Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
SONRA SEN…
 • 0
 • 39
 • 21 Nisan 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Canım kardeşim rahmetli Fikret Topallı’nın;
-”Sonra sen bi düş görürsün / Bana malum olur” dizeleri çok sık gelir aklıma.
İyi yazar, iyi şair, iyi müzisyen, iyi kentsoylu, iyi Giresunlu…
İyi sanatçıydı Fikret.
Kim bilir o kafirin gızlarının hangisi için yazmıştı bu şiiri?
****
Yaşamı boyu hep birine sevdalıydı kardeşim.
Gerçi, hiçbirine tam kavuştu sayılmaz.
Olsa olsa ahabu gıza yazmıştır dediğim biri var, en çok O’nu sevmişti, ama bırakın bende kalsın, kimdi?
****
Ne enteresandır di mi? Neredeyse kundaktan beri can ciğer büyümüş 2 arkadaş, Giresun‘un, genç kuşaktan, ulusal anlamda iyi-kötü bi yer edinebilmiş yegane 2 edebiyatçısı, asla birbirimizin yazdıklarını konuşmadık??? Artımızı eksimizi hiç eleştirmedik??
Ula ne güzel yazmışsın, yahu ne şahane olmuş falan?? Hiç demedik.
Bu kadar çabuk öleceğimizi bilsek konuşur muyduk?? Ne bileyim? Belki de evet?
(Ama bi yandan da, ne gerek olacaktı ki? Ne yazmışsak beraber yazdık aslında kardeşimle.
Kilometrelerce ayrılıklar içeren gecelerde.
Birbirimizden habersizce)
****
Aklımın-sırrımın ermediği en önemli husus şudur edebiyatçılıkta;
Mesaj vermek?????
Manyak mıyız oğlum biz? Ne mesajı ya?
****
Şöyle dökeyim meramımı;
Yaşar Kemal İnce Memed’i yazarken; ”Dur arkadaş, ben ağalık sorununu işliyim” mi demiştir?
Demesin zaten. Bıraksın, okur olarak ben göreyim Ağa’nın zulmunu da, marabalarına fistan almışlığını da.
Yılmaz Güney Umut filmini çekerken; ”Dur gardeşim, ben Kürt sorununa dair mesajlar vereyim” mi demiştir?
Demesin zaten. Bıraksın, izleyen olarak ben göreyim çekilen eziyeti de, paylaşılan sıcak somun ekmeğinin dumanını da.
Tarık Akan Maden filminde başrol oynarken; ”Durun la, madencinin dertlerinden bi kesit sunayım” mı demiştir?
Demesin zaten. Bıraksın, beyazperdeden ben tadayım, yer altındaki çileyi de, gün ışığına çıkmadaki sevinci de.
****
(Arkadaş, gel de konuşma şimdi.. Biz zaten Hababam Sınıfındaki Ferit olarak bağrımıza basmışız.. Sen en ”gerçek” O’sun.. Gerisi sahte.. Gerisi rol.. Gerisi toplumcu sanat palavrası..
Ferit’sin sen.. Yeter.. Yedi sülalene bu onur yeter.. Başka bişi üretmesinler senden.. Zaten bu anlamda sen de demişsin güzel şeyler.. Kasmasınlar bizi)
****
(Yani ben şimdi.. Giresun pazar günlerinin gıymalı yaptırma ritüelinin romanını yazsam.. Ki, parça parça, genel toplamda yazdım sayılır..
-”Vay bee, daha ilkokuldaki bi çocuğun pazar sabahı uykudan kalkıp, fırın kuyruklarında çektiği çileyi, acaba pideler karışır mı diye yaşadığı heyecanı, eve dönüşte yolda yanan ellerini, anasının pide yanına yaptığı turşu diblesinin lezzetini, apartman girişinde karşılaştığı Kapıcı Hasan Efendi’nin dramını yazmış.. Çok büyük sanatçı, çok büyük yazar bu Gürsel” mi diyecekler bana??
Ne mesajı verecem arkadaş? Neyin toplumcu yazarı olacam?
Babam para verdi.. Evin en küçüğü olarak fırına gittim.. Gıymalı yaptırdım.. Eve döndüm.. Kapıda Hasan Efendi bana şakalar yaptı.. Çocuk aklımla gülüştük.. Sonra ailecek bi güzel yedik pideleri.. Hepi topu budur..
Yemişim toplumcu mesajını yahu)
****
-”Sonra sen bi düş görürsün / Bana malum olur”.
****
Bu kompleksli takıntılar, sanatımızı yapayca kasmalar, asla ”sol” olmayan sahtekar-cahil-vasıfsız Türk solunun işleridir, inanın kardeşlerim.
Şöyle futboldan örnek vereyim de bi düşününüz:
a) Top avuta çıktı sanılır. Ama namuslu bi savunma oyuncusu hakemi uyarıp; ”Hocam benden çıktı, avut diğil, korner verin” der. Bunun adı şereftir.
b) Top avuta çıktı sanılır. Gerçekten de avuta çıkmıştır.. Ama savunma oyuncusu ucuz kahramanlık taslar; ”Hocam benden çıktı, korner verin” der. Amacı öne çıkmak, reklam olmak, göze girmek, bi biçimde ”yırtmak”tır. Bunun adı şerefsizliktir.
Atatürk’ü beğenmeyen ”yapay” Türk solu budur kısaca.
Ve o sahte kornerden gelen top, Türkiye Cumhuriyeti’nin ağlarına büyük bi gol olarak girmiştir yazık ki.
Bugün bütün milletçe uğraştığımız dert budur.
(Adına yetmez ama evetçiler deyin, akil adamlar deyin, hdp zihniyeti deyin, ne derseniz deyin.. Avuta çıkmış topa korner dedi bunlar bile bile..
Karanlıklara omuz verdiler)
****
Bizim yaşam tarzımız başka.
Oturup kalkmamız başka, yolda yürümemiz başka.
Uyku saatimiz başkadır.
Sabahın dördü şu an. Kitap-gazete okumalarımı yeni bitirdim. Haftalık sorumluluğum, daha doğrusu ”en büyük zevkim, adanmışlığım” var, Yeşilgiresun’a yazı yazma görevim var. Buna çabalamaktayım.
Topluma mesaj verecekseniz bunlarla vermelisiniz kardeşlerim.
İnsanlar bilmeli, bu çocuk bu yazıyı bitirmeden uyumaz.
Edebiyatçılığın namusu vardır.
****
Yani, durup dururken kendi kendini bişey ilan etmekle olmaz bu işler.
Manisa’nın Tarzanı,
Erzurum’un Teyo Emmi’si,
Sivas’ın Kangal’ı falan olmak öyle kolay diğildir.
Kimse kendine ”ünvan” uydurmasın.
****
-”Sonra sen bi düş görürsün / Bana malum olur”.
Bizim bi ünvanımız varsa, sadece budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM