Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962’de yaşamını yitirdi

Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962’de yaşamını yitirdi

Marilyn Monroe, orijinal adı Norma Jeane Mortenson, 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’ta yaşamını yitiren Amerikalı aktris. 1950’lerde ticari olarak başarılı bir dizi filmde rol aldı ve bir pop kültür simgesi olarak kabul edildi.

Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962’de yaşamını yitirdi

 

Norma Jeane Mortenson daha sonra annesinin adı Baker’ı aldı. Annesi sık sık bir akıl hastanesine kapatıldı. Norma Jeane, önce birbirini izleyen 12 koruyucu aile ile yaşadı ve ardından bir süreliğine yetimhanede kaldı. 1942’de uçak fabrikasından bir iş arkadaşıyla evlendi, ancak II. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra boşandılar. Popüler bir fotoğraf modeli oldu ve 1946’da Marilyn Monroe ekran adını alarak Twentieth Century-Fox ile kısa vadeli bir sözleşme imzaladı. Fox ve Columbia stüdyoları tarafından yapılan birkaç kısa filmden sonra tekrar işsiz kaldı ve fotoğrafçılar için modellik yapmaya geri döndü. Bir takvimdeki nü fotoğrafı ona Scudda-Hoo (1948) filminde bir rol kazandırdı ve bunu diğer küçük roller izledi.

1950’de Monroe, The Asphalt Jungle’da küçük bir rol oynadı. All About Ev (1950) ise ona Fox’tan yeni bir sözleşme ve daha fazla tanınma kazandırdı. Let’s Make It Legal (1951), Love Nest (1951), Clash by Night (1952) ve Niagara (1953) gibi bir dizi filmde, stüdyo destekli imajının gücüyle yıldızlığa yükseldi. Gentlemen Prefer Blondes (1953), How to Marry a Millionaire (1953) ve There’s No Business Like Show Business (1954) filmlerindeki performanslarıyla ünü giderek arttı ve tüm dünyaya yayıldı. 1954’te beyzbol yıldızı Joe DiMaggio ile evlendi. Evliliklerinin bir yıldan kısa bir süre sonra sona ermesiyle birlikte, kariyerinden hoşnutsuz olmaya başladı.

Monroe, New York City’deki Actors’ Studio’da Lee Strasberg ile çalıştı ve The Seven Year Itch (1955) ve Bus Stop’ta (1956) yetenekli bir komedyen olarak anılmaya başladı. 1956’da oyun yazarı Arthur Miller ile evlendi ve kısa bir süre sinemadan emekli oldu, ancak The Prince and the Showgirl’de (1957) Laurence Olivier ile birlikte rol aldı. Some Like It Hot (1959) filmiyle ciddi bir aktris olarak ilk kez beğeni topladı. Son filmi The Misfits (1961), Miller tarafından özellikle Monroe için yazıldı, ancak evlilikleri filmin çekimi sırasında dağıldı; 1961’de boşandılar.

1962’de Monroe, Something’s Got to Give adlı komediyi çekmeye başladı. Ancak, hastalıkları nedeniyle sık sık sete gelmiyordu ve Mayıs ayında ünlü “Mutlu Yıllar” şarkısını söylediği bir galaya katılmak için New York’a gitti. John F. Kennedy ile ilişkisi olduğu iddia edildi. Haziran ayında Monroe filmden kovuldu. Daha sonra yeniden işe alınmasına rağmen, çalışma hiçbir zaman devam etmedi. Sanal bir münzevi olarak birkaç ay sonra, Monroe Los Angeles’taki evinde aşırı dozda uyku hapından yaşamını yitirdi. Ölümü “olası intihar” olarak kabul edildi ve bu bulgu, aktrisin uyuşturucu kullanımı ve önceki intihar girişimleriyle desteklendi. Ancak bazıları, Kennedy ile ilişkisini ifşa etmekle tehdit ettikten sonra öldürüldüğüne inanıyordu – ayrıca ABD Başsavcısı Robert F. Kennedy ile bir ilişkisi olduğu da söylendi – veya iki adamı organize suçla ilişkilendiren bilgilere sahip olduğu söylendi. Bu iddiaları destekleyecek yeterli kanıt olmamasına rağmen, komplo teorileri devam etti.

İlk gösterimlerinde, Monroe’nun 23 filmi toplam 200 milyon dolardan fazla hasılat elde etti ve şöhreti, zamanının diğer şovmenlerinden daha fazla oldu. Aptal ve baştan çıkarıcı bir sarışın olarak ilk imajı, sonraki yıllarda Hollywood’un baskılarından kaçamayan hassas ve güvensiz bir kadının trajik figürüne dönüştü. Gereksiz ölümüyle birleşen kırılganlığı ve duygusallığı, sonunda onu bir Amerikan kültürel ikonu statüsüne yükseltti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM