Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Müziğinde politik konuları da işleyen İsrailli sanatçı Noga Erez, son albümü ‘KIDS’i yayımladı. Erez, “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” diyor.

Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Noga Erez, kendi müziğini yapmanın yanı sıra şarkılarının prodüktörlüğüne de imzasını atan, yani tümüyle kendi üretimlerini dinleyiciyle buluşturan bir sanatçı. Hip-hop, pop gibi türlerden beslenen yeni bir tür ortaya koyuyor. Cesur bir müziği var, pop deyip geçmek imkânsız, çünkü kendi deyimiyle “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” diyor. Şarkılarında varoluştan kayıplara, savaşa, barışa değiniyor, politik konularda da sözünü söylemekten çekinmiyor. Son olarak “KIDS” isimli albümünü yayımladı. Albüm, dünyaca ünlü genç şarkıcı Billie Ellish dahil birçok isim tarafından sosyal medyada beğeniyle paylaşıldı. Geçen yıllarda Türkiye’deki konserlerinin biletleri kısa sürede bitmişti. Pandemi araya girmese farklı şehirlerde birkaç konser planı daha vardı ancak olmadı. İsrailli sanatçıyla konuştuk.

KIDS albümü ne hakkında?

Hem müzik hem de sözler bakımından çok çeşitli bir albüm, birçok farklı konu var. Ancak her şeyin temelinde hikâyeleri, mirası, anlatıları, gelenekleri, travmaları ve acıları nasıl aktardığımızın bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

YAS, KAYIP VE İLİŞKİLER…

Bir söyleşinizde “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” demişsiniz, bu bağlamda bu albüm nerede duruyor?

Aynı yerde duruyor. Müzik, benim çıkış ve gerçekliği izleme yolum. Bu albümde daha kişisel konular hakkında uğraştım. İlişkiler, yakın birinin kaybı, yas ama küresel ve sosyal konular da çalışmalarımda öne çıkıyor. Müzik olduğu için şanslıyım, etrafımda ve iç dünyamda olupbitenler hakkında bir şeyler yapabiliyorum ve hayatımda çok önemli bir etkisi var.

Müzik türleri arasında geçiş yapan birisiniz. Bu size daha fazla özgürlük mü sağlıyor, dez-avantajları da var mı? 

Bence tür tanımlamak daha çok müzik hakkında yazılar yazan insanların aradığı bir şey. Müzik yapan insanlar türlerle gitgide daha az ilgileniyor. Şarkılarımdan birini seven bir insan için diğerine geçtiğinde bambaşka bir şarkı duymak zorlayıcı olabilir gerçekten de. Ama bana göre bu sadece olduğum insanı ifade etme biçimi. Birçok farklı müziği seviyorum, yaratıcılığım söz konusu olduğunda kendimi hiçbir şekilde sınırlamıyorum.

‘SANATTA SINIRLAR ÖNEMLİ’

Dijitalleşmeden memnun musunuz? Analog dönemi özlüyor musunuz?

Analog zamanlarda hiç müzik yapmadım. Ben yoluma bilgisayarla başladım ve onun bana sunduğu seçeneklerden dolayı mutluyum. Asla “teknoloji” odaklı bir insan olmadım ama bilgisayar daha sezgisel bir müzik yaratmama imkân sağlıyor. Yine de analog ekipmanları seviyorum, en güzel yanları bir sınırlarının olması. Sanatta sınırlar çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM