• DOLAR
  $2.217,9400
 • EURO
  $1,3528
 • ALTIN
  $56.108,5600
 • BIST
  $273,2800

Osmanlı Devleti’nin iflası: Galata’nın Karakutusu

Osmanlı Devleti’nin iflası: Galata’nın Karakutusu

Araştırmacı Turan Akıncı Galata kitabında bölgenin kültür yapılarını, tapınakları ve Bankalar Caddesi’nde oluşan finans kurumlarını anlatıyor.

Osmanlı Devleti’nin iflası: Galata’nın Karakutusu

İlk bakışta bilinmeyen bir semt ortaya çıkıyor. Nasıl bu yönüyle keşfettiniz?

Bundan evvel Beyoğlu üzerine iki kitap yayınladım. Ayrıca Osmanlı liman kentleri üzerine çalışırken Selanik ve İzmir üzerine yayınlarım oldu. Beyoğlu’nda kurulan kentsel düzenin bir para kaynağına ihtiyaç vardı. Bu kaynak Galata’ydı. Avrupa’nın ilk metrolarından biri Galata ile Beyoğlu arasına edilmişti. İstanbul’da bu kadar semt ve merkez varken metro niye Galata’ya kurulmuştu. Demek ki bu iki semt arasında kuvvetli bir hareket bulunmaktaydı. Yabancı bir kurum metroyu para kazanacağı bir yere inşa eder. O dönemde geçiş garantisi gibi kavram yok. Galata önemli bir limandı ve ticaret merkeziydi. Buradan kazanılan para Beyoğlu’na akmıştı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜÇTÜ

Bizans döneminde bu bölge neydi, fetihten sonra neler oldu?

Bizans 1204 yılında Latin işgaline maruz kaldı. Bu işgal 57 yıl sürdü ve 1261 yılında Bizans, işgalcileri şehirden attı. Bu Latin işgali döneminde Cenevizliler Bizans’a yardım ettikleri için işgal sonrasında kendilerine ödül olarak Galata verildi. Cenevizliler o dönemde Akdeniz deniz ticaretinde çok önemli bir güçtü ve doğal olarak Galata Limanı da kısa sürede önemli bir ticaret merkezi oldu. Diğer bir deyişle Bizans bu dönemde Cenevizlilerin parasal gücüyle ayakta kaldı. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet, Galata halkına bir Ahitname verdi ve Bizans dönemde yaşadıkları şartlar içinde Galata’da bağımsız olarak yaşamalarına izin verdi. Galata’da bulunan “Magnifica Comunita di Pera” devleti 350 yıl bağımsız olarak devam etti. İtalya’daki Cenova Cumhuriyeti 1805 yılında yıkılınca Galata’daki devlet sona erdi.

PARA MERKEZİ GALATA OLDU

Finans yatağı Galata, özel bir adla söylersek Bankalar Caddesi devam ediyor mu?

Galata’daki serbest ticaret düzeni Osmanlı devrinde de devam etti. Kısacası Galata 700 sene boyunca paranın merkezi oldu zira Galata Limanı buradaydı. O dönemde tüm ticaret denizyoluyla yapılıyordu ve Osmanlı Devleti’nin tüm ithalatı Galata’dan gerçekleştiriliyordu. Yine devletin en önemli gelir kapısı da Galata Limanı’nın gümrük gelirleriydi. Osmanlı’daki sarraflar 1800’lerin başından itibaren Galata’ya yerleşmeye başladı. Osmanlı’nın borçlanmasının merkezi olan Dersaadet Tahvilat Borsası da Galata’ya kurulunca para merkezi Galata oldu. Bu bölgede onlarca banker çalışmaya başladı. 1854 yılından itibaren Osmanlı devleti yurt dışından aldığı 330 milyon altın borçlanma işlemi Galata üzerinden yürüdü. Sonuç olarak Osmanlı devleti Galata’da iflas etti.

Bölge yapıları zaman içinde nasıl değişime uğradı? Menderes planlaması neler yaptı?

1955 yılından itibaren Adnan Menderes İstanbul’u küçük Amerika yapmaya kalktı ve İstanbul şehrine büyük zarar verdi. Bu çevre de Menderes yıkımlarından nasibini aldı. Galata, cumhuriyetin ilk 50 senesinde de çok aktifti. Bütün bankaların en büyük şubeleri Galata’daydı. Zaman içinde ticaretin karayoluna ve uçaklara kaymasıyla Galata’nın ticaretten aldığı pay düşmeye başladı. İstanbul şehrinin ticaret merkezi önce Gayrettepe’ye sonra da Levent’e taşınınca Galata önemin kaybetti.

KÜLTÜR VE KONUT BÖLGESİ

Bu bölgedeki kültürel değişim ve gelenekleri nasıl özetlersiniz?

19. yüzyıl başında Galata’nın en güçlü döneminde İstanbul’da yaşayan 15 bin civarında Levanten nüfusun yaşam merkezi Beyoğlu’ydu. Zaman içinde ticaret merkezi Galata’nın kültür ve konut bölgesi Beyoğlu oldu. Aslında bu iki semt bir bütündü ve bu sayede Beyoğlu’nda opera, yirmi tiyatro, on beş sinema ve yüzlerce lokanta, meyhane, birahane, dans salonu ve varyete mekânları kuruldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün evinizle, ailenizle ve yaşam alanınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Dinlenme ve rahatlama, sakinleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün kıtlık bilincine geçmekten kaçının. Maddi-manevi yaşamdan her türlü isteğinizde daha net olun. Öz eleştiride abartılara kaçarak özgüveninizi aşağı çekmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer ve gelecek hedefleriniz ön planda olabilir. Kişisel gelişim konularıyla, kariyerinizle ilerleme planlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan iş ve konularınızı tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Alınganlıklara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, dostluklar ve kadınlar gündeminizde öne çıkabilir. Seyahat ve organizasyon planları yapabilirsiniz. Sıkıntı ve sorunlara odaklanarak negatif alanda kalmaya devam edebilirsiniz, dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassas dengeler hakim olabilir. Siz veya karşınızdaki insanlar daha hassas, alıngan olabilir; daha dürtüsel davranabilirler. Açık iletişim sayesinde uzlaşmaları sağlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün hisleriniz ve sezgileriniz çok daha güçlü çalışacak. İçinizden gelen sese kulak verme zamanı. İnsanlar ve insanların gerçek niyetleriyle ilgili doğru okumalar yapabilirsiniz. Beden sağlığıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz konulara daha fazla odaklanarak enerjinizi aşağıya çekebilirsiniz. Sorun ve eksiklik odaklı değil, çözüm ve gelişim odaklı olma zamanı. Riskli yatırımlara kayıplara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sevilme, değer görme isteğiniz artabilir. Onaylanma arzusu duyabilir, hak ve adalet konularına daha fazla önem verebilirsiniz. İlahi adalet arayışınız olabilir. Aşk ilişkilerinde duygusal destekler gerekli olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46