Tuncer Cücenoğlu’nun “Brutus ya da Jul Sezar’ın Katli” Oyunu Uruguay’da

Tuncer Cücenoğlu’nun “Brutus ya da Jul Sezar’ın Katli” Oyunu Uruguay’da

 Sahnelenecek

Oyunları 37 dile çevrilen ve 40’a yakın ülkede sahnelenen Tuncer Cücenoğlu Türkiye tiyatrosunu dünyaya taşımaya devam ediyor.

Birçok ülkede olduğu gibi Uruguay’da da sahnelenecek ilk Türk oyun yazarı olan Cücenoğlu’nun kaleme aldığı son oyun “Brutus ya da Jul Sezar’ın Katli” Latin Amerika tiyatrosunun en önemli isimlerinden Raùl Rodríquez Da Silva’nın yönetmenliğinde Uruguay’da provalara başladı. Da Silva, “Türkiye tiyatrosunun dünyadaki en önemli ve güçlü temsilcisi” dediği Tuncer Cücenoğlu’nun fotoğrafını da duvara asarak provalara dahil etti. Stanislavski üzerine dünyada çalışmalar yapan 3 kişiden biri olan Da Silva, İstanbul’a gelerek Cücenoğlu’nun mezarını da ziyaret etti. 

Tuncer Cücenoğlu’nun Latin Amerika’da Uruguay ile başlayan yolcuğu hız kesmeden devam edecek. Cücenoğlu’nun eserleri, Şili, Arjantin, Küba, Meksika gibi birçok Latin Amerika ülkesinde de tiyatroların repertuvarlarına alındı.

“Brutus ya da Jul Sezar’ın Katli” Hakkında:

Brutus’un bir hain mi yoksa bir kahraman mı olduğunu sorgulayan oyun, 2018 yılında yazıldı. Dünya prömiyeri 2018’de Gürcistan Ahkmeteli Tiyatrosu tarafından gerçekleştirildi. İngilizce, Almanca, İspanyolca, Macarca, Rumence, Makedonca, Rusça, Özbekçe ve Başkortça’ya çevrildi.

Tuncer Cücenoğlu Hakkında

50 yıllık sanat hayatında 26 oyun kaleme almış, dördü yurt dışından olmak üzere 33 ödül kazanmıştır.

Oyunları ABD, Avustralya, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, İngiltere, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya, Moldova, Polonya, Litvanya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, İran, Pakistan, Hindistan, Rusya Federasyonu, Hakas Cumhuriyeti, Tataristan, Başkordistan, Adige Cumhuriyeti,  Dağıstan, Çeçenistan, Çuvaşistan, vb. ülkelerde yaygın olarak sahnelenmiş / sahnelenmektedir.

Tuncer Cücenoğlu

Oyunları:

Kördövüşü, Öğretmen, Yeşil Gece, Çıkmaz Sokak, Kadıncıklar, Dosya, Biga-1920, Kumarbazlar, Yıldırım Kemal, Kızılırmak, Helikopter, Ziyaretçi, Matruşka, Şapka, Boyacı, Neyzen, Çığ, Sabahattin Ali, Ah Bir Yoksul Olsam, Tiyatrocular, Che Guevara, Mustafam Kemalim, Gece Kulübü, Kadın Sığınağı, Fosforlu Cevriye İstanbul Sokakları, Brutus Ya da Jul Sezar’ın Katli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47