Nicolas Cage’in oynadığı ‘Renfield’ ve

Nicolas Cage’in oynadığı ‘Renfield’ ve

 ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ gösterime girdi

Kara komedi-aksiyon Drakula mitini günümüze taşıyor. Psikolojik dram insan ilişkilerini sorguluyor.

Nicolas Cage’in oynadığı ‘Renfield’ ve ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ gösterime girdi

Bram Stoker’ın 1897 tarihli gotik romanı Drakula defalarca sinemaya uyarlandı. Karanlıklar Prensi Kont Drakula’yı Bela Lugosi, Lon Chaney, Christopher Lee, Gary Oldman, Leslie Nielsen, sadık hizmetkârı Renfield’i Klaus Kinski, Tom Waits oynadılar. Tod Browning’in 1931 tarihli Drakula’sında Kont (Lugosi) ile uşağı Renfield’ın (Dwight Frye) arasındaki bağdan çok etkilenen yönetmen Chris McKay kara komedi-aksiyonu Renfield’i (2023) gerçekleştirdi, kült klasiği günümüze New Orleans’a taşıdı. Klasik Universal canavar filmlerine saygıda bulunan yönetmen, açılış sekansını Browning’in filminden birebir kopyalayarak yarattı.

VAHŞİ KAPİTALİZM ELEŞTİRİSİ

Gücünü Drakula’dan aldığını sanan, kendini alelade, önemsiz biri olarak gören, böcek, kuş yiyerek beslenen, efendisinin kirli işlerini yapmaktan tükenmiş olan Robert Montague Renfield artık normal bir yaşam sürmek ister. Karpatlardaki şatosunda oturmayan, Katrina kasırgasıyla su basan New Orleans hastanesinin bodrumunda yaşayan Drakula ile Renfield arasında toksik bir ilişki vardır. Narsist, bencil vampir hizmetkârını sürekli güdümler, suistimal eder. Modern dünya çok tehlikeli bir yerdir, Drakula için önemli olan saflıktır, saf kan için Renfield’den ona mutlu çiftler, saf turistler, rahibeler getirmesini ister. Grup terapisinde 1930’dan beri süren efendi-hizmetkâr bağımlılığından ancak Drakula’yı bırakırsa tam gücüne ulaşacağını öğrenir; artık sevgi, iyilik, mutluluk, insanlara yardım etmek istiyordur. Polis memuru Rebecca’nın korkusuzluğu, güçlü ahlakı onu çok etkiler, kentin uyuşturucu çetesini yakalamak için onunla işbirliği yapar. 21. yüzyıla hemen uyum sağlayan Drakula çeteyle bir olup dünyaya hükmetmeye girişir. McKay yeni versiyonuyla vahşi kapitalizmi, çalışanlarını, işçilerini sömüren acımasız patronları da alabildiğine eleştirir.

Nicolas Cage (Drakula) ile Nicholas Hoult (Renfield) rollerinde çok başarılılar. Diyaloglar espirili, mizah dolu. Müzikle senkronize olan aksiyon sahneleri, neon renkteki aydınlatmaları, kan, grafik şiddet içeren planlarıyla, Drakula mitine farklı bir bakışla yaklaşan, oyuncu-rapçi Awkwafina, Ben Schwartz, Shohreh Aghdashloo’nun oynadığı Renfield gösterime girdi.

ERK OYUNLARI

2022’de Altın Koza, İstanbul, Ayvalık ve Ankara Film Festivalleri’nde çok sayıda ödül alan Ela ile Hilmi ve Ali kontrolü elden bırakmayan, düzen ve temizlik düşkünü matematik öğretmeni Hilmi, depremde tüm ailesini yitirmiş olan genç eşi Ela, kapıcılarının oğlu Ali arasındaki karmaşık ilişkiyi betimliyor. İlk uzun metrajını yöneten Ziya Demirel psikolojik dramında erk, güç, baskı kurma oyunlarını üç ana karakteriyle sorguluyor. Hilmi, Ela ve Ali yaşamın gerçeklerinden kaçarlar: Hilmi bilgisayar oyunlarıyla, simülasyonlarla, Ela her gün evi temizleyerek, eşyaların yerini değiştirerek. İkisine de matematik dersi veren Hilmi üzerlerinde baskı kurmuştur. Birlikte zaman geçiren Ela ile Ali’nin konuşmalarını gizlice dinleyen Hilmi’nin kurulu düzeni altüst olur. Kıskançlık, kuşku, güvensizlik duyan Hilmi kendine göre önlemler alır. Senaryosunu  Nazlı Elif Durlu ile Ziya Demirel’in yazdığı, Ziya Demirel’in yönettiği, Serkan Keskin, Ece Yüksel, Denizhan Akbaba’nın oynadığı Ela ile Hilmi ve Ali Başka Sinema kapsamında gösterime girdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM