ÖTESİ, EŞHEDÜ VE BANGADA ÜÇLEMESİ

ÖTESİ, EŞHEDÜ VE BANGADA ÜÇLEMESİ

1) mikro milliyetçilik denen ucuz kavramla bi ilgim olduğunu sanmıyorum.. sevecek, övecek nesi vardır ki şimdiki giresun’un..
ama şehr-i canan diyip özetlediğimiz o eski giresun’un dünyadaki en görkemli yerleşim birimlerinden biri olduğu kesindir..
bunun nedenini açıklayamadım henüz kendime.. rumların, ermenilerin, türklerin birlikte yaşaması, 3 ayrı ülkenin konsoloslukları bulunması, olağanüstü bi fındık dışsatımı gibi pekçok etken nereye kadar açıklar bu mucize şehri, valla bilemedim..
****
sözün gelimi, doğdum doğalı hep sözcükleri kendime oyuncak eylemiş biri olarak, giresunca’nın başlı başına bi edebiyat dalı olduğunu algıladım..
her sözcüğün, sıfatın, yüklemin apayrı birer okyanus olduğunu çözdüm..
cümörtesi örneğin!
yalnızca köyden gelmiş teyzelerimden duyar, garipser, ula bi kelime bu kadar da uydurulmaz ki der idim..
tamam, bazurtesini anladım da cümörtesi nasıl bi abartıydı?
yok be kardeşim.. ne abartması.. cuma ötesi diyordu teyzelerim.. en doğrusunu yani..
pazar ertesi.. cuma ötesi.. duru türkçe budur, diğer günler elin olsun..
****
2) bikaç gün sonra medya 28 kanalında da izleyeceksiniz.. ahmet öndaş, ruşen topallı ve bencileyin buluştuk yine, muhabbet çıkmazı programında..
giresun lakapları konusunu işledik..
orada, eşhedü ibraam adlı bi giresunluyu anlatıp, daha da dünya üzerinde bundan iyi bi lakap yoktur demeye getirdim sözü..
eşhedü ibraam, tarikatçı bi yobaz.. cübbeli, çember sakallı.. din adamı falan diğil.. belinde bıçağı vs tam bi serseri.. kapukahve mahallesindeki evinin dışı türbe yeşili badanalı.. arapça yazılarla kaplı.. birine sinirlenince “eşhedü” deyip bıçak çekmesinden gelirmiş lakabı.. (birazcık benzettiniz mi sizler de; dolmuşa binerken bitek “bis” diyerek besmele çeken giresun kadınına)
sonu kötü olmuş eşhedü ibraam’ın.. tımarhane.. ve orada bilerek veya bilmeyerek iğneyle ölüm..
Allah bütün din tüccarlarına aynı sonu yaşatsın, başka ne diyim?
****
3) evde gürültü yaptığımız vakit söylenirdi, anneannem rahmetli;
-oolum siz bangada bangada sadettin misiniz?
ilkin; banka / banga ses kayması ile aklıma banka müdürü bi sadettin bey gelirdi.. ne bilim böyle herkesi azarlayan sinirli bi herif???
meğerse göbekli bi deli imiş.. göbeğine vura vura tempo tutarmış yolun orta yerinde, davul çalar gibi..
bangada bangada işte o davulun gürültü sesi imiş..
lakap diye bişi varsa, bu diğil de nedir?
başka hangi ilde takılabilir?
ebegümeci türküsünü (belki de türkü diğildir, hiçbi fikrim yok) daha yeni yeni duyuyoruz di mi arkadaşlar? çok da sevimli bulmuyor muyuz?
“gümbüdü gümbam gümbam gümbam samsak döveci”…. hemen hemen böyle bişi işte..
gurban olsunlar sadettin amcamıza..
****
hasan hüseyin korkmazgil dizeleri olsa gerektir;
davul çaldım davul çaldım duyan yok..
gece gece bi davul çalayım dedim, zahmet olmazsa duyuverin..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM