Sinema sektörüne destek geldi ama…

Sinema sektörüne destek geldi ama…

Sinema sektörüne destek için yönetmelikte değişiklik yapıldı. Sinema salonlarına destek şartları gevşetildi. Koltuk sayısı ve seans gösterim limitleri düşürüldü. Ancak yaklaşık 1 yıldır kapalı olan ve Mart ayına kadar yasaklanan salonların yeni şartları karşılaması da mümkün görünmüyor.

Sozcu.com.tr

Sinema sektörüne destek geldi ama…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Sektörünün Desteklenmesi Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptı.

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan ve pandemi kısıtlamaları nedeniyle zor günler geçiren sinema salonlarını desteklemek üzere yeniden düzenlenen yönetmelikte öne çıkan değişiklikler şöyle:

EN AZ 12 DEĞİL 6 FİLM

Devletten alınan desteğin şartları arasında, desteği alanın sinema salonunda bir yıl boyunca en az 12 filmi en az bir hafta süreyle ve günde en az üç seans olacak şekilde göstermesi şartı, “en az 6 film” olarak değişti.

3 SEANS YERİNE 2 SEANS

16.00’dan sonra en az 3 seans gösterilme şartı 2’ye indirildi.

60 KOLTUK YERİNE 50 KOLTUK

Sinemadaki toplam koltuk sayısı şartı 60’tan 50’ye indirildi.

Destekler bugüne kadar, fatura ve yapılan gösterimlere ilişkin aylık bordroların ve yapımcı paylarının ödendiğine dair dekontun bakanlık tarafından onaylanmasından sonra ödeniyordu. Yapılan değişiklikle desteğin yüzde 50’si sözleşme imzalandığı anda ödenecek.

KAPALI SALONDA NASIL UYGULANACAK

Koltuk ve seans sayısı şartlarında esneklik getiren yeni düzenlemenin uygulamada ne kadar fayda sağlayacağı şüpheli. Zira, pandemi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır kapalı olan sinema salonları İçişleri Bakanlığı genelgesiyle en az 1 Mart’a kadar kapalı olacak.

SİNEMA SALONLARININ YERİNİ DİĞER PLATFORMLAR DOLDURUYOR

Tüm dünya genelinde de çoğu sinema salonu kapalı. Çok sayıda film vizyondan çekildi ve streaming platformlarındaki yerlerini aldı. Türkiye’de de filmler Netflix ve BluTV gibi platformlara devrediliyor. Ayrıca sinemaların işlememesi, evden kolay tüketilebilecek içerik arayışı yeni platformların açılışına da neden oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47