Seccade

Seccade

Başörtülü anneanneler büyüttü hepimizi. Gül suratlı, pamuk tenli, melek bakışlıdır onlar.

Sonra, eli tespihli babaanneler biraz… Minik avuçlu, selvi boylu, ceylan sekişlidir çoğu.

Evinin başköşesinde seccade olmayanımız azdır misal. Yatağının başucunda Kuran-ı Kerim olmadan  uyuyabilen yoktur belki de aramızda.

Beyaz sakallı, nur yüzlü dedelerimiz ya? Onlarsız hayat nasıl da zulumdur, büyüse de hep ‘’torun’’ kalanlara.

Böyle bişeydir zaten Anadolu; biraz anneanne eşarbı, biraz babaanne tespihi, biraz ev seccadesi, biraz Kutsal Kitap huzuru, biraz dede sakalı beyazlığı…

Kötülük nedir bilmez bunlar. Vefasızlık nedir bilmez. Vatanı satmak nedir bilmez.

Din tacirliği nedir bilmez bunlar. Ahlaksızlık nedir bilmez. Atatürk’ü satmak nedir bilmez.

Allah ile kandırmak nedir bilmez bunlar. Gariban aldatmayı bilmez. Halkı satmak nedir bilmez.

Gerektiğinde ortaya çıkarlar yalnızca. Yüzyılda bi falan… Erişilmez dağlar gibi dikilirler namussuzun-şerefsizin karşısında. Örneğin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’in askerlerini ‘’doğuranlar’’ bu soylu insanlardır.

****

Tam bağımsızlığını yitirince bi gün,

Ödün verdikçe bayrağının alından, toprağının şanından,

Adım adım uzaklaştıkça Mustafa Kemal’in aydınlığından,

Oturursun kucaktan kucağa. Şu günlerde olduğu gibi.

Emperyalizm derler adına, önce ahlakını bozar adamın, sonra dinini-imanını.

Anneannenin tertemiz başörtüsü, pasaklı bir türbana dönüşür. Babaannenin gül kokulu tespihi, üç kuruşluk bir Hocaefendi’nin elinde oyuncak olur. Dünyalarda bitanecik dedeciğinin beyaz sakalı, aşağılık yobaz herifin çember sakalı haline geliverir. Evde, bakmaya kıyamadığın seccade, sokağa düşer, Cuma namazı kisvesi altında ‘’gösteri ibadeti’’ne malzeme olur.

Yerli işbirlikçinin önde gideni yönetmeye başlamıştır artık ülkeni; ‘’Kuran’ı okuyacaksın, ama anlamayacaksın’’ diyiverir terbiyesiz herifler.

Emperyalizm derler adına, adamlığını bozar önce bir memleketin, belki ordu’sunu dağıtır sonra, toprağını elinden alır en son. Vatanını yok eder.

Tıpkı, bugün adım adım götürüldüğümüz süreç gibi…

****

Kim dikilecek bu gidişatın karşısına, kim?

Aydınımız, sanatçımız, bilim insanlarımız, akademisyenlerimiz, sendikacılarımız, sivil toplum kuruluşlarımız falan mı? Elbette…

Ve en önce Atatürk’ün Partisi dik duracaktır, öyle değil midir?

Korkarım ki değildir.

Çok yazık ki, herkesten önce y-CHP terk etti ‘’tam bağımsızlık’’ gemisini. Ne kadar Atatürk karşıtı insan varsa tepelere oturtarak…

Başkent’teki Genel Merkez’de karaçarşaflıya altıok rozeti takmayı bir marifet saydılar. Bazı il ve ilçe örgütlerinde kadınlara 8 Mart’ta tülbent dağıtmayı icraaat bildiler.

100 yıldır ‘’Şeker Bayramı’’ diyen ağızlar, birdenbire ‘’Ramazan Bayramı’’ demeye başladılar. 40 senedir ‘’Kutlu olsun’’ diyen dudaklar, ne düştüyse başlarına ‘’Hayırlara vesile olsun’’ diyerek bitirir oldular artık demeçlerini.

Parti’nin taşra ileri gelenleri, her ne hikmetse, çektirdikleri her fotoğrafta, başı ‘’kapalı’’ bi hanımefendi ile yan yana durmayı huy edindiler.

Aziz yurtta ‘’manzara-i umumiye’’ budur… Şu yazıyı yazarken ölmesem bari üzüntüden; Mustafa Kemal’in Partisi’ne akıl veren danışman kadrosu, dinciliği ve etnik bölücülüğü sevimli gösterme işlevindeler.

Sadece ve sadece oy için kıvır kıvır kıvıran ‘’dansözlere’ mi kalmış emperyalizme dur demek!!!

****

Ama merak etmesin kimse.

Gerektiğinde çıkarlar ortaya. 100 yılda bi filan…

Zamanı gelir, yeni bi Kurtuluş Savaşı olur, analar yeniden Mustafa Kemal’e ‘’asker’’ doğurur.

Yeni bi ordu, yeni bi parti, yeni bi Türkiye kurulur.

Kimsenin kuşkusu olmasın.

****

Çıkarlar ortaya iş o raddeye geldiğinde. Namussuza-şerefsize bırakmazlar işi.

Tam bağımsızlığı söke söke geri alırlar…

Kimse Atatürk’ün evlatlarının ayarıyla oynamasın.

Kimse seccade diyip geçmesin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM