Müzisyenler için “#sahnesokakta” kampanyası başladı:

Müzisyenler için “#sahnesokakta” kampanyası başladı:

 Gülcan Altan Kadıköy’e indi, şarkı söyledi

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, yaklaşık 1.5 senedir işini ve gelirini kaybeden müzisyenler için, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır” diyerek çağrıda bulundu. Bu çağrı karşılıksız kalmadı. Salgın sürecinde işsiz kalan şarkıcı Gülcan Altan, Caddebostan Sahili’ne inerek “Boyun Eğme” şarkısını söyledi.

Batuhan SERİM

Salgın sürecinden en çok etkilenenlerin başında hiç kuşkusuz müzisyenler geliyor. Yaklaşık 1.5 yıldır işlerini ve gelirlerini kaybeden müzisyenler, devletten destek alamamaktan dert yanıyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) İstanbul şubesi ise oldukça zor günler geçiren müzisyenlere destek olmak amacıyla sosyal medyadan “#sahnesokakta” etiketiyle kampanya başlattı.

“DOSTLARIMIZI SOKAKLARI SAHNEYE DÖNÜŞTÜRMEYE DAVET EDİYORUZ”

NHKM, müzisyenleri sokakta müzik yapmaya davet etti. Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz. Açlık sanat emekçilerinin son derece gerçek bir problemidir artık. Tüm sanat emekçisi dostlarımızı kol kola girmeye ve sokakları sahneye dönüştürmeye davet ediyoruz” denildi.

GÜLCAN ALTAN “BOYUN EĞME” İSİMLİ ŞARKISINI SÖYLEDİ

Bunun üzerine salgın sürecinde işini kaybedenlerden biri olan şarkıcı Gülcan Altan İstanbul’da Caddebostan Sahili’nde “Boyun Eğme” isimli şarkısını söyledi. Çevredeki vatandaşlar da alkışlayarak ve eşlik ederek Altan’a destek oldu.

“SİZ OLMAZSANIZ BİZ; BİZ OLMAZSAK SANAT OLMAZ”

Şarkının ardından çevredekilere kısa bir açıklama yapan Altan, “İşsiz bırakılmış bir müzisyenim. Sahnemizi pandemi nedeniyle, bahanesiyle bizden aldılar. Ben seyircime sahip çıkmak için buraya geldim. Çünkü siz olmazsanız biz olmayız; biz olmazsak sanat olmaz. Bütün sanat emekçilerini, ‘sahne sokakta’ diyerek sokaklara çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

“ASLA SESSİZ KALMAYACAĞIZ, BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

O anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Altan, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır demiştik. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz! Asla sessiz kalmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Şimdi kol kola girme ve sokakları sahneye dönüştürme zamanı” notunu düştü.

YOĞURTÇU PARKI ESNAFINDAN MÜZİSYENLERE İKRAM

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki esnaf da işini ve gelirini kaybeden müzisyenlere destek olmak amacıyla ücretsiz ikramda bulundu.

“KENTLERİMİZİ KOCAMAN KONSER ALANLARINA ÇEVİRMEK İÇİN”

Öte yandan “#sahnesokakta” kampanyasına sosyal medyadan da destek çığ gibi büyüdü. Altan’ın paylaşımını alıntılayan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, destek mesajında şu sözlere yer verdi:

“Sahne sokağa inmiş… #sahnesokakta Bütün memleketi konservatuara çevirmek için… Şu en zor günlerde hepimize umut olmak için… Kentlerimizi kocaman konser alanlarına çevirmek için… Sanatçılar sokaktaysa biz de orada olalım… Destek olmak için… Ayakta tutmak için…”

“ŞİMDİ KOL KOLA GİRME ZAMANI”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu da bir destek mesajı paylaşarak, “Asla sessiz kalmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Şimdi kol kola girme zamanıdır” dedi.

“İŞSİZLİKLE, YOKSULLUKLA BOĞUŞAN SAHNE EMEKÇİLERİ…”

Kadıköy İşçi Evi, Altan’ın paylaşımını alıntılayarak, “İşsizlikle, güvencesizlikle, yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan sahne emekçileri sokağı sahneye dönüştürüyor! Yasaklarınızı tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.
“SOKAKLARI SAHNEYE DÖNÜŞTÜRMENİN ZAMANIDIR”

Birlik Sendikası Müzik Emekçileri Örgütlenmesi de “#sahnesokakta” kampanyası için sosyal medyadan destek açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, “Müzik emekçileri bir yılı aşkın bir süredir salgınla ve işsizlikle mücadele ediyor. Salgın, mevcut bütün sorunları belirginleştirmiş ve artık sürdürülmesi olanaksız hale getirmiştir. Sahneye çıkamayan, yok sayılan, güvencesiz ve kayıt dışı çalıştırılan müzik emekçileri olarak, Nazım Hikmet Kültür Merkezi İstanbul’un tüm sanat emekçilerine #sahnesokakta çağrısını desteklediğimizi ilan ediyor ve tüm müzik emekçilerini sokakları sahneye dönüştürerek tepki göstermeye davet ediyoruz. Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır” denildi.

DESTEK AMACIYLA ONLİNE KONSER DÜZENLENECEK

Ayrıca, müzik emekçilerine destek olmak amacıyla 19 Haziran Cumratesi günü çevrim içi olarak “‘Dayanışma Yaşatır’ Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri” düzenleniyor. Konser, saat 19:00’da Anadolu Müzik Kültürleri Derneği YouTube sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Konsere çok sayıda müzisyen ve müzik grubu katılacak. Biletix üzerinden satılan biletlerin fiyatları ise 60 TL.

“#sahnesokakta” kampanyasına bir destek de oyuncu Mert Fırat’tan geldi. Şarkıcı Gülcan Altan’ın paylaşımını alıntılayan Fırat, “Gelenekselinden, modernine, köy seyirliğinden, halk oyunlarına, ariasından, türküsüne kadar hepsi meydanlarda, hepsi sokaktan doğdu. Çevremizle ve birbirimizle el ele yeniden destekleşme zamanı” ifadelerini kullandı.

Bir başka müzik grubu da “#sahnesokakta” kampanyası kapsamında Kadıköy Moda Sahili’nde şarkı söyledi. Çevredeki vatandaşlar alkışlarla ve eşlik ederek müzik grubuna destek verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47