Martin Scorsese seçti: İzlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film

Martin Scorsese seçti: İzlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film

“Tam Gaz” (Baby Driver) filminin yönetmeni Edgar Wright, efsanevi ABD’li yönetmen Martin Scorsese’nin derlediği izlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film listesini paylaştı.

 

Edgar Wright kısa süre önce Quentin Tarantino’yla katıldığı podcast programında, henüz görmediği filmlerin de olduğu bir liste paylaştı. Independent Türkçe’nin aktardığına göre Wright, programda koronavirüs pandemisi nedeniyle tecritte bulunduğu sürede izlediği filmlerden ve Scorsese’nin filmlere dair yorumlarını içeren makalelerini okuyup ve videolarını izlediğinden bahsetti.

“Shaun of the Dead”, “Scott Pilgrim vs. the World” gibi filmlerin de yönetmeni olan Wright, Scorsese’ye yıllar içinde sinemaya kazandırdıklarından ötürü teşekkür ettiği bir not gönderdiğini söyledi.

NME’nin haberine göre Wright şu ifadeleri kullandı:

“Bence Martin Scorsese, Britanya yapımı filmlere dair Britanyalı yönetmen ve eleştirmenlerden daha iyi değerlendirme yapıyor. Ve bazen ülkenize dair neyin harika olduğunu söylemesi için Scorsese gibi birine ihtiyaç duyarsınız.”

Wright’ın bahsettiği notun sonunda şu ifadeler yer alıyordu:

“Bu arada büyürken en sevdiğin Britanya yapımı filmler hangileriydi? ‘Powell and Pressburger’, Hitchcock ve David Lean’den çokça bahsediyorsun, peki başkaları da var mı?”

Martin Scorsese bu nota devasa bir listeyle geri dönüş yaptı. Söz konusu listedeki filmler ve yönetmenleri şu şekilde:

“Station Six-Sahara” – Seth Holt

“Nowhere to Go” – Seth Holt

“The Nanny” – Seth Holt

“Brief Ecstacy” – Edmond T. Gréville

“Halfway House” – Basil Dearden

“Went the Day Well?” – Alberto Cavalcanti

“Madonna of the Seven Moons” – Arthur Crabtree

“The Man in Grey” – Leslie Arliss

“So Long at the Fair” –  Terrence Fisher

“Stolen Face” – Terrence Fisher

“Four Sided Triangle” – Terrence Fisher

“Sound Barrier” – David Lean

“This Happy Breed” – David Lean

“Guns at Batasi” – John Guillermin

“Green for Danger” – Sidney Gilliat

“The Mind Benders” – Basil Dearden

“To the Public Danger” – Terrence Fisher

“It Always Rains on Sunday” – Robert Hamer

“A High Wind in Jamaica” – Alexander Mackendrick

“The Queen of Spades” – Thorold Dickinson

“Hue and Cry,” Charles Crichton

“Pink String and Sealing Wax” – Robert Hamer

“The Blue Lamp” – Basil Dearden

“The Good Die Young” – Lewis Gilbert

“Mandy” – Alexander Mackendrick

“Vampyres” – José Ramón Larraz

“Uncle Silas” – Charles Frank

“Legend of Hell House” – John Hough

“Burn Witch Burn” – Sidney Hayers

“The Flesh of the Fiends” – John Gilling

“The Snorkel” – Guy Green

“Scream of Fear” – Seth Holt

“These are the Damned” – Joseph Losey

“Plague of the Zombies” – Josh Gilling

“Quatermass and the Pit” – Roy Ward Baker

“Dr. Jekyll and Sister Hyde” – Roy Ward Baker

“The Devil Rides Out” – Terence Fisher

“The Asphyx” – Peter Newbrook

“Underground” – Anthony Asquith

“Shooting Stars” – Anthony Asquith

“Sapphire” – Basil Dearden

“Whistle And I’ll Come to You” – Jonathan Miller

“Dead of Night” – Anthology

“The Lonely Passion of Judith Hearne” – Jack Clayton

“The Innocents” – Jack Clayton

“The Pumpkin Eater” – Jack Clayton

“The Seventh Vail” – Compton Bennett

“Yield to the Night” – J. Lee Thompson

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM