Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı

Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı

1-11 Eylül tarihleri arasında, Lido Adası’nda düzenlenecek olan 78. Venedik Film Festivali’nin resmi seçkilerinde, Türk sinemasından bir örnek yer almıyor.

Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı

Ana bölüm Venezia 78’de Altın Aslan ödülü için yarışacak olan 21 film arasında, İtalyan sineması 5 adayla (Michelangelo Frammartino, Damien ve Fabio D’İnnocenzo kardeşler, Gabriele Mainetti, Mario Martone ve Paolo Sorrentino) yine ciddi bir ağırlık oluştururken Hollywood sinemasının önceki yıllara oranla daha az temsil edilecek olması ayrıca dikkati çekiyor.

Dünyanın en eski sinema etkinliği olan festivalin seçici kurulları ve sanat yönetmeni, son dönemde kadın sanatçılara yönelik pozitif ayrımcılık eğiliminden bu kez pek fazla etkilenmemiş. Jüriler oluşturulurken önemsenen kadın/erkek dengesinin, seçkilerde belirleyici olmadığı gözlemleniyor. Bu konuyu çok önemseyenler, 21 Altın Aslan adayı arasındaki kadın yönetmen sayısının, sekizden beşe (Ana Lily Amirpour, Jane Campion, Audrey Diwan, Maggie Gyllenhaal ve Gabriele Mainetti) düşmesi yanında, tüm resmi seçkilerde geçen yıl yüzde 28 olan oranın, bu kez yüzde 26’ya gerilediğinin de altını çizmekteler. Altın Aslan ödülünün, İtalya dışından gelen erkek adayları arasında Pedro Almodovar, Stéphane Brizé, Michel Franco, Xavier Gionalli, Pablo Larrain ve Paul Scharader gibi, filmleri merakla beklenen usta yönetmenler bulunmakta…

Ayrıca Yvan Attal, Ridley Scott, Denis Villeneuve gibi adların bulunduğu yarışma dışı seçkide, sekizi belgesel 17 film sunulacak.

Farklı ve yenilikçi yaratıcı sinemasına ağırlık veren, jürisi de ayrı olan ikinci resmi seçki “Orizzonti” (Ufuklar) bölümü, bu yıl bir yeniliğe kapılarını açıyor: 19 film, geleneksel Orizzonti Ödülleri için yarışırken “Orizzonti Extra” başlığı altında sunulan 8 film, izleyicilerin verecekleri yeni bir ödüle aday olacak…

Geçen yıl, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” ile katılıp ödüllendirildiği, ilk ve ikinci filmlerini gerçekleştiren genç yönetmenleri tanıtmayı hedefleyen, festivalin en eski yan bölümü “Eleştirmenlerin Haftası”nın listesinde de bu yıl Türk sinemasından bir örnek bulunmuyor.

Festivalin diğer yerleşik ve bağımsız yan bölümü “Giornate degli Autori” (ya da İngilizce adıyla “Venice Days”) seçkisiyse, önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak veya zihinsel olarak ikilemler arasında kalabilirsiniz. Yakınlarınızdan destek ve yardım görme arzusunda olabilir, aynı anda sevdiklerinize maddi veya manevi olarak yardım edebilirsiniz. Geleceğe yönelik bir kafa karışıklığınız olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konuların derinine inmek, araştırmak ve öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Kadınlarla ilişkilerinizde daha uyumlu bir hava hakim olabilir. Rutinlerinizin ve alışkanlıklarnızın dışına çıkabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evinizle, finansal meselelerinizle ilgilenebilirsiniz. Aile üyelerinizle duygusal destekler içinde olmak ruhen size iyi gelebilir. Duygusal dalgalanmalara öğle saatlerinde açık olurken, karamsarlık ve umutsuzluk haline dikkat edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Zihni ve bedeni rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeye çalışın. Araştırma, okuma ve öğrenme ön planda olabilir. İş bağlantılarıyla yolculuklar ortaya çıkabilir. Bir teklif alabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yaşamdan aldıklarınızı, verdiklerinizi sorgulayabilir ve ilişkilerinizde bir sorgulamaya girebilirsiniz. Özgüven ve öz değerinizi insanların size olan maddi-manevi fedakarlıkları üzerinden belirlemeyin. Kendinize daha şefkatli yaklaşın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlerken sevdiğiniz şeyleri yapmaya, sevdiklerinizden beslenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Gündüz saatlerinde daha ılımlı ve iyicil havalar hakim. Yaratıcı yönünüz öne çıkabilir. Spiritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Yarın ise burcunuzda Dolunay gerçekleşecek. İlişkilerinizde bir toparlanma ve iyileşme içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınız pozitif veya negatif fark etmeksizin daha yoğun yaşanacaktır. Geçmiş anılar, özlem uyanabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM