NASİP

NASİP

Kimi günler kendimi Kızılderili sandığım yalan diğil. Bi çadırın önünde, kafamda abartılı tüylerle, bağdaş kurmuş otururkenki görüntümü hayal etmelerim ne de fazladır, bi bilseniz. Dizginleyemiyorum çoğu kez yüreğimi, çocukluğumdan beri böyleyim ben.
Kabul etmeliyim; gerçek yaşama geri dönmek yormaya başladı artık bedenimi. Türk olduğumu, Anadolu’da yaşadığımı, her Türk erkeği gibi pek çok zaaflar taşıdığımı görüp görüp üzülür oldum nicedir.
12 yıllık bi aradan sonra, mesela kolaylıkla dede de olunabilen bi yaşta, ikinci kez baba oldum geçtiğimiz Kasım ayı. Allah’ım kızlarımı bana bağışlasın, evimin içine mutluluk doldu yeniden.
12 sene, öyle uzun bi zaman dilimiymiş ki, unutmuşum bazı muhteşem duyguları. Bikaç sabah önce, minik bebeğimin gülücük sesleriyle uyandım, ilk kahkahasıydı tahminen. Çizgi film izlerken buldum bebişimi, halı üzerindeki bi pofuduk mindere uzanmış da… Yattığı yerden tv’ye doğru şahlanışlarını, neşe dolu mimiklerini, ilginç sesler çıkartarak şarkılara katılımını, izledim uzun uzun.
Tom ve Jerry idi izlediği. Kıvrıldım yanına, gülmekten katıla katıla izledik beraberce. Kızımın güldüğü kadar var, çok komikti harbiden yahu.
Şimdi, sen benim süt kokulu bebeğimi, kan uykulardan uyandırıp 5 yaşında okula başlatacaksın öyle mi?
Sıkıysa uyandır bakalım.
****
Arabasına bindirip sahil boyu dolandım daha sonra kızımla.
Nisan ayıydı, takvimlere göre mevsim dönümüydü, bahar gelmişti şol sevdalı göynüme. Yetim gömleği denilenden biraz daha hallice güneşi ardımıza alıp, keyif çattık kızımla Karadeniz’in kıyılarında.
Baba yüreği işte, yine kıyamadım, üşür müşür, belli mi olur; pembe battaniyesini iyice örttüm bebişimin üzerine.
Acıktı, biberonundan sütünü verdim. Susayıp ağladı, derhal hissedip suyunu içirdim. Kucağıma alıp gazını çıkarmayı da ihmal eder miyim hiç?
Beyaz bir balon satın alıp arabasının kenarına bağladım sonra, ömrün de böyle bembeyaz olsun kızım diye dualar ettim içimden. Doğduğu gece, kulağına, hıçkıra hıçkıra ağlayarak ezan okuduğumu anımsadım yürür iken, içlerim bi tuhaf oldu.
Kızımla göz göze geldiğimiz her an, bana gülümsemeye başladığını fark ettim aynı gün. Tanıdı mı artık babasını, nedir?
Şimdi, sen benim öpmeye kıyamadığım, koklamaya doyamadığım böğürtlen gözlü bebeğimi, anasının koynundan kaldırıp 5 yaşında okula başlatacaksın öyle mi?
Sıkıysa başlat bakalım.
****
Bacak kadar evlatlarımıza, nazlı kuzularımıza, tomurcuk güllerimize; hiç utanıp sıkılmadan, dünyanın en Allah’sız, kitapsız herifleri olduğunuza bakmadan, dinsel eğitim vermeye kalkışacağınız anlaşılıyor artık.
Hırsızlıklarınız, yolsuzluklarınız, faşist kişilikleriniz, ahlaktan-namustan uzak dünyalarınız ortalıkta sere serpe dururken, Cumhuriyet’in laik eğitim sistemine de başkaldırdınız demek.
Arapça öğretecekmişsiniz çocuklarımıza.
Hayatınızda bikez olsun içtenlikle ‘’Allah’’ dediğinize, Kuran’ın Türkçesini bi defacık bile okuduğunuza inanmıyorum. Ama, çok iyi ettiniz bu kararı almakla. Öğrensin çocuklarımız gerçekleri, yüce Allah’ın adını kirli işlerinize nasıl alet ettiğinizi görsün tüm insanlık.
İlkokullardaki Arapça derslerine, kutsal kitabın Enam ve Zuhruf sureleri ile başlamanızı salık veriyorum.
‘’Bu kitap, kendinden önceki kitapları tasdik eden, Mekke halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirilmiş bir kitaptır’’. (Enam suresi, 92. ayet).
‘’Apaçık kitaba andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kuran yaptık’’. (Zuhruf suresi 2 ve 3. ayetler).
Bu denli net ve açıktır kutsal kitabın dilinin neden Arapça olduğu. Neresi için indirildiği.
Sıkıysa bunları da öğret bakalım.
****
5 sene sonra, ‘’İslam polisi’’ diye bi kolluk gücü mü kuracaksın, nedir niyetin?
Benim küçük prensesimi zorla evimizden alıp, kafasına türban geçirerek okula mı götüreceksin yoksa?
Duydum ki, Hz. Muhammed’in hayatını da öğretecekmişsin minicik ceylanıma.
Ahzab suresinden başlatmazsan ilk dersi, adam değilsin.
‘’ Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. (Ahzab suresi, 50. ayet)
Sıkıysa buradan başlat bakalım.
****
Daha önce 2 kez yazdım aynı cümleyi. Hiç gocunmam, 2000 kere daha yazarım.
Mustafa Kemal’im meydanıdır bu meydan, ateşle oynama, geldiğin gibi gidersin.
Gideceksin.
Suratlarınıza tükürmeden ölmeyi Allah’ım bana nasip etmesin.
(ULUS GAZETESİ
9 NİSAN 2012 P.TESİ).
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM