Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
TEK ADAM
 • 0
 • 407
 • 14 Mart 2021 Pazar
 • +
 • -
dünyanın en komik yazarıdır..
durun la hemen havaya girmeyin; ‘’he valla, elimizde büyüdü it’’, ‘’daha düne gadar buralarda kısa pontulla geziyodu, o hergeleyi biz adam ettik’’, ‘’biz yetiştirdik o’nu biz, sayemizde yazar oldu, şimdi adam tanımıyo’’ gibisinden gonuşuklara ne gerek var, yakuşuk aldı mı hiç??
gendimden diğil, aziz nesin’den söz ediyorum..
misal; woody allen okurken sürekli şöyle bi belli belirsiz tebessüm edilip, bi kitapta en fazla iki kez falan ‘’vay puşt herif’’ diyerek kikir kikir edilebilir.. rahmetli ephrahim kishon’u okumak da aşşaa yukarı benzer bi duygudur.. o denli ince ve üst düzey bi mizah söz konusudur ki satırlarında, yalnızca bu dehaya hayran olunur, o kadar.. manyak gibi gülmeye kıyamazsın, gülersen, adeta ayıp gibi olur..
bak, hakkını vereyim, ferhan şensoy okumak bambaşka bişidir mesela.. dünyanın anasını satmış bi heriftir, gözünden yaş getirir okuyanın..
aziz nesin üstadımı ise herkeslerden ayrı bi kefeye koymak daha doğru olur.. malum, elinde bi kitap varken tepine tepine güldürmek, tüm kainatta yalnızca aziz nesin’e özgü bişidir..
****
(abdurrahman dilipak yobaz herifin tekidir, çok da adını anmaya gerek yok benim bembeyaz yazılarımda..yaklaşık yarım asır can düşmanı gözüyle gördüğü, deli saçması yazılarla gerici takımına yüz kere hedef gösterdiği aziz nesin’i öven bi yazı yazmış bigün bu hıyar.. falanca konuda aziz nesin’le aynı şeyi düşündüğünü dile getirmiş gastedeki köşe’sinde.. tööbe, olacak şey diğildir!!!
görüşü sorulduğunda; ‘’yahu, o konuda nerede hata yaptığımı düşünüyorum ben de’’ demiş aziz nesin bitek)
****
her insan hata yapabilir hayatta.. ulular ulusu ozanımız nazım hikmet de yapmıştır bilmeden; ‘’akif inanmış adam’’ dizeleriyle..
her iyi şair gibi saf bi adamdır nazım hikmet, nerden bilsin, bu sözlerin olabilecek en ilgisiz yönüyle ele alınıp din tüccarlarınca yıllar yılı sömürüleceğini?? sanki, nazım bu mevzuyu bigün mahalle kaavesinde arkadaşlarına laf olsun diye açmış, mehmet akif’in hem şairliğini, hem de dindarlığını durup dururken övmüş gibi anlatılmadı mı bu memlekette, bu üç tane sözcük.. öyle bilmez misiniz siz de??
oysa ki, nazım hikmet ‘’kurtuluş savaşı destanı’’ adlı eserinin bi bölümünde, darülmuallimin mezunu nureddin eşfak adlı bi genci cephede şöyle konuşturur:
– ‘’bilmem ki nasıl anlatsam / akif inanmış adam / fakat ben o’nun inandıklarının hepsine inanmıyorum / hayır, gelecek günler için gökten ayet inmedi bize / onu biz kendimiz vadettik kendimize / bir şarkı istiyorum zaferden sonrasına dair / kimbilir belki yarın’’..
mehmet akif ersoy iyi şairdir.. istiklal marşımız iyi bi şiirdir.. bunu bilerek yaşayalım, ama boş övüntülerle de bi ömür sürmeyelim..
bu denli büyük bi savaş salt din duygusuyla verilmedi.. mehmetçikler, dini imanı, hatta dünyadaki bütün kavramları sollayan bi vatan sevdası üçün öldüler..
nerede bi dinci varsa, vatanını satmışken, onlar toprakları uğruna can verdiler..
gerisi boştur..
****
bilen bilir..
şair kıtlığında şair olunur..
şiir kıtlığında şiir olunur..
istiklâl marşımız bambaşka bişidir.. anca Mustafa Kemal’in askerlerine yazılır..
geçelim..
(ula durun bakim becerebilecek miyim, hayatta ilk kez bi yazımda fıkra anlatacam, hadi bismillah goçum.. az susun, beni şaşırtmayın, çok helecanlandım aha da..
hakimin biri bi köye gider ziyaret üçün.. muhtarın odasında ağırlanır.. bisüre sonra gonuşacak laf bulamaz hale gelirler.. laf ola torba dola misali;‘’eee, demek muhtar sensin’’ der hakim bey.. ‘’estafurullah beyim, ne haddime, adam gıtlığına muhtar olmuşuk’’ diye yanıtlar muhtar.. biraz sonra yine laf biter, odada yeniden suskunluk olur.. bu kez sıra muhtardadır; ‘’eee, hakim bey, demek siz de hakim oldunuz’’ diyecektir.. ‘’yok canım, adam kıtlığına bizi de hakim yapmışlar işte’’ der nazik bi sesle hakim.. yıllar sonra şehirdeki bi duruşmada hakimin karşısına çıkar muhtar.. hakim bikaç kez dikkatle muhtara bakarak; ‘’yahu ben sizi biyerden tanıyacam, ama nerden, çıkaramadım bi türlü’’ der..
muhtarın yanıtı haşırt diyedir; ‘’gıtlıktan tanışıyoz hakim bey, gıtlıktan’’..
****
bu anlamda epeyce bi mutluyum sevgili kardeşlerim.. benim öykülerimde adam gıtlığı hiç görülmedi..
bi gısmını okudunuz, geri kalanları da helbet bigün günyüzüne çıkartırım.. ‘’hiç soru sormayan adam’’, ‘’hedefi olmayan adam’’, ‘’ana caddede donla gezen adam’’, ‘’işe geç giden adam’’, ‘’rahat adam’’, ‘’kıta sahanlığı kavramını andıran adam’’..
belki başka ”adamlı” öyküler yazmışımdır da şimdi aklıma gelmez..
ne zaman ki bu memlekette ATAM İZİNDEYİZ’e rakip olarak “adam izindeyiz” dendi, nefret ettim adam’lı öykülerimden..
****
keşke mehmet akif’i dindarlığı yerine; ‘’Allah bu millete bi daha istiklal marşı yazmayı nasip etmesin’’ diyebilmiş yurtseverliğiyle tanısaydı genç kuşaklar..
ama;
yeni bi kurtuluş savaşı vermekten, yeni bi bağımsızlık marşı yazmaktan başka çaremiz mi vardır artık?
****
şevket süreyya aydemir’in ‘’TEK ADAM’’ diyerek kitaplaştırdığı büyük komutan, 3o Ağustos zaferini ‘’muazzam bir eser’’ olarak niteler.. sözlerini; ‘’bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur’’ diyerek tamamlar..
bize düşen tek adam’ın başını hiçbi zaman öne eğdirmemektir..
25
1 Yorum
Beğen

 

Yorum Yap
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM