Şef Carolyn Kuan: ‘Kusursuzluğa odaklanıyorum’

Şef Carolyn Kuan: ‘Kusursuzluğa odaklanıyorum’

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın “Yeni Yıl Konseri”nde trompet sanatçısı Romain Leleu’ya eşlik edecek. Orkestrayı Carolyn Kuan yönetecek.

Şef Carolyn Kuan: ‘Kusursuzluğa odaklanıyorum’

Yeni yılla birlikte kültür sanat etkinlikleri daha da yoğunlaşarak sürüyor. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) “Yeni Yıl Konseri”.

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde bu akşam saat 20.00’de başlayacak konserde BİFO’yu Suisse Romande Orkestrası, Danimarka Kraliyet Balesi, İngiliz Ulusal Operası, New York Şehir Balesi gibi köklü kurum ve orkestralarla konserler veren Carolyn Kuan yönetecek. Orkestra, trompet sanatçısı Romain Leleu’ya eşlik edecek. Başarılı şef Carolyn Kuan ile konuştuk.

– Hartford Symphony Orchestra’nın ilk kadın ve ilk Asyalı orkestra şefisiniz, bu ilkler orkestranız için ne kadar önemliydi, neleri değiştirdiniz? 

Hocalarımdan biri bir keresinde “Carolyn, senin üç handikapın var. Kadınsın, Asyalısın ve gençsin” demişti. Verdiğim cevabı hatırlıyorum: “Güzel, en azından bunlardan biri değişecek.” Sonsuza kadar genç kalmayacağım. Kusursuz bir müzisyen ve orkestra şefi olmaya odaklanıyorum. Bunun ötesinde değiştirebileceğim çok fazla şey yok. Hartford Senfoni Orkestrası’nda, “Çeşitlilik”, “Eşitlik” ve “Kapsayıcılık” yoluyla dünyayı iyileştirme hareketinin bir parçasıyız.

“GURUR DUYARDI…”

– ABD’de yaşamaya başlayan 14 yaşındaki halinizin aklından neler geçiyordu? O haliniz bugünlerinizi görse neler hissederdi?

Benim Asya’daki ortaokulum ve ABD’deki lisem birkaç yıllığına kardeş okullardı. Ben de bir yaz yurtdışını ziyaret etmek ve okumak için seçildim. Okulun ilk günü öğretmen, “Soru sormaktan çekinme” demişti. ABD’de söylenecek çok normal ve tipik bir şey ama ben büyürkenki “sessiz ol ve öğretmeni dinle” yönteminden tamamen farklı. O zaman 13 yaşındaydım ve zaten oldukça asiydim. Soru sorabilmenin öğrenmek istediğim şey olduğunu biliyordum. Kabul edildiğimde yalnız başıma ABD’ye geleceğim için heyecanlıydım. Eğer evimde kalsaydım asla orkestra şefi olamayabilirdim.

14 yaşındaki halimin benimle gurur duyacağını hayal ediyorum. Ama bana daha fazla risk almamı ve maceraya atılmamı söylerdi!

“ORTAK YÖNÜMÜZ FAZLA”

– İstanbul’da nasıl bir konser olacak?

Dünya çok farklı bir yer şu anda. Konserin neşe, umut ve bir araya gelme gecesi olmasını istedik. “Olympic Fanfare” ile açılış yaptıktan sonra seyircilerin favorileri olan “İtalyan kapriçyosu”, “Paris’te Bir Amerikalı”, “Capriccio Espagnol”, “Köçekçe” ve ayrıca Norveç, Çin, Meksika ve daha fazla ülkeye müzikal ziyaretler yapacağız. Ben her zaman insanların diğer kültürleri öğrenmek için daha fazla zaman ayırırlarsa, farklılarımızdan çok ortak yönümüz olduğuna inandım.

– Türk izleyicisine ve zor günler geçiren LGBT+ topluluğuna bir mesajınız var mı?

Müzik benim vaham. Meditasyon gibi, zamanı askıya alıyor ve bana enerji, güç ve umut veriyor. Ayrıca bana yalnız olmadığımı ve müzik aracılığıyla dünyanın dört bir yanında, geçmişten ve gelecekten ve şimdiden milyonlarca insanla bağlantılı olduğumu hatırlatıyor. LGBTQ+ topluluğunun bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum ve Türk izleyicileri ve toplulukları hakkında daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM