Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar’larda hayal dönemi bitti, gerçekler kazandı. Favori gösterilenler kazandı. Minimalist, insancıl eserler kazandı. Oscar’ın favori konusu, Amerikan rüyası bitti, orta sınıfın ayakta kalma mücadelesi kazandı! Çin asıllı bir kadın yönetmen en iyi yönetmen ödülünü kazanırken filmi de Oscar aldı, Hollywood güzeli olmayan kadın oyuncusu da en iyi kadın ödülünü! En iyi erkek oyuncu ödülü ise yakışıklıya jöne değil, Baba ile 80’lik Sir Anthony Hopkins’e!

Sinemanın en parıltılı ödülü, şovlarıyla, dedikodularıyla, hayal dünyasının zirvesi Oscar’da heykelciği havaya kaldıracakları önceden biliyorduk, onlar gerçeği, sadece çıplak gerçeği anlatanlardı! Ne büyük aşklar ne görkemli şovlar ne danslar ne şaşaalı stüdyo sahneleri; bozkırın ortasında bir karavan, başrol oyuncuları dışında gerçek insanlar, minimalist dekoru yansıtan, belgesel tadında bir kurgu eser: Nomadland. ortakoltuk.com sinema sitesi yazarı eleştirmen Erdoğan Mitrani, Venedik 2020 Altın Aslan Ödülü’nü aldığında da Nomadland’ı göklere çıkarmış ve Oscar adayı olduğunda da sonuna kadar arkasında durmuştu. En iyi film ve en iyi yönetmen ödülü alan Nomadland, 1982 Pekin’de Zhao Ting adıyla doğan, ABD’deki sanat eğitimi sonrası Chloe Zhao adıyla sinema kariyerine başlayan sanatçının üçüncü uzun metraj filmi. 2017’de çektiği ilk filmi Binici de çok sayıda ödül kazanmış. Nomadland, “21. yüzyılda Amerika’da hayatta kalabilmek” isimli kurgusal olmayan Jessica Bruder’in kitabından senaryolaştırılmış. Film, ekonomik krizin ardından yoksullaşan insanların oluşturdukları yeni bir yaşam tarzını anlatıyor. Bir karavan alarak iş peşinde oradan oraya gitmek, kendi aralarında dayanışarak ayakta kalmaya çalışmak! Film, konusuna uygun olarak gerçek insanlar, gerçek mekânlar ve küçük bir ekip tarafından çekilmiş. Filmin başrol oyuncusu Frances McDormand da 60 yaşında işsiz kalan ve bir karavanın içinde yaşayarak ayakta kalmaya çalışan kadının yaşamını, Mitrani’nin anlatımıyla hiç kamera yokmuş gibi oynamadan oynayan, duyguyu bir bakış ya da çarpık bir tebessümle verebilen dâhiyane bir yorumcu, aşkı ve hayatı yaşayan ve yaşatmayı başaran benzersiz bir oyuncu. Ve Frances McDormand bu muhteşem yorumuyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını da kucaklıyor.

‘BABA’

Anthony Hopkins’i tanımayan sinemasever yoktur, Baba filminin as oyuncusu Hopkins bu ödülüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Yine eleştirmen Erdoğan Mitrani’nin tanıtımından yararlanalım: Baba, 1979 Paris doğumlu Florian Zeller’in hepsi önemli ödüller kazanmış 5 roman ve 12 oyunundan biri. Günümüz aile yapısını anlatan Baba, Anne ve Oğul üçlemesinden biri olan Baba’yı oynayan Anthony Hopkins’in canlandırdığı demans hastası baba, Paris’te 80 yaşında yalnız yaşamakta ve bellek sorunları çekmektedir. Zeller, Baba’nın şahsında seyircisine de bellek karışıklığı yaratır, Sir unvanlı usta oyuncu Anthony Hopkins de bu içinde yaşadığı dünya ve geçmişinin karmaşasını, bu durumla mücadele ederken yaşadığı duygu ve heyecan fırtınasını, uzun kariyerinin en iyi performansı olarak yansıtıyor. Mitrani, filmde yaşlı adamın kızını oynayan Olivia Colman’ın performansını da olağanüstü bulmuş ve sırf bu ikilinin performansı için filmin seyredilmesini önermiş. Oscar’da 6 adaylığı olan film en iyi senaryo ödülünü de aldı. Mitrani, Zeller’in Oğul, adlı oyununu İstanbul seyircisinin Evlat adıyla sahnede izlediğini de anımsatıyor. Pandemi öncesi izlemiş ve bu sayfalarda paylaşmıştım.

Oscar’ın diğer kazananlar içinde en çok ilgi gören ve konuşulanlardan biri de yine bir kadın yönetmen Care Hulligan’ın Promising Young Woman idi ki o da En İyi Özgün Senaryo ile ödüllendirildi. Kadın arkadaşlarımın çok başarılı bulduğu ve Oscar adayı olan bu film de ödüllülerin içinde ilk izleyeceğim olacak, tabii ki yine ve maalesef, internetten!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM