Ukraynalı Oyun Yazarı Neda Nejdana’dan Mektup Var!

Ukraynalı Oyun Yazarı Neda Nejdana’dan Mektup Var!

Ukrayna’lı oyun yazarı Neda Nejdana’nın bir sanatçı olarak savaş koşullarına dikkat çektiği ve destek talebinde bulunduğu mektubu Doç. Dr. Senem Cevher tarafından Türkçe’ye çevrildi.

Sevgili Arkadaşlarım,

Desteğiniz için çok teşekkür ederiz, bu bizim için çok önemli. Yaşadığım sürece samimi düşüncelerimi ve birlikte geçirdiğimiz o zamanlar için minnettarlığımı ifade etmeye çalışacağım sizlere. Ben, ailem, kedim ve köpeğim hayatta. Bir geceyi Kiev’de uçaksavar sığınağında, ikinci geceyi ise bodrumda geçirdik; üç gece zar zor uyuyabildik. İşte bu, sığınaklarda ve metro istasyonlarında saklanan çoğu Ukraynalı sivilin durumu. Kiev metrosunda daha şimdiden üç bebek dünyaya geldi. Biz köye taşındık, belki burası Kiev’den biraz daha güvenli. Bizi öldürmek için kullanılan farklı türdeki düşman ekipmanlarını sesle ayırt etmeyi bile çoktan öğrendim. Zaman zaman internet ve mobil iletişimimiz oluyor. Şimdi biraz bağlantım mevcut, o yüzden yazıyorum. Yardım ve sığınma teklif eden herkese teşekkür ediyorum, ancak Ukrayna’da bir yerden bir yere hareket etmenin mümkün olduğundan şüphe duyuyorum. Bir evde ya da uçaksavar sığınağında olmak, etrafta dolaşmaktan biraz daha güvenli görünüyor. Şimdiye kadar tüm Ukrayna, tüm dünya saldırıya uğradı.

Hissettiğim şey, sinir ve öfke. Sanki ülkemiz teröristler, manyak katiller tarafından rehin alınmış gibi… Milliyet, dil, din ayrımı yapmaksızın, Ukrayna’nın tüm sakinleri olarak içinde bulunduğumuz cehennemi tarif etmek zor. Rusya ve Belarus hükümetleri ve orduları, bizleri, hepimizi yok etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Başta Kiev olmak üzere Ukrayna’nın neredeyse her yeri saldırı altında. Füzeler, bombalar, uçaklar, helikopterler, tanklar, zırhlı araçlar, patlayıcılı oyuncaklar ve patlayıcı akıllı telefonlar…. ve on binlerce suikastçı. Roketler konutlara, anaokulu bahçesine, yetimhaneye, çocuk hastanesine isabet etti… Kiev’de bombalanan evlerden biri, benim evime yakında, bir diğeri de doğumhaneye yakındı…. Makineli tüfekler Kiev’in her bir yerine yayıldı, sokaklarda insanlar öldürüyor. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 200 kişi öldü, binlerce kişi yaralandı. Bu Neofaşist! Putin, Hitler’den daha iyi değil. Ayrıca Stalinci yöntemleri de kullanıyor. Mesela, yalanları, başka biri kılığına girmesi… Ruslar Kiev’in kontrol noktalarından birini ihlal etti.

Ukrayna’nın yok edilmesi, ta başından beri Putin ve destekçilerinin hedefidir. Sürekli bizim hakkımızda yalan söylediler: Tarihimiz hakkında, Onur Devrimimiz (Revolution of Dignity) hakkında, uluslararası bir amaçları varsa insanlara Nazi dediler. AB ile ortaklık, Kırım ve Donbas’ın işgali konusunda da yalan söylediler, şimdi de söylüyorlar. Ancak biziim askerlerimiz son derece cesur. Ukrayna halkı toprağımızı savunmak için ve kan bağışı için Ukrayna’nın her yerinde sıraya girdi. Putin Blitzkrieg başarısız oldu. Bu iki günde Rus kayıplarının rakamları ise şu şekilde: 14 uçak, 100’den fazla tank, 3500’den fazla ölü, 200’e yakın esir… Bizden kadar şiddetli bir direniş beklemiyorlardı. Bu Rus ordusunun modern zamanlarda yaşadığı en büyük kayıp ama Rusya Ukrayna’dan daha büyük…

Psikolojik olarak bizler için çok zor bir durum ama umutsuzluğa kapılmıyoruz. Hemen hemen bütün akrabalarım, meslektaşlarım, arkadaşlarım, tanıdıklarım Ukrayna’da kaldılar ve ellerinden geldiğince direniyorlar, kendilerini silahlandırarak ya da askerlerimizi çeşitli şekillerde destekleyerek. Burası bizim toprağımız. Gerçek ve adalet hemen arkamızda duruyor. Zaferi ya da ölümü bizler seçmedik ama onlar bizim gerçeğimiz. İşgal, cinayet, işkence ve toplama kampları demek. En çok korktuğum şey de bu işte. Ama kendimi buna inandırmayacağım. Ve bence bu, Ukrayna’da yaşayan çoğu insan için geçerli. Öfke ve sinir korkuya galip gelir.

Kendi adıma değil; her şeyden önce ülkemizin korunması için yardım istiyorum. Bu savaş dün başlamadı. Kasım 2013’te, Putin ülkemizin AB’ye girmesini yasakladığında, devrimcilerimiz diğer Avrupalılarla dayanışma içinde öldürüldüğünde [Euromaidan gösterileri] başladı. 2014’ün hibrit savaşı, bugünün savaşı, büyük resimde Ukrayna’nın tamamen yok edilmesini hedefliyor. Bu, tam anlamıyla Neo-Nazizm, Ukrayna halkının soykırımı. Fransa Cumhurbaşkanı ile düzenlediği basın toplantısında kendisini ifade eden Putin, kaba bir şarkıdan alıntı yapmış, “tabutta ölü bir Ukraynalıya tecavüz etmek” istediğini açıkça ilan etmişti. O ve yandaşları sadece bizden değil, tüm demokratik dünyadan nefret ediyor. Emin olunuz, bizi yok ederlerse bununla kalmayacaklar; başka ülkelerle de savaşmaya devam edecekler. Dünya ulusları, Rusya’nın Çeçenistan, Boğdan, Gürcistan, Suriye ve Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını affederek, hoş görerek korkunç bir hata yaptı. Bu savaşa neden olan cezasızlık, kayıtsızlık ve maddi çıkarların suikastlar ve işgaller üzerindeki üstünlüğüdür.

2008 yılında, Rus ordusu Gürcistan’ın başkentine yaklaşırken, başkanımız Yushchenko diğer Cumhurbaşkanları birlikte Tiflis’e geldi. Bu savaştan önce, neredeyse bütün diplomatlar Ukrayna’yı terk etti. Ben buraya kimseyi davet etmiyorum ancak birileri bu konudaki duygularımızla ilgileniyorsa; ne kadar incindiğimizi, bu cehennemde kendimizi ne kadar yalnız hissettiğimizi bilir. Desteğe ihtiyacımız var.

Yaptırımlar için minnettarız ama şimdiye kadar çok az idi ve saldırganları durdurmaya yetmedi. Daha etkili yardıma ihtiyacımız var. Hükümetleri uçuşa yasak bölge oluşturmaya ikna etmeliyiz. Ancak bu şekilde Rus uçakları saldırıya geçemez.

Ayrıca, onları zayıflatmak için tüm dünyanın bu saldırganlarla ekonomik ilişkileri kesmesine ihtiyacımız var. Bunu hükümetlerinize iletiniz.

Bizleri savunanların hala yardıma ihtiyacı var. Para transfer edebileceğiniz Come Back Alive Foundation’ın iletişim bilgilerini gönderiyorum: [Patreon has shut down their account for international donations; their facebook page is facebook.com/backandalive]

Ayrıca yayınlarımızı dağıtabileceğiniz, kamusal ve sanatsal eylemler yaratabilirsiniz. Polonya’daki meslektaşlarım, Ukrayna için para toplamak amacıyla oyunumun okunmasını önerdiler. Meslektaşım Oleksandr Viter ve ben Neda Nejdana, Rus saldırganlığı hakkındaki gerçeklere kamuoyunun dikkatini çekmeye, Ukrayna savunması için fon toplamaya yardımcı olurlarsa, oyunlarımızın herhangi bir çeviride, belki de okuma olarak her türlü dağıtımını ücretsiz olarak sağlıyoruz. Ülkemizin diğer Ukraynalı oyun yazarlarının da bu girişime katılacağına inanıyorum. Bu kapsamda İngilizce, Fransızca, Türkçe, Lehçe ve Sırpça “Maidan” ve “Savaş üzerine oyunlar” yer almaktadır. “Maidan öncesi ve sonrası” ve “Buz ve Ateşin Labirenti” gibi yeni oyunlar da dahil olmak üzere, savaş hakkında henüz çevrilmemiş Ukrayna oyunları da mevcut. Bu metinleri sizlere gönderebilirim. İnternet bağlantım ya da fiziksel fırsatım mevcut olursa, Ukrayna’da neler olup bittiğine dair medyadan gelen soruları da yanıtlayabilirim.

Desteğiniz için sizlere tekrar teşekkür ediyorum.

Bizler hayatta kalmak istiyoruz, lütfen Ukrayna’ya yardım edin.

Sevgiler,

Yazan: Neda Nejdana   27.02.2022 Kiev

Çeviren: Senem Cevher 27.02.2022 İstanbul

Türkçe’ye çevrilmiş oyunların desteği için: senemcevher@gmail.com

 

Kaynak: https://www.mimesis-dergi.org/2022/03/ukranyali-oyun-yazari-neda-nejdanadan-mektup-var/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM