Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı:

Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı:

 Parayı veren fotoğrafı paylaşır

İtalya’nın en önemli müzelerinden Uffizi corona yasaklarının gevşemesiyle kapılarını yeniden açarken, bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Sosyal medya fenomenlerinden müzede çekilmiş fotoğrafların paylaşılması için ücret talep eden müze yönetimi, “Venüs’ün Doğuşu tablosu önünde poz verip pantolon satmak istiyorsanız bunun bir bedeli var” ifadelerini kullandı.

Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı: Parayı veren fotoğrafı paylaşır

İtalyan’nın Floransa şehrinde bulunan ülkenin en önemli müzelerinden Uffizi, corona yasaklarının gevşetilmesinin ardından kapılarını yeniden ziyaretçilere açtı. Ancak müzenin açılmasıyla birlikte, sosyal medya fenomenleriyle müze yönetimi arasında bir tartışma patlak verdi.

Tartışmanın fitilini ateşleyen isimlerden biri Instagram’da 20 bini aşkın takipçisi olan bir rehber ve blog yazarı Sara Innocenti. Uffizi’de çektiği fotoğrafları blog ve Instagram’da yayınlamak isteyen Innocenti, müze yönetiminin kendisinden aylık ücret istemesiyle şaşkınlığa uğradı.

‘MÜZEYE KATKI YAPIYORUM’

The Times’a konuşan Innocenti, “Bu şaka değil, gerçek. Uffizi direktörü, benimki gibi bloglarda yer alan fotoğraf ve videoları engellemek istiyor. Bu benim işim çünkü tamamen ücretsiz, tek bir kuruş ödemiyorsunuz. Bu insanları müzelere gitmeye teşvik etmekle ilgili. Müzelere bir katkı yaptığımı düşünüyorum. Uffizi’nin tanıtımını yapıp bir de onlara neden para ödeyeyim. Bu çok absürt” ifadelerini kullandı.

‘PANTOLON SATMANIN BEDELİ VAR’

Uffizi sözcüsü konu üzerine yaptığı açıklamada, blog yazarlarının kendilerini ya da müzeyi öne çıkarmakla, internet üzerinden ürün satmaya çalışmak arasında önemli bir çizgi olduğunu vurguladı.

Venüs’ün Doğuşu tablosu.

Açıklamada, “Eğer profiliniz için bir tablonun önünde fotoğraf paylaşıyorsanız bunda sorun yok. Ancak bunu reklam amacıyla yapıyor ve bir ürün satmaya çalışıyorsanız, bunun için ücret istemek zorundayız. Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu tablosu önünde poz verip pantolon satmak istiyorsanız bunun bir bedeli var” denildi.

FERRAGNİ İÇİN VOGUE ÖDEME YAPTI

İtalya’nın en ünlü sosyal medya simalarından Chiara Ferragni, müzede Botticelli eserleri önünde poz veren isimlerden biri. Instagram’da 23 milyonu aşkın takipçisi bulunan Ferragni, kendisine ait bir giyim markasına da sahip.

Chiara Ferragni’nin Uffizi’de paylaştığı karelerden biri.

Ferragni’nin gerçekleştirdiği çekime de değinen Uffizi sözcüsü, “İşin doğrusu Vogue dergisi Ferragni’nin fotoğraf çekimi için Uffizi’ye ödeme yaptı” ifadelerini kullandı.

‘İTALYAN YASALARI ÇOK AÇIK’

Fotoğrafların para karşılığında paylaşılmasının büyük yıldızların yararına olduğu eleştirileriyle ilgili konuşan Müze Direktörü Eike Schmidt, “Bu tamamen telif haklarıyla ilgili ve İtalyan yasaları bu konuda çok açık. Fotoğrafların sanatsal açıdan kullanılması ücretsiz. Ancak bunu reklam ve pazarlama amacıyla yapıyorsanız ücretini ödemelisiniz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM