Rosa Luxemburg’un Hayatı, Julide Kural Tarafından Sahneye Taşınıyor:

Rosa Luxemburg’un Hayatı, Julide Kural Tarafından Sahneye Taşınıyor:

 “Ben Rosa Luxemburg”

“Yaşasın Hayat” oyunuyla ressam Frida Kahlo ile buluşan Ateş Tiyatrosu, yıllar sonra yine bir kadınla, bu kez dünya devrim tarihinin en önemli politik figürlerinden Rosa Luxemburg’la “Ben Rosa Luxemburg” adlı oyun ile buluşuyor. Oyun, 25 Kasım günü CKM A Salon’da prömiyer yapıyor.

Foto: Mahmut Yıldırım

Oyun Hakkında:

5 Mart 1871 Polonya’da dünyaya gelen Rosa Luxemburg; henüz küçük bir çocukken geçirdiği kaza sonucu kısa kalmış bacağıyla hayata bir engelli olarak ayrıksı bir yerden merhaba demiştir. Her zaman meraklı bir genç olarak eşit bir dünya kurma hayali onu daha 15 yaşındayken siyasetin içine çekmiştir. Öyle ki üniversite eğitimi için Zürih’e ancak illegal yollardan gitmek zorunda kalmıştır. Üniversitede felsefe, hukuk, siyaset bilimi ve ekonomi okumuştur. O dönem dünyanın çok az ülkesinde kadınların üniversiteye gitme hakkının olduğu düşünülürse, beş dil bilen Rosa ekonomi doktorasını da yaparak bir kez daha ayrıksılığını göstermiştir.

Foto: Mahmut Yıldırım

Tam da bu dönemde 15 yıl sürecek büyük bir aşkın gelgitlerinde salınırken; zekası, entellektüel birikimi, tutkusu ve olağanüstü hitabet gücü ile Alman Sosyal Demokrat Partisi’nde aktif bir siyasetçi olarak mücadelesini sürdürmüştür. Son derece eril bir alan politik arenada bir kadın olarak bir kez daha kuralları yıkarken, bir yanı doğanın şiirselliği içinde kalmayı özlemiştir hep. Yazmıştır hiç durmadan, kitaplar ve mektuplar mektuplar mektuplar… Defalarca girdiği hapishaneyi mektuplarıyla bir çiçek bahçesine dönüştürmeyi başaran Rosa Luxemburg, anti militarist, savaş ve emperyalizm karşıtı tutumu, işçi sınıfına olan sonsuz inancı ile yaşamı boyunca eşit bir dünya kurma mücadelesinin Kızıl Rosa’sı olarak 48 yaşında katledildiğinde son sözleri şu olmuştur:

“VARDIM! VARIM! VAROLACAĞIM!”

Rosa Luxemburg’un çocukluğu, gençliği, aşkları, arkadaşlıkları, mektupları ve siyasal mücadele sürecinin anlatıldığı “Ben Rosa Luxemburg” adlı tek kişilik oyun Jülide Kural tarafından 25 Kasım itibarıyla sahnelere taşınıyor.

Foto: Mahmut Yıldırım

Oyunun Künyesi:

Yazan-Yöneten-Oynayan: Jülde Kural

Yönetmen Yardımcısı: Snem Bayraktar

Işık ve ses Operatörü: Murat Nuray

Görüntü Operatörü: Ozan Özcan

Dekor Uygulama: Anıl Özgür

Kostüm Uygulama: Selçuk Sezer

Foto: Mahmut Yıldırım

Afş Tasarım: Oğuz Rze

Afş Fotoğraf: Özcan Yaman

Oyun Fotoğrafları: Mahmut Yıldırım

Vdeo Çekm: Yönetmen: Hebun Polat

Kamera: Mazlum Polat

Kurgu: Mehmet Al Kanat

Renk/Color: Cwan Zengn

Dış Sesler: Ragıp Yavuz, Uğur Ünal, Musab Ekici, Yağmur Altay, Gözde Kısa, Caner Taş, Sinem Bayraktar

Organzasyon: Hasan Özkaya

Foto: Mahmut Yıldırım

Oyun Programı:

25 Kasım CKM A Salon

26 Kasım Baba Sahne

12 Aralık Cevahr

13 Aralık Moda Sahnes

23 Aralık Baba Sahne

24 Aralık Fişekhane

28 Aralık Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi

Foto: Mahmut Yıldırım

İletişim:

E posta: atestyatrosu@gmal.com

Tel::05531269451

Instagram: @atestyatrosu

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM