Şehir Tiyatroları ‘Sezon Minimal’i tanıttı

Şehir Tiyatroları ‘Sezon Minimal’i tanıttı

Şehir Tiyatroları ‘Sezon Minimal’i tanıttı

İBB Şehir Tiyatroları’nın repertuvarı ve yeni sezon çalışmalarının tanıtımında konuşan İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, “Dünyada ilk kez bir tiyatro, 16 yeni oyunla prömiyer yapacak” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yeni repertuvarını ve yeni sezon çalışmalarını, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilen bir törenle basın ve kültür-sanat dünyasıyla paylaştı. Toplantıya İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ve Şehir Tiyatroları Sahne Direktörü Ayşegül İşsever katıldı.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, “Etkinlikler ile çocuk ve yetişkin oyunları olmak üzere toplamda 487 oyunun sergilenmesini sağladık. Yaklaşık 50 bin izleyiciye ulaştık. Tiyatro emekçilerine doğrudan toplamda 1 milyon 896 bin TL ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemelerden bin 555 oyuncu ve sahne ekibi yararlandı” ifadelerini kullandı.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı

Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğinin altını çizen Muratlı konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün açıklayacağımız yeni sezon kapsamında, Ekim ayında, sahnelerimizde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatro oyun sahneleyecek.”

SAHNE BULUNAN HER SEMTE GENÇLİK TİYATROSU

Muratlı’nın ardından söz alan İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, yerli yazarlara ülkenin çok ihtiyacı olduğunu belirterek, bu nedenle yeni sezonda sahnelenecek oyunların üçte ikisini yerli yazarlardan seçtiklerini kaydetti.

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen

Ergen, pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan, geçen sezon başvuruları alınan “Şehir Yazarlarını Arıyor” projesinin bu yıl devam edeceğini söyledi. Projeye bin 500 yazar adayının başvuru yaptığını paylaşan Ergen, 150 yazarın seçilerek çalışmalara hız verileceğini söyledi. Ergen, açıklamasını Şehir Tiyatroları’nın olduğu her semtte bir gençlik tiyatrosu açılacağının bilgisi vererek tamamladı.

İBB şehir Tiyatroları, “Sezon Minimal”de sahnelenecek eserleri, daha az kadroyla temsil edilebilecek oyunlar arasından seçildi. Sanatçı ve teknik ekibin sağlığı için hareketlilik azaltılarak daha az sayıda temsil sahnelerde yer alacak. İstanbullular için bu daha az oyun izlemek anlamına gelmeyecek, kazanılan zaman ve mekânda özel tiyatroların oyunlarına yer verilecek. Oyunların süreleri de 60-70 dakikayı aşmayacak şekilde tek perde olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün gerçek hislerinizle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst davranmanız gereken bir döneme giriyorsunuz. Detaylı bir şekilde durumları değerlendirmeli ve objektif çıkarımlarınızı bir köşeye not etmelisiniz. Durumların sadece iyi tarafını görme eğiliminde olmanız olayın bütününü kaçırmanıza neden olabilir. Daha dikkatli hareket etmelisiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün duygularınızla alakalı olarak bazı belirsizlikler yaşayabilirsiniz. Diğer insanların da kendi duygularında kargaşa hissettiğini bilmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Duygusal istikrar arayışınızda yalnız olmadığınızı bileceksiniz. Duygularınızı içine kapatmak yerine başkalarıyla paylaşın.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün en çok “Ben demiştim” cümlesini duyacaksınız. Geçmişe dair bazı çıkarımlar yapmanın zamanı geldi! Suçlu aramak yerine olayları derinlemesine araştırmayı denemelisiniz. Aksi halde yarattığınız kaos içinde kendinizi çıkmazın içinde bulabilirsiniz. Kendinize dürüstçe bakana kadar başkalarını eleştirmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, son dönemde hayatınıza yaşanan olayları takip etme konusunda zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Sanki hayatınız sizden bağımsız bir şekilde başka bir yöne doğru hareket ediyor. Sorumluluk almanın zamanı geldi. Mantığınızı ve duygularınızı belirli bir dengede tuttuğunuzda hayatınızın kontrolünü yeniden elinize aldığınızı göreceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ortaya çıkan duygusal sorunlarla başa çıkmak zor olabilir. Sorunların varlığını bilmenize rağmen onları reddetme eğilimi içindesiniz. Her şey yolunda gidiyormuş gibi davranmayı bırakmalısınız. Gerçekle ne kadar çabuk yüzleşirseniz o kada çabuk bir şekilde çözüm üretmeyi başarabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, duygusal bir çıkmazın içinde kalabilirsiniz. Özellikle duygularınızı ve kendinizi anlamlandırma konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Hayal kırıklığına uğradığınız bazı konuları şimdi daha net bir şekilde görebiliyorsunuz. Aceleci davranmayın ve konunun özüne inerek sizi mutsuz eden detayı bulmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün işlerin göründüğünden daha farklı olduğunu göreceksiniz. Olaylara daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı denemelisiniz. Bugünün tüm anahtarı duygularınızda saklı. Duygularınızla hareket ederek kararlar verme eğilimdesiniz. Kesin ve radikal kararlar vermeden önce iç sesinizi dinlemeyi denemelisiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sezgilerinize her zamankinden daha fazla güvendiğiniz bir gündesiniz. Hassasiyetinizi konunun özüne inmek ve gerçeği ortaya çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu durumun beraberinde bazı yanlış anlaşılmaları ve gerginlikleri getirdiğini unutmamalısınız. Çevrenizdekilere karşı daha anlayışlı yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Bugün empati yeteneğinize her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olacak.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün geçmişinizde kalan bazı sorunlarla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Yeniden aynı durumlarla alakalı olarak çıkarımlarda bulunmak kendinizi ifade etme konusunda zorlanmanız anlamına gelecek. Derin bir nefes alın ve diğer insanlardan önce mutlaka kendi isteklerinize öncelik verdiğinizden emin olun.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM