Márquez, Cervantes’i geride bıraktı…

Márquez, Cervantes’i geride bıraktı…

Eserleri en çok çevrilen yazar

Gabriel García Márquez, Cervantes’i geride bırakarak bu yüzyılda 10 dile en çok çevrilenler listesinin başında geliyor.

Márquez, Cervantes’i geride bıraktı… Eserleri en çok çevrilen yazar

Gabriel García Márquez, Miguel de Cervantes’i geride bırakarak yüzyılın şimdiye kadar İspanyol dilinde en çok çevrilen yazarı oldu. Bununla birlikte, Miguel de Cervantes’in Don Kişot’u hâlâ son seksen yılda en çok çevrilen yazar olmaya devam ediyor.

Márquez’in bu başarısı ise İspanyol dilini tanıtan Instituto Cervantes’in “Dünya Çeviri Haritası”nı oluşturmak için veriler toplamasıyla ortaya çıktı.

Instituto Cervantes’in kültür başkanı Raquel Caleya, haritanın eğilimleri belirlemenin yanı sıra Instituto Cervantes’in İspanyolca yazan yazarların tüm dünyadaki okuyucular tarafından erişilebilir olmasını sağlayacak politikalar geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

2000’den 2021’e kadar 10 dilde en çok çevrilen 10 yazara bakıldığında bir numarada García Márquez, ardından Isabel Allende, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Cervantes, Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte, Luis Sepúlveda, Roberto Bolaño ve Javier Marías yer alıyor.

2000-2021 haritası ilginç farklılıkları da gözler önüne seriyor. Şilili-Fransız film yapımcısı ve yazar Alejandro Jodorowsky, Fransızcaya en çok çevrilen İspanyolca yazarken, İngilizce’ye en çok çevrilen yazarlar ise Allende ve İspanyol çocuk yazarı Isabel Sánchez Vegara oluyor.

Caleya, Allende’nin sıralamada çok iyi olmasına rağmen, kadınların bir bütün olarak haritada çok az temsil edildiğini söyledi: “Daha fazlasını aramak ve bulmak istiyoruz.”

Caleya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yüzyıllık Yalnızlık başlı başına bir fenomendi, ancak Bill Clinton, Gabriel García Márquez’in en sevdiği yazarlardan biri olduğunu söylediğinde bunun bir etkisi oldu.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47