Kültür-sanat, herkesin hakkı

Kültür-sanat, herkesin hakkı

İBB Kültür, sokakta, mahallede, parkta, 11 kültür merkezinde ücretsiz kültür sanat etkinlikleri sergileyerek hem bağımsız ve genç sanatçılara alan açıyor hem de ücretli etkinlikleri izleyemeyen kitlelere erişerek hizmet veriyor.

Kültür-sanat, herkesin hakkı

Kültür-sanata erişmek herkesin hakkı, Cumhuriyet gazetesi, genelde iki, her gün en az bir sayfa kültür-sanat haberlerine ayıran tek medya organı. Biz bu sayfada sizlere hem kültür ve sanat dünyasının ajandasını hem ekibimiz ve konuk yazarlarımızla yetişebildiğimiz etkinliklerin izlenimlerini duyurmayı görev biliyoruz. Röportaj ve söyleşilerle sanatçılarımızla buluşturuyoruz. Ancak… haberdar olmanız kadar izlemenizi de istiyoruz ki, her şey gibi sanat etkinlikleri de ücretli ve biletler pahalı. Yaşam koşulları sizi zorluyor; büyük çoğunluk kültür-sanata bütçe ayıramazken bu yokluk, sanatçıyı da vuruyor. İşte tam da burada ücretsiz etkinliklerin önemi devreye giriyor. Kamu kurumları, ödenekli sanat etkinliklerinin bilet ücretlerini düşük tutmak ve birçoğunu da finanse etmek durumunda. AKM açılışını coşkuyla verdik ama bilet fiyatları aynı gösteri için bile Süreyya Operası’ndan daha yüksek. Erişilebilir sanat, hem izleyiciye hem sanatçıya kazandırıyor, sanatçılar belediyeler desteğiyle seyirciye ulaşırken seyirci de çoluğuyla çocuğuyla sanattan, kültürden yoksun kalmıyor. Evet, belediyelerin görevi sadece çöp toplamak, yol, su değil, ulaşılabilir kültür-sanat da üretmek. Devlet de diyeceğim de hangi devlet?

HALKLA İÇ İÇE, SPONTANE

İBB Kültür Başkanlığı’nda pandemi öncesi göreve başlayan, normalleşmeyle birlikte sahaya inerek kültür-sanat etkinliklerini halkla buluşturan ekibin başı Figen Ayhan Karakelle’yle sessiz sedasız yaptıkları işleri konuştuk. İstanbu, resmi 16 ama göçmeniyle, turistiyle 20 milyonu bulan bir mega kent, koca bir ülke. İBB Kültür, 11 kültür merkezi ve parklarda, sokaklarda, mahallelerde haftada 5 gün ücretsiz etkinlikler düzenleyerek hem halkın ayağına gidiyor hem de bağımsız ve genç sanatçılara alan açıyor. Bu merkezler genellikle kentin çeperlerinde konuşlanmış, içlerinde İSMEK ve Engelli Evleri de olan merkezler. Gazhane ve İstanbul Kitapçıları da İBB Kültür’ün etkinlik yaptığı yerler.

Arkadaşlarından, oyun alanlarından uzak kalan çocuklar “Oynaya Oynaya” başlıklı etkinliklerde, mahallelerine gelen gezici bir kumpanyanın oluşturduğu kortejle sokaklarda dolaşarak gösteri alanına ulaşıyor. Çocukların yanı sıra 7’den 70’e tüm mahallelinin eğlenceli zaman geçirmesini amaçlayan projede sirk sanatları, dans, yer akrobasisi gibi gösteriler teatral bir konsept içinde yazın sergilendi.

‘OYNAYA, OYNAYA’

Ama bazen bir parkta, önceden hiç haber verilmeden, karşınıza bir küçük etkinlik çıkıveriyor: İki müzisyen konser vermeye başlıyor, palyaçolar, dansçılar, çocuklarla dans ediyor. Evinize giderken yolda sirk dansçıları ya da break dansçılara rastlayabiliyorsunuz, dünyanız değişiyor!  İstanbul’un gün yüzü görmemiş, kültür-sanatla hiç etkileşimi olmamış mahalleleri, bir sürpriz yaşıyor, şaşkınlıkla, heyecanla izliyor gösterileri! Bunun için özellikle sosyal destek alan mahalleler seçiliyor. Heyecan verici buluşmalar yaşanıyor. Bütün yaz, 4 ay süreyle “İBB Oynaya Oynaya” adıyla sürmüş bu etkinlik. En son Başakşehir’de bitmiş ama sokağa da kültür gelmiş.

KADINA ŞİDDET HAFTASI

İBB Kültür’ün 15 gün boyunca etkinlikler hazırladığı başka bir tema ise 25 Kasım -11 Aralık’ta gerçekleşecek “Kadına Şiddet Haftası”. Bu hafta boyunca kadın sanatçıların tiyatro oyunları, film gösterileri, söyleşiler, atölye çalışmaları yapılacak. İBB’nin en geniş katmanlı etkinlikleri aynı zamanda Antalya, Mersin gibi iller arasında da paylaşılarak iller arasında da etkinlik sağlanacak.

FOTOĞRAFÇILAR

Bu cumartesi günü gerçekleşecek bir etkinlik ise Fotomaraton! Coşkun Aral’ın kurduğu FOTON Derneği ile ortak yapılacak etkinlikte fotoğrafçılar İstanbul’u fotoğraflayacak ve bu fotoğraflar daha sonra İBB tarafından tanıtımlarda kullanılacak.

TÜRK DÜNYASI BULUŞMALARI

Uzak akrabalarımız diye adlandırdığım Türk Dünyası’nın bağımsızlıklarına kavuşmalarının 30. Yılı da İBB Kültür’ün etkinlik temaları arasında. Türk Dünyası’nın sanat buluşmaları, söyleşiler, film ve dans gösterimleri, Topkapı Türk Dünyası Mahallesi’nde gerçekleşecek.

Figen Ayhan Karakelle ile bu buluşmayı özellikle istedim ve yoğun programı içinde zorlukla zaman açtırdım. Ücretsiz, açık katılımlı etkinlikleri duyurmak önceliğimiz olacak. İBB olsun, farklı belediyeler olsun, maksat herkesin kültür-sanata ulaşmasını sağlamak.

KORKUT ATA FİLM FESTİVALİ

TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın duyurduğu bir etkinliği de paylaşıyorum: Türk Dünyası’nın bağımsızlığa kavuşması etkinlikleri içinde Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ilk kez İstanbul’da Atlas Sineması’nda yapılacak. 13 ülkeden 42 filmin katılacağı ve Türk Cumhuriyetleri’nden 200’ü aşkın yapımcı, yönetmen ve oyuncunun bir araya geleceği zirve ile sinemanın kalbi İstanbul’da atacak. Festival 11 Kasım’da başlayacak. Bu etkinliği de izleyecek ve size duyuracağız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM