Nilgün Belgün: Atatürkçü ve Cumhuriyetçi bir kadınım

Nilgün Belgün: Atatürkçü ve Cumhuriyetçi bir kadınım

Belgün, Rum rolleriyle Rum zannedilmesine yönelik, “Müslüman bir anne, babanın kızıyım” dedi ve ekledi: Ben Atatürkçü ve Cumhuriyetçi bir kadınım. Rum veya Ermeni olmak da fark etmez.’

Fatma VURGUN

Nilgün Belgün: Atatürkçü ve Cumhuriyetçi bir kadınım

Doğallığı, samimiyeti, neşesi, şen kahkahasıyla ve usta oyunculuğuyla gönlümüzde taht kurmuş Nilgün Belgün, SÖZCÜ okurlarına konuştu. İşte corona virüse yakalanmasından, Rum zannedilmesine kadar cevap verdiği içten röportajı…

Corona virüsü nasıl atlattınız? Hangi şikayetleriniz vardı?
Virüsü nereden aldığımı bilmiyorum. Çok az kişiyle görüşüyordum. Kızlarıma bile bulaştırmadım. Tat ve koku kaybı yaşadım. Tomografinin ardından corona virüsü ciğerimde gördüler. Beni hemen hastaneye yatırmak istediler. Hastalığı hafif değil orta düzeyde geçirdim. Nefes darlığım olmadı, oksijene ihtiyaç duymadım. Sadece çok büyük halsizlik yaşadım. 8 gün boyunca geceli gündüzlü uyudum.

HEPİMİZ ÇOK ZARAR GÖRDÜK

Çin’den gelen aşıyı olur musunuz?

Bu hastalığa yakalanmamak için tabii ki aşı olurum. Ancak şu an vücudum antikor ürettiği için 6 ay zaten aşı olmamam gerekiyor. Bu 6 ay zarfında da bütün aşıları araştıracağım. Bu hastalığa yakalanmaktansa aşı olmak en doğru yol.

Salgın sanatçıları ekonomik olarak nasıl etkiledi?
Covid-19 bütün sanatçıları etkiledi. Eğlence hayatını çok etkiledi. İnsanların da zaten bu hastalık korkusuyla böyle kalabalık ortamlara, sanatsal etkinliklere gidecek hali kalmadı. Kapalı salonlara girme isteği yok. Eğlenmeyi düşünmüyor insanlar şu an. Bir an önce bu virüsün hayatımızdan gitmesini istiyor herkes. Biz, hepimiz çok zarar gördük. Marttan bu yana çalışmıyorum. Müzisyenler deseniz öyle… Bizim yanımızda, ekibimizde olan insanlar çok zor durumda. Ben kendi adıma yardımcı olmaya çalıştım. Trilyoner değilim ama hiç olmazsa masraflarımı kısarak kendimi idare edebiliyorum. Gündelik yaşayan, çalışan bir çok oyuncu var. Kültür ve Turizm Bakanı tiyatrocularla da toplantı yaptı. Bir takım yardımlaşmalar oluyor. Ama derseniz ki yeterli mi yeterli değil.

BAŞKA DÜNYAYA UYANACAĞIZ

Yazıp yönettiğiniz ‘Aşk ve Komedi’ oyununu artık online olarak oynamak nasıl bir duygu?
Oyunu yılbaşı günü ve arkasından 3 gün online olarak açtım. İnsanların bu kadar beğeneceğini düşünmemiştim. Çünkü tiyatro seyirciyle nefes nefese, göz göze oynanan bir sanat dalı. Çok iyi satışlar oldu. 2 defa üst üste bilet alıp seyreden insanlar var. Bu beni çok mutlu etti. Ancak derseniz ki tiyatro online oluyor mu, olur ama seyirciyle alınan tat, seyirciyle yaşanan büyülü iki saatin tadını vermez. Bu dönemi böyle geçirmek zorundayız ama başka çare yok. Belki de hayat dijitale doğru gidiyor. Yeni bir dünya kuruluyor, bu yaşadığımız virüsten sonra bambaşka bir dünyaya uyanacağız. Mutlaka bir değişim olacak ben ona inanıyorum.

ŞİVESİ BANA YARDIMCI OLDU

Yabancı Damat dizisinde Katina, Akasya Durağı dizisinde Eleni karakterini bence gerçek bir Rum gibi oynamanızdan kaynaklı sizi Rum zanneden birçok kişi var…

Evet, benim babaannem Rum olduğu için o aksanı çok iyi yaptığımı bilen Türker İnanoğlu, Akasya Durağı’nda ve Yabancı Damat’ta bana iki Rum karakteri verdi. Yabancı Damat’taki çok güzel bir karakterdi, çok severek oynadım. Ben genelde komedi oynuyorum ama Katina’nın dramatik bir yapısı da vardı. Komedi oynayanlar çok iyi dram oynarlar. Komedi oynamak zor iştir. Bu rolleri çok severek oynadım çok beğenildiği için de beni gerçekten Rum zannedenler var ama ben Müslüman bir anne, babanın kızıyım. Dedem de Müslüman. Zaten Rum olsam adım Despina olurdu. Adım Nilgün, soyadım Belgün. Atatürkçü, cumhuriyetçi bir kadın olarak da Rum, Ermeni bunlar fark etmez hepimiz bu ülkenin insanlarıyız. Ama ben Elhamdülillah Müslümanım. Geçen gün Twitter’da da benim adıma birisi bu konuyla ilgili çok güzel bir şey yazmış. Ama Rum olduğumu söylemiş orada. Ben Rum kızıyım demiş, Rum kızı olmakta çok güzel bir şey ama ben Rum değilim. Şöyle ki babaannem Rum’du fakat dedemle evlenince dedem ondan Müslüman olmasını rica etmiş. Babaannem de Müslüman oldu zaten ama şivesi hiçbir zaman düzelmedi. Ben de babaannemle birlikte olduğum için hep o şivenin oyunculuğumda bana yararı oldu.

Nilgün Belgün tek başına yapımcı desteği almadan, dimdik ayakta bugünlere kadar geldiğini söyledi…

Sizi genelde hep neşeli görüyoruz. Ancak içinizde nasıl birisiniz? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
Ben gerçekten çok neşeli bir insanım. Bütün arkadaşlarım ve benimle olanlar bilirler. Neşeli olmam asla sahte değil. Benim annem de böyle bir kadındı. İyi ki ona benzemişim. Fakat bunun dışında çok prensipleri olan, kuralları olan bir kadınım. İş hayatında da çocuklarımı yetiştirirken de otoriterdim. Halen de bir otoriterliğim vardır ama bu kötü anlamda değil. Herkesin birbirine saygılı olması anlamında. Beni de babam böyle yetiştirdi çünkü. Onun dışında kızlarım da mesela arkadaşlarıyla buluşmak yerine benimle buluşmayı tercih ederler çünkü beni daha eğlenceli bulurlar. Normal bir insanım tabi ki üzüldüğüm, sıkıldığım, kızdığım çok şey, haksızlıklar olabiliyor. Ama yaşadığınız o haksızlıklar karşısında her zaman dimdik durmuşumdur, kendimi savunmuşumdur. Kimseye muhtaç olmadan tek başına da bir başarı hikayesi olmadan kendimi buralara kadar getirmişimdir. Arkamda beni destekleyen hiçbir yapımcı olmadı. Tek başıma buralara kadar dimdik geldiğim için belki de otoriter tarafım olmuştur. Ben Nilgün Belgün’ü, son derece bardağın boş tarafından çok dolu tarafını gören bardak boşaldıkça kendini dolduran, özgüveni olan, bir tavrı tarzı olan, kimseyi taklit etmeyen, kendi kişiliğiyle dimdik yürüyen Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir kadın olarak görüyorum.

Akademisyen Aylin Sözer’in öldürülmesinin ardından daima kanayan yaramız kadın cinayetlerini bir kez daha gündeme getirdi. Ne düşünüyorsunuz?
Kadın cinayetlerinin kabul edilebilir bir yanı yok. Önüne geleni istediğin gibi kesip biçip öldüremezsin. Bunun çok ağır cezaları olmalı. Bir insanı öldürmek nasıl bir vahşilik? Katiller, ellerini kollarını sallayarak ‘Yok eski sevgilimdi’, ‘Yok kravat taktım, iyi hal gösterdim’ gibi bahanelerle kurtulmamalılar bu işten. Bunun vebali çok ağır olmalı.

Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?
En büyük sorunu kadın cinayetleri ve hayvanlara yapılan eziyetler. Bunlar medeni bir ülkede olmaması gereken davranışlar. Bir hayvana eziyet etmek hangi akla hangi vicdana sığar? Bunlar büyük sorunlar. Alt yapılarda mutlaka bunu yapan insanların psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum. Bunun çözümü de çok ağırlaştırılmış cezalar. Mutlaka adaletin temin ettiği en ağır cezaların verilmesini istiyorum.

Ülkemizde ayrımcılık var mı?
Ben insanları partilere, tuttukları takımlara göre ayrıştırılmasından hoşlanmıyorum. Bir ülkede hepimiz kardeşçe, sevgiyle beraber olmazsak o ülkede huzur olmaz. Bu ayrımcılıktan hoşlanmıyorum. Benim her partiden, her takımdan arkadaşım var. Ben arkadaşlarımı, dostlarımı iyiliklerine, vicdanlarına göre seçerim. Onun dışında her şey özgür, demokratik fikridir, seçimidir. Son zamanlarda benim gördüğüm bütün dünyada sanıyorum böyle, sevgisizlik hakim. Madde daha ağır bastı. Maddeye olan zaaflar daha fazla olduğu için insanlar sevgiyi, barışı, güzel duyguları unuttu. Bizi biz yapan o güzel duygular, kalbimiz, sevgimiz, vicdanımız. Bizi insan yapan bunları tekrar hatırlayalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM