etmeksizin daha yoğun yaşanacaktır. Geçmiş anılar, özlem uyanabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM