• DOLAR
  $2.290,4400
 • EURO
  $1,3528
 • ALTIN
  $55.404,0800
 • BIST
  $258,9500

MAHALLEMİN KÖPEĞİ

MAHALLEMİN KÖPEĞİ

Akatlar’da Zeytinoğlu Caddesi –Yaren Sokak köşesinde kırtasiyeciden çıktım. Saat sabahın on buçuğu; hava oldukça sıcak. Yaren sokak üstünde aşağıya doğru yürürken sağımdan güçlü bir hapşırma sesi geldi. Bir bina görevlisi binanın giriş yolunu hortumla yıkıyor. Bir kez daha, bu sefer daha güçlü hapşırdı. Kapıcı ile aşinalığımız var, ama ahbaplığımız yok. Çok yaşa, dedim. Hortumu sol eline aldı, boş kalan sağ eliyle selam verir gibi bir hareket yaptı, “Hep birlikte, Allah razı olun,” dedi.
On metre ilerde kaldırımın üstüne, gölge bir yerde yönü bana ters yatan mahallenin yaşlı köpeği hapşırma sesini duymuş, kulakları dikmiş, bekleyiş haline geçmişti. Benim sesimi duyunca uluyarak ayağa kalktı ve beni yürür halde görünce üzerime doğru gelmeye başladı. Yaşlı olduğu için ayağa kalkması, yürümesi yavaştı, ama sesi gür olduğu için, herkesin dikkatini çekiyor, o gümbür gümbür havladığı zaman herkes dönüp ona bakıyordu.
Bir yandan havlayarak bana doğru yürüyor, diğer yandan yan gözle apartmanın girişini temizleyen adamı izliyordu. Sanki havlamasına devam etmek için ondan onay istiyordu: “Bu adam buranın yabancısı değil mi? Havlayayım değil mi?” tavrı içinde biraz ihtiyatlı bir havlaması vardı.
Gülmeye başladım. Bu köpek, sanırım sırt çantasıyla yürüdüğüm için, beni bir türlü mahalleli olarak kabul edemedi. Gülmem onu daha da sinirlendirdi; hızını arttırdı ve üzerime doğru gelmeye devam etti. Dönüp arkamda kalan adama baktım; o durumun farkında mıydı?
Kapıcı, “Hışt,” dedi. Köpek sustu, ona baktı. Kapıcı, eliyle dudaklarını kapatan bir işaret yaptı ve “cık cık cık,” dedi.
Köpek hemen sesini kesti; bana olan ilgisini tamamıyla kaybetti, döndü yattığı gölge yere gitti ve kıvrılıp uzandı. Yalnız uzanmadan önce bir ses çıkardı; bu sesi ben, “Hay Allah, iştahım kursağımda kaldı; keşke biraz havlayabilseydim,” olarak yorumladım.
Mahalle deyip geçmemek gerek, diye düşündüm. Yalnız insanlarıyla değil, kedileri ve köpekleriyle bir mahallem vardı ve ben onun içinde yaşıyordum. Bir an için, bir sitenin içinde, gökdelen bloklarından birinde, 21. katta oturduğumu hayal ettim. Şu an yaşadığım bu ‘mahalleli olmaz’ zenginliği hayatımda var olmayacaktı.
Ve kedisiyle, köpeğiyle, bakkalıyla, çiçeksi, emlakçısı, börekçisi ve kırtasiyecisi ile böyle bir ‘mahalleli olma’ zenginliğinin hiç farkında olmadan büyüyecek, sayıları gün geçtikçe artan çocuklarımız için hüzünlendim.
Doğan Cüceloğlu (20.05.2015)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında talep ve beklentilerinizi ekibinize, üstlerinize iletebilirsiniz. İlişkilerinizde ve özel hayatınızda sevdiklerinize duygularınızı dile getirebilirsiniz. Çocuklar için harcamalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün zor bir işi halletmek, zor bir konuşmayı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Olayların iç yüzünü merak edebilir, karşınıza gelen konularda şartlara göre hareket edebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün maddi konularda başarılar elde edebilirsiniz. Bolluk bilinci içinde olmanız finansal şansları karşınıza getirebilir. Dostluk ve arkadaşlıklarda samimi ve fedakar enerjiler hakim olabilir. Sosyal çevrenizle bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kariyerinizle ilgili yeni adımlar atabilirsiniz. İş başvuruları yapmak ve iş görüşmeleri yapmak için destekleyici bir gün. Şansınıza güvenin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir habere ulaşabilirsiniz. Uzaktaki kişilerle telepatik deneyimler yaşanabilir. Özellikle günün ilk yarısında sözleriniz, niyetleriniz dua enerjisinde olabilir ve gerçekleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün riskli yatırımlarla ilgilenebilir, aylık gelir gider dengenizi korumak ve iyileştirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık, kıyas gibi negatif duygulardan uzak durmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş veya özel hayatınızdaki ilişkilerinizde yeni bir sayfa açılıyor. Süregelen bir ilişkiniz boyut değiştirebilir. Karşınızdaki kişilerden açık sözler, net tavırlar, yeni kararlar ve teklifler görebilir, duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızda şans sizden yana olacak. İş görüşmeleri yapmak, iş başvurularında bulunmak, ileriye yönelik adımlarınızla ilgili ilk hareketi başlatmak adına destekleyici bir gün. Sağlıkla ilgili iyileşmeler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler alabilir, aldığınız desteklerden fayda görebilirsiniz. İş bağlantılı seyahat ve yolculuklar gündeme gelebilir. Sınavlar ve eğitimle ilgili konularda şans sizden yana olacak.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46