Tarihi mekânlar sanat için!

Tarihi mekânlar sanat için!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentin kültürel mirasını korumak ve yeniden canlandırmak için uzun süredir çalışıyor.

Tarihi mekânlar sanat için!

Atıl durumdaki yapıları restore eden İBB Miras, kültür sanat alanında kullanılacak yeni yapıları İstanbullulara kazandırdı. Bu yapılardan Muammer Karaca Tiyatrosu’nu heyecanla bekliyoruz. Ama Kenter Tiyatrosu için hâlâ bir adım atılmadı ya da biz bilmiyoruz çünkü bir açıklama yapılmadı. Ayrıca Şişli’de Habitat Kültür Sanat Merkezi’ni de açan İBB sanata verdiği önemi her zaman gösteriyor. Ama burada bulunan Tiyatro Pera Sahnesi’nin adının bir anda Habitat Sahne olarak değiştirilmesi üzücü. Sıraselviler’deki yerinden çıktıktan sonra büyük emeklerle var olmaya çalışan, üstelik çok başarılı oyunlarla her zaman adından söz ettiren Tiyatro Pera, kendi yaptıkları yerde kendi isimleriyle kalmalıydı. Kurucusu Nesrin Kazankaya kendi sahnelerinin kapısını her zaman başka özel tiyatrolara açık tutuyordu. Bu durumun en kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz.

İBB’nin İstanbullulara kazandırdığı tarihi mekânlara geri dönecek olursak, bazı mekânları sizler için derledik.

YEREBATAN SARNICI!

1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı, tarihinin en kapsamlı restorasyonunun ardından yeniden ziyarete açıldı. Yaklaşık 1.5 milyon ziyaretçi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müzeler arasında en çok ziyaret edilen müze olan Yerebatan Sarnıcı, “arkeolojik restorasyon” ilkesiyle koruma altına alındı.

Restorasyonla olası İstanbul depremine karşı güçlendirilen Yerebatan Sarnıcı’nda güçlendirme çalışmaları kapsamında yeni bir gergi sistemi oluşturuldu. Sarnıç üzerinde yük ve tehlike oluşturan mevcut betonarme yürüyüş yolu kaldırıldı; yerine yapının kimliğiyle uyumlu, modüler ve daha hafif bir yürüyüş yolu platformu hazırlandı. Sergiler, çağdaş sanat gösterileri, dinletiler ve buluşmalarla bir kültür mekânı olarak dünya sanatına kapı aralayan Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin ilk sergisi “Daha Derine” de açılış etkinliği olarak ziyaretçilerle buluştu.

CENDERE SANAT

Özgün durumunu büyük oranda koruyarak günümüze ulaşan az sayıdaki İstanbul sanayi yapılarından biri olan Cendere Su Pompa İstasyonu, uygulanan restorasyon çalışmalarının ardından yeni bir yaşam alanı olarak İstanbullulara kapılarını açtı. Hamidiye Suları adını taşıyan ve II. Açılışa özel “Akışın Tanığı” sergisiyle çağdaş sanat dünyasına alan açan Cendere Sanat Müzesi; kütüphanesiyle, atölye alanlarıyla ev sahipliği yaptığı etkinliklere devam ediyor.

KADIKÖY İSKELESİ

Kadıköy İskelesi’nde yeni bir dönem başladı. İskelede bilgiye ve kültüre açılan kapının yeni adresi, 480 metrekarelik geniş alanı ve 170 kişilik kapasitesiyle gün içerisinde yolu Kadıköy’den geçen herkesi ağırlamaya hazır hale getirilen Kadıköy İskelesi Kütüphanesi oldu. 6000 eserlik dermesinde güncel bir seçkiye yer veren kütüphane; edebiyat, sanat, tarih, kent araştırmaları, felsefe ve mimarlık ve tasarım kitapları öne çıkıyor.

BEŞİKTAŞ İSKELE KÜTÜPHANESİ

Tarihi ve mimari öneminin yanı sıra İstanbulluların buluşma duraklarından biri olarak da kent hafızasında yerini alan Beşiktaş İskelesi, İBB Miras’ın restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanına dönüştü. Çeşitli yayınevlerinin güncel seçkilerine yer verilen kitap-kafenin üç bin eserlik dermesinde farklı disiplinlerden eserler yer alıyor. Beşiktaş İskelesi;  çeşitli söyleşilere, yazar-okur buluşmalarına, müzik dinletilerine ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

TARİHİ MODA İSKELESİ KAPILARINI AÇTI

İstanbul’un en eski iskelelerinden olan ve Kadıköy’le özdeşleşen Moda İskelesi; zengin kitap seçkisi sunan kütüphanesi, açık hava çalışma alanları, terası, ev sahipliği yaptığı kültür sanat etkinlikleri ve Vapur Kafe’siyle İstanbulluları ağırlamaya devam ediyor.

CASA BOTTER SANAT MERKEZİ

İstanbul’un ilk Art Nouveau yapısı Botter Apartmanı, artık “Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi”…

Açılış etkinliği olarak zemin katında “Düşler, Hakikâtler” sergisini İstanbullularla buluşturan Botter Apartmanı’nın birinci katı ise Cumhuriyetin 100. Yıl coşkusunun nabzını tutacak çalışma alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan 123 yıllık tanıklığının içinde İstanbul’un “ilk”lerini saklayan Botter Apartmanı, saray mimarı olarak tanınan, İtalyan Raimondo D’Aronco’nun imzasını taşıyor. Dönemin padişahı II. Abdülhamit’in isteği üzerine sarayın resmi terzisi Jean Botter için 1900-1901 yıllarında inşa edilen, I. Derece Korunması Gereken Kültür Varlığı statüsündeki apartman, şehrin “ilk modaevi” olan Botter Modaevi’ne de ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

TAŞ MEKTEP

Büyükada Kadıyoran Caddesi üzerinde konumlanan Taş Mektep, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde, 1870-1880 yılları arasında İskenderiye Başpiskoposu Sofronios tarafından inşa ettirildi. “Sofronios Köşkü” ya da “Eski Mektep” olarak da bilinen yapı, 1922 yılında belediye tarafından satın alınarak okul işleviyle kullanılmaya başlandı. İlk adı “Köprülü Mehmet Paşa Numune Mektebi” olan okul, daha sonra “Büyükada İlkokulu” ismini aldı. 1967 yılından itibaren kullanım dışı kalan kâgir yapı, zamanla kaderine terk edilmişti. Kapsamlı restorasyon sürecine alınan Taş Mektep, artık kültür-sanat odaklı bir yapı.

HALİÇ KIYILARI ÇAĞDAŞ SANATLA BULUŞUYOR!

18. yüzyıl İstanbul sivil mimarisinin en özgün örneklerini sunan Fener Evleri’ni, çağdaş sanat galerileriyle yeniden şehre kazandırıldı. Haliç Sanat 1, Haliç Sanat 2 ve Haliç Sanat 3 olarak adlandırılan Fener Evleri’nde restorasyon sürecini tamamlayan İBB Miras, ilgili yapıları modern sanat mekânları olarak tasarladı.

Artİstanbul Feshane olarak dönüştürülen tarihi Feshane, Haliç Sanat ile bütünleşerek bölgenin kültürel altyapısının güçlenmesine katkıda bulunuyor.

‘GÜLHANE SANAT’

Gülhane Parkı Sarnıcı, koruma altına alındı. Erken Bizans döneminden günümüze miras kalan yapı, binlerce yıllık kent hafızası ile geleceğin hayallerini buluşturan “Gülhane Sanat” olarak İstanbullulara açıldı. Sarnıcın iç mekânları, gerektiğinde söyleşiler, dinletiler gibi farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak düzenlemelerle kültür sanat dünyasına açıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM