• DOLAR
  $2.253,3400
 • EURO
  $1,3109
 • ALTIN
  $54.746,2700
 • BIST
  $253,3400

ÖĞRETMENİN SINIRI YOK

ÖĞRETMENİN SINIRI YOK

 

 

   

 

Oku’nun ilk emir olduğu zamandan bu yana kutsaldır öğretmek, peygamber mesleği sabır işidir, adanmış olmaktır aydınlığa, çocuk gülüşlerine ve bir harf öğretmenin kırk yıl kölesi olabilecek medeniyetin izinde, sonsuza dek umut içinde olmaktır insandan yana.

Koşulsuz, çıkarsız, beklentisiz olmaktır öğretmen olmak, denizyıldızı kurtarma işidir ki kayıplara tahammülü yoktur. Yıllar sonrasını beklemekten ziyade o anki ışıltısına ve bilgiye açlığının doyumuna şahit olmaktır öğrencinin. Dünyaya güzellik katan çocuklardır,  onların billurluğudur yansıyan,  o enerjiyle, o ışıkla parıldar öğretmen ve kesinlikle yazar alnında, her ortamda belli eder kendini  “BEN ÖĞRETMENİM.”

Öğretmen olmak arınmaktır hayatın kirinden, temiz kalmaktır, dosdoğru olmaya öyle alışmaktır ki okul duvarları dışına çıktığınızda hayatın yozlaştırdığı insanı, bütün maskeleriyle görmektir.  Bilgide, kitapta ve yürekte derinleşmek maddi düşlerde sığlaşmaktır. Gül yetiştiren bahçıvandır ki gül kokusunun sindiği eli öpülesi eldir. İsteyerek seçilen bir meslek olmasa bile sınıfa girdiğiniz andan itibaren bütün kimyanızın sevgiyle, çocuk bakışlarının o saf enerjisiyle değişmesidir.

Öğretmen olmak okul havasını teneffüs etmektir ömür boyu, karasından beyazına, akıllısından klasiğine tahta başında ilk öğretmen Atatürk olmaktır, kendinden çıkıp insanlık adına çoğalmak, şemsiyeni öğrencine tutmaktır yağmurda, onların sesleriyle beslenip, onların mutluluğuyla kanatlanmaktır. Öylesine alışmaktır ki “öğretmenim” hitabına, kendi isminizi unutmak, hayatın her anında bu sıfatın varlığını hissedip başka çocuklar adına da kaygılanmaktır. Zengininden fakirine, köken ve din ayrımı yapmaksızın kucak açmaktır her öğrenciye, sayıları ne kadar çok olsa da özel hissettirmektir çocuğa kendisini ve yeri geldiğinde ana ve babasından çok sevmektir ki mesleğin zirve yaptığı andır belki de.

Sahnesi karatahta, seyircisi öğrenciler olan tek kişilik tiyatrodur öğretmenlik bir kere yutuldu mu tebeşir tozu vazgeçmek imkânsızdır artık, tahta sıralarda, bilgiye ve öğrenmeye istekli umut dolu seyirciden.

Öğretmen olmak, kimileri okul yakarken, üşümesinler diye karın soğuğunda çocuklar, soba tutuştururken yanmaktır, küllerinden doğup yeniden, evreni saracak fikirler bırakıp tarihe,  fedakârlığın abideleştiği yerde kelimelerin kifayetsiz kalmasıdır. Son nefesinde, dünyanın bütün çiçeklerini yanında istemek, sığdırıp bir valize eğitim aşkını, yol olmayan köylere yolcu olmaktır. Bu yüzden en çok öğretmenlere güvendi Atatürk ve baş tacı yaptı onları,” Milletvekili maaşları öğretmen maaşlarını geçmesin”  emrini verirken,  savaşın güçsüz ve yalnız bıraktığı ülkemizi bugünlere getirecek eğitim neferlerinin gönlünü, öylesine derinden fethetmiştir ki o ruhla beslenen idealist öğretmenler ülkenin her karış toprağını eğitim teriyle sulamıştır.

Ve bilmezler okul yakanlar,  çocuk düşlerinin, güzel günlere inancın ve aydınlanan düşüncenin asla alev almayacağını.

Ve bilmezler öğretmenleri kaçıranlar cehalet rüzgârının insanlık kıvılcımını söndüremeyeceğini aksine palazlanacağını.

Ve bilmezler öğretmen öldürenler, ölümüne bir karanlığı aydınlatmak için şehit düştüklerini yıldızların… Ateşe atılan İbrahim’in aynı topraklarda gül bahçesine düştüğünü.

Okuyanla okumayanın bir olmadığı gibi bilenle bilmeyen de bir olmayacaktır elbet.  Bilmesinler diye uğraş verenler bir gün bilmenin ışığında kör olacaktır elbet…

Tüm öğretmenlerimizi ve öğretmen arkadaşlarımı sevgiyle kucaklıyorum…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında talep ve beklentilerinizi ekibinize, üstlerinize iletebilirsiniz. İlişkilerinizde ve özel hayatınızda sevdiklerinize duygularınızı dile getirebilirsiniz. Çocuklar için harcamalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün zor bir işi halletmek, zor bir konuşmayı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Olayların iç yüzünü merak edebilir, karşınıza gelen konularda şartlara göre hareket edebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün maddi konularda başarılar elde edebilirsiniz. Bolluk bilinci içinde olmanız finansal şansları karşınıza getirebilir. Dostluk ve arkadaşlıklarda samimi ve fedakar enerjiler hakim olabilir. Sosyal çevrenizle bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kariyerinizle ilgili yeni adımlar atabilirsiniz. İş başvuruları yapmak ve iş görüşmeleri yapmak için destekleyici bir gün. Şansınıza güvenin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir habere ulaşabilirsiniz. Uzaktaki kişilerle telepatik deneyimler yaşanabilir. Özellikle günün ilk yarısında sözleriniz, niyetleriniz dua enerjisinde olabilir ve gerçekleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün riskli yatırımlarla ilgilenebilir, aylık gelir gider dengenizi korumak ve iyileştirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık, kıyas gibi negatif duygulardan uzak durmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş veya özel hayatınızdaki ilişkilerinizde yeni bir sayfa açılıyor. Süregelen bir ilişkiniz boyut değiştirebilir. Karşınızdaki kişilerden açık sözler, net tavırlar, yeni kararlar ve teklifler görebilir, duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızda şans sizden yana olacak. İş görüşmeleri yapmak, iş başvurularında bulunmak, ileriye yönelik adımlarınızla ilgili ilk hareketi başlatmak adına destekleyici bir gün. Sağlıkla ilgili iyileşmeler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler alabilir, aldığınız desteklerden fayda görebilirsiniz. İş bağlantılı seyahat ve yolculuklar gündeme gelebilir. Sınavlar ve eğitimle ilgili konularda şans sizden yana olacak.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46