Sazların ustası ‘Lutiye’

Sazların ustası ‘Lutiye’

Lutiye Erkan Ketenci, kendisine daha güzel bir bağlama yapmak için başladığı mesleğinde, kendini tutkuyla bu işi yaparken buldu. Farklı enstrümanlarla tanışan Ketenci, şimdi artık enstrümanlar değil, besteler de yapıyor.

Damla Bürçeler

Ankara’da yaşayan Erkan Ketenci bir lutiye, yani müzik aleti yapımcısı. Mesleğe, kendisine daha güzel bir bağlama yapmak için başlayan lutiye Ketenci, tutkuyla yaptığı işinde farklı enstrümanlarla tanıştı ve mesleğinde ustalaştı.

İşte müzik aletleri yapan Erkan Ketenci’nin hikayesi…

1976 yılında Artvin’in Murgul ilçesinde dünyaya gelen Erkan Ketenci, ilkokula kadar orada yaşadı ve babasının memuriyeti sebebiyle ilkokuldan itibaren Ankara’ya yerleşti.

Ufaktan enstrüman çalmaya başladığını anlatan Ketenci, “Babamın eski bir sazı vardı, ilk maaşıyla aldığını söyler. Bende bir merak başladı. Lise yıllarında Kültür Bakanlığının HAGEM korosu, amatör bir koro topluluğu açıldı. Ben de onun sınavına girdim ve kazandım bağlama çalan biri olarak. Çaldığım enstrüman koro için biraz yetersizdi.” dedi.

 

Sazların ustası'Lutiye'

 

“Kendime saz yapmak istedim”

Arkadaşlarından bir tanesinin bağlama atölyesine gitmeye başladığını aktaran Ketenci, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımdan bir tanesinin bağlama atölyesi varmış, onun yanına gitmeye başladım. Bir anda kendimi orada çırak olarak buldum. Bende enstrüman yapma merakı başladı. Zımparasını yapıyorum, yontuyorum, törpülüyorum. Aslında gizli bir amacım da şuydu. O koroda çalacak güzel bir enstrümana ihtiyacım vardı. Çocukluk da var, kıskançlık da oluyor. Kendime saz yapmak istedim. Söyledim dedim ki ‘ben burada çalışayım, para da istemem senden. Bana bir tane bağlama yapalım.’ O da sağ olsun kırmadı beni. Ben o arada hem işi öğrendim hem de bir yıl sonra bir bağlamam oldu.”

“Keşfettikçe dünyam tamamen değişti”

Enstrümanların dünyasına girdikçe farklı enstrümanların da gelmeye başladığını kaydeden Ketenci, farklılıkları gördükçe içinin içine sığmadığını anlattı. Ketenci, farklı enstrüman çalanlarla tanıştığını, farklı kültürdeki insanlarla görüşmeye başladığını, bunun kendisini iyice meraklandırdığını söyledi.

Ketenci, 2000 yılında Kültür Bakanlığında lutiye olarak başladım. Lutiye, çalgı yapımcı demek. Burada Türk Dünyası Müzik Topluluğu var. Türk dünyasında kullanılan Orta Asya, Asya müzik aletlerinin çalındığı birçok güzel enstrümanlar var. Ben bunları burada keşfettikçe dünyam tamamen değişti.” dedi.

 

Sazların ustası'Lutiye'

 

“Yaptığım her enstrümanın da bence bir kimliği var”

Sabahları atölyesine gittiğinde gelen ahşap kokusunu yıllardır içine çekerek çalıştığını anlatan Ketenci, şunları söyledi:

“Bir enstrümana yoğunlaşmışımdır. Mutlaka geceden aklımda kalan bir şeyler olmuştur. Onun yarın şurasını yapmam lazım diye. Ahşabı elinize aldığınız zaman ahşabın kendi dokusunda bir tınısı var. Komple aslında enstrüman tınlayan bir şey. Sapında da var teknesinde de.

Benden enstrüman almak isteyen birine ben direkt şunu soruyorum: ‘Ne tür müzikler çalıyorsun, nasıl bir dinleme anlayışın var?’ Kimi çok sert çalmayı sever, kimi çok yumuşak tonlar sever, bazıları da çok tiz tonlar sever. Ona göre ağaç seçerim. En sevdiğim de tel takıp akort yaptıktan sonraki ilk tınısı. Onu çalacak insanın ona her dokunduğunda benim de bir hissiyatım olduğunu bilmek güzel bir his.  Yaptığım her enstrümanın da bence bir kimliği var ve benden kalmış izleri oluyor. Belki benden sonra da o enstrüman yaşamaya devam edecek.

Sürekli bir göz önünde olma çabam yok. Benim yaptığım iş iddialı bir iş değil. Mütevazılık bence iyi bir şeydir. Fazla gösteriş, fazla göz önünde olmak, sizin duygularınızı zayıflatabilir. Sizi olduğunuzdan farklı biri yapabilir.

Kamera: İhsan Kırkbeşoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM