• DOLAR
  $2.193,7400
 • EURO
  $1,3207
 • ALTIN
  $55.822,4200
 • BIST
  $269,6800

üstad yaşar kemal

üstad yaşar kemal

tesadüf diyip geçmek en doğrusudur, meğer benim gülden güzel kızım çiğse ile tayyip erdoğan aynı gün doğmuşlar..
başıma gelen felakete bakar mısınız?
bi bu eksikti..
****
bilirsiniz, 10 kasım doğumlu kemal sunal’ımızın doğum gününü bi gün sonra kutladığını..
****
üstad yaşar kemal ile giresunspor eski başkanlarından muzaffer deniz amcamızınsa ölüm yıldönümleri aynı imiş.. bunu da yeni öğrendim..
yaşar kemal için epeyce bi miktar yazdım, kendimi yinelemiyim şimdi.. mekanı cennettir muhtemelen..
bizim muzaffer amca’mızdan aklımda kalan ise tekbi cümledir.. bi sezon açılışı töreniydi, ben çocuktum, plajdan çıkıp gelmiştik.. başkan, kürsüdeydi konuşmasını yapmak üzere.. ne kadar iyi yürekli de olsa iki lafı bi araya getiremiyordu tabi, o konuşamadıkça tribünde ezilip büzülen ben oluyordum..
şunu dedi sözlerinin bi yerinde;
-”biz elimizden geldüü gadar şey etdük”!!!
aynısıyla böyleydi o cümle.. bu söz, ortamı rahatlatıp konuşmayı doğallaştırmakla kalmamış, giresunspor’a verilmiş bi ömrü de özetlemişti..
muzaffer amca, bi servet harcamıştı şehrinin takımı için.. mekanı cennettir mutlaka..
****
aslında bugün, ”şarap kalbin dostudur” teorisinden hareketle, biz, babaları kalpten ölmüş bütün genetik kalp krizi riskiyle yaşayanların toplu halde alkolik olduğumuzu yazacaktım..
türk usulü sağlık önlemi, giresun usülü abartı böyle bişidir sonuçta.. ”az için gardeşim yazık diğil mi”, ”ula oolum fışkı iç” gibi eleştirilere;
-”biz zevkten mi içiyoz bu şarabı, tamamen kalbimiz için” yanıtını veriyorduk..
şükür ben 1 yılı aşkın süredir kurtardım kendimi bu meretten, dost meclislerine tek tük eşlik etmek dışında alkolle aramızdaki sevda bitti gitti..
gerçi, alkolü bıraktığım gecenin sabahı, korona virüs olayı patladı ve alkolün bu virüse karşı en büyük savunucu olduğu anlaşıldı..
hiç şaşırdı mıyım? hayır!
öldüğümün ikinci günü, dünyada ”ölümsüzlük iksirinin bulunacağını” iddaa etmiş ve bunu açıkça yazmış bi insanım yahu..
****
peki, şarabı yazmayacam da neyi yazacam?
dün gece, şehrimizde yaşanan doğa olayını..
****
gece yarısına yaklaşmıştı saat.. bizim şengül yazdı; ”gök yüzü önce bembeyaz oldu, sonra yeşil ve kırmızı”.. elbette, beni usta bi gökbilimci olarak tanıdığı için, fikrimi soruyordu..
-”bak afferin, geceleri uzayı gözlemlemen çok hoşuma gitti gız” yazdım cevaben..
-”yok, balkondaydım” diye yazdı bu kez..
düştü jetonum derhal.. az evvel mail ekranımı açamamış, peşi sıra cumhuriyet gazetesinin sitesine de girememiş ve net olarak ana avrat sövmüştüm.. hmmmm dedim, demek ki bi gökyüzü olayı yaşandı yine..
****
sosyal medyaya baktım.. en doğu ve en batıdaki ilçelerimizden de görülmüş bu.. tüm ”uzmanlar” yorumlamış tabi.. giresun doğumlu herkesin, her konuda bilir kişi olduğunu iyi biliriz..
-”rusya nükleer deney yaptı yine” diyeni,
-”meteor düştü” diyeni,
-”şiddetli sel geliyo, aynısı yine olmuştu” diyeni,
-”nur indi, acaba kim öldü bu gece” diyeni,
var oğlu var idi..
****
bencileyin de, keşke kutsal bişi olsa, keşke açıklanamayan bişi olsa, mesela keşke şehitlerimiz dayanamayıp ayaklanmış olsa diye için için düşünenlerden biriyim, ama ”göktaşı ula bu” diyerek konuyu kapattım..
****
bi canım kardeşim, giresun semalarında galaktika gördü yıllar önce.. (devler devi uzay gemisi anlamında kullanmıştı bunu, galaktikanın başka anlamı var mıdır, bilmiyorum)
bi gece plajda otururken denize ışık indi, yine eskiden..
bi yaz gecesi, giresun adasının arkasında aynen güneş doğuyo gibi oldu.. bütün hacı hüseyin mahalle ahalisi gördü.. kıyamet kopuyo sanısıyla salavat getirenler oldu..
bi başka gece, bizim evin camı önünden ufo geçti, ablamla eniştem gördüler.. sırtım dönüktü, ben kaçırdım.. (babam yeni vefat etmişti, ablamla eniştemin şaşkınlık dolu yüz ifadelerinden, babamın camda göründüğü sanısına kapıldım, o kadar ki olağanüstüydü)
ve ve ve.. 90’ların bi ortaköy sahili gecesi.. unutulmaz dostum rahmetli nezih ağabeyimle akşamlık olağan biralarımızı içmek üzere ağaçlardan birinin dibine kurulmuşken;
-”nezih abi, benim gördüğümü sen de görüyon mu”?
-”evet be apocum, ben de sana soracaktım”
-”daha o kadar da içmedik be abi, bu nasıl bişidir yahu”???
****
gökyüzünde zıp zıp zıplayan, adeta havası kaçmış balon gibi saçma hareketler yapan iki cisim.. ne olduğunu çözene kadar biz, daha evvel hiç görmediğimiz bi hızla üsküdar semalarına doğru vın’layıp kaybolan iki cisim??
-”nezih abi dikkat ettin mi, öyle parlak ışıklar saçmıyordu”?
-”aynen apocum, belki de enerji tasarrufu molası verdiler, keşke iki bira verseydik”
-”belki de fakir bi gezegenden gelmişlerdir abi, ışıkları mum ışığı gibiydi be, acıdım aha heriflere”..
****
baba ölümleri-şehitler-cennetler-galaktikalar.. konuyu getireceğim yer bellidir.. sevgili ulaş karakaya kardeşimin babası vefat etti, 2 gün evvel.. ulaş’la aramız biraz limoni, ama aradım tabi.. diğer taziye sözcüklerini yazmiyim, ama şunları bilmelisiniz;
-”kardeşim, işte şimdi tam edebiyatçı oldun, baba ölümü buna yarar bitek”.
-”sağol gürsel abi, aramız açık ama acılar dostları yeniden yakınlaştırır”.
-”saçmalama lan, ben sana küsebilir miyim, etle tırnak ayrılır mı, edebiyat böyle bişidir, laflarımız gidip gelecek tabi, halaa yegane veliahtımsın paşam”.
-”abi aradığın için sağol”.
-”sen de sağol ulaş’ım.. bak oolum burada 32 yıllık deneyimli bi yetim var, o mezarlıkta falan beni yanında hisset”..
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
cümleten hayırlı pazarlar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
emekli vaiz gürsullah hocaefendi.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün evinizle, ailenizle ve yaşam alanınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Dinlenme ve rahatlama, sakinleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün kıtlık bilincine geçmekten kaçının. Maddi-manevi yaşamdan her türlü isteğinizde daha net olun. Öz eleştiride abartılara kaçarak özgüveninizi aşağı çekmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer ve gelecek hedefleriniz ön planda olabilir. Kişisel gelişim konularıyla, kariyerinizle ilerleme planlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan iş ve konularınızı tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Alınganlıklara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, dostluklar ve kadınlar gündeminizde öne çıkabilir. Seyahat ve organizasyon planları yapabilirsiniz. Sıkıntı ve sorunlara odaklanarak negatif alanda kalmaya devam edebilirsiniz, dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassas dengeler hakim olabilir. Siz veya karşınızdaki insanlar daha hassas, alıngan olabilir; daha dürtüsel davranabilirler. Açık iletişim sayesinde uzlaşmaları sağlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün hisleriniz ve sezgileriniz çok daha güçlü çalışacak. İçinizden gelen sese kulak verme zamanı. İnsanlar ve insanların gerçek niyetleriyle ilgili doğru okumalar yapabilirsiniz. Beden sağlığıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz konulara daha fazla odaklanarak enerjinizi aşağıya çekebilirsiniz. Sorun ve eksiklik odaklı değil, çözüm ve gelişim odaklı olma zamanı. Riskli yatırımlara kayıplara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sevilme, değer görme isteğiniz artabilir. Onaylanma arzusu duyabilir, hak ve adalet konularına daha fazla önem verebilirsiniz. İlahi adalet arayışınız olabilir. Aşk ilişkilerinde duygusal destekler gerekli olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46