Tiyatrohane’den “Palyaço Bar – Clown Bar” :

Tiyatrohane’den “Palyaço Bar – Clown Bar” :

 Bu Palyaçolar Yetişkinler İçin

2013 yılından beri İzmir’de kültür ve sanat üreticisi olarak aktif çalışan Tiyatrohane, yeni prodüksiyonları müzikli bir palyaço polisiyesi olan “Palyaço Bar – Clown  Bar” oyunları ile kentte tiyatroya yeni bir soluk getirerek dikkatleri üzerlerini çektiler.  18 yaş ve üzeri için tasarlanan ve bir barda sahnelenen oyununda 12 oyuncu, birbirinden renkli ama bir yandan da karanlık işlere bulaşmış palyaçoları canlandırıyor. İlk iki oyunu kapalı gişe sahnelenen oyunun bir sonraki temsili 16 Mart Çarşamba günü saat 21:00’de Bios Alsancak’ta seyircisi ile buluşacak. 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

“Palyaço Bar – Clown  Bar”, New York prömiyeri büyük beğeni toplayan ve New York Times eleştirmenleri seçimi olarak önerilen oyun müzikli bir palyaço polisiyesi. Palyaçoları sevseniz de sevmeseniz de izlemekten keyif alacağınız bir oyun. Bir zamanların kara filmlerine (Film Noir) ve çok satan ucuz polisiyelerine (Pulp Fiction) göndermeleriyle farklı bir tarza sahip olan bu eğlenceli oyun ilgi görmeye devam ediyor. Takıntılı kahraman, deli suç dünyası patronu, kavuşamayan âşıklar, bolca silah, bolca çatışma gibi klasik suç filmi şablonlarını alıp kendi tarzıyla harmanlayan yazar oldukça eğlenceli bir komediye imza atmış. Bugüne dek dünyada yirmiden fazla prodüksiyonu yapılan oyun Türkiye’de Tiyatrohane tarafından ilk kez sahnelenerek 11 Mart 2020 tarihinde TÜRKİYE  PRÖMİYERİNİ yaptı!

SEYİRCİ DE PALYAÇO 

Seyircilere kapıda palyaço burunu vererek onların da oyunun bir parçası yaptıklarını anlatan projenin yapım koordinatörü Melike Çerçioğlu Bilgiç oyun ile ilgili olarak “Türkiye’de daha önce sahnelenmemiş bu oyunu, tiyatro sahnesi yerine oyunun metninde de olduğu gibi bir barda oynayarak seyirciye bambaşka bir deneyim yaşatıyoruz. Yönetmenimiz, devlet tiyatrosu sanatçısı, Sayın Murat Çidamlı’nın geniş sanatsal perspektifi ve modern bakış açısı ile ortaya hayalimizdeki gibi bir oyun çıktı. Müzik direktörü olarak değerli müzisyen Kerem Memişoğlu ve koreograf olarak da deneyimli dansçı – eğitmen olan Monique Masius ile çalıştık. Palyaçoların hem renkli hem de karanlık taraflarını sizlere sunmak üzere kostüm, aksesuar  ve makyaj tasarımı konusunda titizlikle çalışan Ali Altunsoy bizlerleydi.” dedi. 15 Aralık tarihli oyun için çok az yer kaldığını belirten Bilgiç, bilet almak isteyen seyircilerin oyuna özel olarak açılan “Clown Bar Turkey” isimli sosyal medya hesaplarından ya da Tiyatrohane’nin internet sitesinden bilgi alabileceklerini iletti. 

YÖNETMENİN NOTU: MURAT ÇİDAMLI 

“Absürd-avantgarde tiyatro geleneğinin bir devamı olarak “Palyaço Bar” Topor, Arrabal gibi Avrupa kökenli yazarların eserleriyle ilişkili bir bağlantıyı sürdürürken, bir yandan da Amerikan polisiye film endüstrisi ve onun ürettiği klişelerle de bağlantılı bir metin. Son dönemin “in yer face” tiyatro akımından da izler taşıyan oyun, kara komedi ekseninde, iletişim toplumunun ürettiği, “herkes tarafından beğenilmek”, “komik ve ünlü olmak”, “başarı” gibi değerlere kurban edilen masumiyetimizi sorguluyor.”

OYUNUN KONUSU

Uzun zaman önce palyaçoluğu bırakıp polis olan Happy Mahoney’nin uyuşturucu bağımlısı erkek kardeşi palyaço Ufaklık Timmy öldürülür. Happy kardeşinin başına gelenleri çözmek üzere eskiden kendisinin de içinde olduğu karanlık işlerin döndüğü palyaço barına geri döner. Ve bu geçmişiyle yeniden yüzleşmesine, eski hatıraların canlanmasına neden olur. Happy, kardeşi Timmy’nin neden ve kim tarafından öldürüldüğünü bulmaya, intikam almaya kararlıdır. 

Kalbini kırıp bar patronu Bobo’yla birlikte olan eski kız arkadaşı Ölümcül Öpücük’den, düşmanlarına ve dostlarına kadar tüm geçmişiyle karşılaşmak zorunda kalan Happy Mahoney palyaço yer altı dünyasının karmaşasından kurtulmayı ve evine geri dönmeyi başarabilecek midir? 

OYUNUN KÜNYESİ: 

Yazar : Adam Szymkowicz 

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu 

Yönetmen: Murat Çidamlı 

Yardımcı Yönetmen: Erk Bilgiç 

Müzik Direktörü: Kerem Memişoğlu 

Koreograf: Monique Masius 

Kostüm ve Makyaj Tasarımı: Ali Altunsoy 

Reji Asistanı: Nadire Ercan 

Kondüvit: Umur Duman 

Prodüksiyon: Tiyatrohane 

Yapım Koordinatörü: Melike Çerçioğlu Bilgiç 

Afiş Tasarımı ve  Fotoğraflar: Mustafa Akçilpunar, Aysel Ceren Kaçar 

Asistan: Hüseyin Ermiş 

Oyuncular: 

 • Erk Bilgiç
 • Zeynep Nutku 
 • Başak Fındıkçıoğlu
 • Melike Çerçioğlu Bilgiç
 • Cenk Öztekin
 • Umut Özan
 • Vahap Polat 
 • Livio Jr. Angelisanti
 • Gizem Karasu Mersinli
 • Sevgi Girgin
 • Nadire Ercan
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM