Vitrindeki albümler

Vitrindeki albümler

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

HANDAN KARA ‘SONBAHAR RÜZGÂRLARI / YEŞİLÇAM ŞARKILARI’ (Z KALAN)

Altmışlarda radyo, yetmişlerde gazino ve sinema günlerinin özdeş seslerinden biri olan Handan Kara ile yapımcı (Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık’ın eşi) Nilüfer Saltık, 2007 yılında Yeşilçam Şarkıları serisi hazırlanırken tanışmıştı. Bu konseptte bir albümünün çıkmasını Handan Hanım çok istemiş, ancak telif sorunları nedeniyle bu arzusu bir türlü yerine gelememişti. Zaman içinde sorunlar aşıldı ve albüm nihayet çıktı, ama Handan Hanım bu albümü göremedi, 2017 yılında 78 yaşındayken vefat etmişti.

Handan Kara’nın 45’liklerinden “Sonbahar Rüzgârları” başlığı altında derlenen 16 şarkılık albümü bizi yetmişli yılların ilk yarısına, Türkan Şoray’lı, Filiz Akın’lı, Hülya Koçyiğit’li filmlerin naif aşklarıyla bezeli dünyasına götürüyor.

Plak ve CD formatındaki bu albüm, sadece 14 yıllık vasiyeti yerine getirmiyor, aynı zamanda bir yandan yetmişlerde gençliğini yaşamış kuşağın hafızasını tazeliyor, öte yandan yeni kuşaklara -şimdi başkalarınca bol bol çarpıtılan- eski günleri anlatıyor. Filmlerdeki şarkılarının hikâyesi kısmen Belkıs Özener’e benzeyen Handan Kara, pop tarihimizde yeniden keşfedilmeyi en fazla hak eden isimlerden bir tanesi. Yeşilçam Şarkıları serisinin altıncı albümü yanı sıra bu işi de üstleniyor.

TURHAN ALICI ‘BAHAR GELSİN’ (KALAN MÜZİK)

Ozan geleneğimiz konusunda Turhan Alıcı gerçek bir kaynak kişi. Yıllardan beri Anadolu’nun ücra köşelerinden topladığı türküleri, dizeleri derleyen, müziklendiren sözlü kültürü kayıt altına almaya çalışan gerçek bir folklor emekçisi. Mamafih topladıklarını bir türlü paylaşmamış Alıcı, bunun yerine sağa sola vererek kendini geri plana atmış bir gönül insanı. Nihayetinde kadim dostu Ender Balkır’ın telkinleri sonuç vermiş, Hasan Saltık’ın da elinden tutup stüdyoya sokmasıyla Alıcı’nın çıkınındakiler bir albüme dönüşmüş.

Rumeli’den Erzurum’a, Malatya’dan Giresun’a; (yedisinin müzikleri kendisine ait) Alıcı’nın 11 parçadan oluşan repertuvarının düzenlemelerini gitarcı Önder Meral yapmış. Bağlama ve yaylı tanburu Sezgin Yaman, vurmalıları Yaşar Erdoğan, bası Bülent Bayrak, kaval-zurnayı Serkan Yıldırım, duduku Emre Sınanmış çalmış.

Anadolu’nun emsalsiz kültür hazinesini ve benzersiz seslerini popüler kültüre meze yapanlardan sıkıldıysanız, sefasını sürmeyi aklından geçirmeden peşinden koştuğu tutkularının her türlü cefasını çekmiş Turhan Alıcı’da bulacağınız çok şey var. Hedefi köklere zarar vermeden, dünü koruyarak, bugünü yansıtmak olan, sade, samimi ve sıcacık bir albüm “Bahar Gelsin”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM