Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
KAĞNI
 • 0
 • 397
 • 14 Temmuz 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Kim dayanabilirdi böyle bi ömre?
Askeri okullarda geçen yetimler yetimi bi çocukluk. Kelleyi koltuğa alıp binbir türlü savaş cephelerinde harcanan yakışıklı bi gençlik? Oysa; işi gücü bırakıp sırf elini sallasa yüz tane ”manita” bulur, çizmeleri çıkarıp Hollywood’a gitse dünyadaki en büyük ”artiz” olurdu.
Sinema tarihindeki hiçbi filmde henüz işlenemeyen türden entrikalarla, cinayetlerle, ihanetlerle bezeli bi vatan toprağında üstelik… Yapayalnız, kalabalıklar içinde. Tekbi Allah’ın kulu yokken, aynı düşleri görebilen. En yakın arkadaşları da dahil.
Anasızlık bi yandan, cadaloz bi eş diğer yandan. İntihar eden gencecik sevgilinin yarasını taşıyan bi de yürek üstüne üstlük. Biz bi tanesiyle zor baş ediyoruz be kardeşim.
Sen tut da hiç üşenmeden vatanı kurtar.
Tut da sen, fikri hür sanatçı gençler, irfanı hür uygar öğretmenler, vicdanı hür çağdaş hukukçular falan yetiştirmeyi kafana koy.
-”Bana ne yahu” demeyen beynine kurban olsunlar…
****
Yaşamını böylesine erişilmez uç çizgilerde sürdürmüş bi insanın, kişisel egoları da olabileceği çok minicik bi olasılıktır.
Bi Beethoven bestesi gibi, bi Van Gogh tablosu gibi, bi Hitchcock filmi gibi, düşüne taşına oluşturulmuş bi sanat yapıtıdır Türkiye Cumhuriyeti. Doğum yapmış ana gibi gururlu bişeydir Mustafa Kemal’den bizlere gelen.
Adımızın, ünvanımızın sonunda herhangi bi ”olog” bulunmasına gerek de yoktur açık konuşalım, elimizden geldiğince bu memleketin şifrelerini çözebilmiş adamlarız nihayetinde.
Mustafa Kemal’in;
-”Ölümümden sonra her tarafı benim heykellerimle, fotoğraflarımla donatın” demeyecek kadar dünyevi kavramlardan uzak olduğu aşikardır.
****
Ata’nın ölümünden sonra geçen yaklaşık 40 yıllık süreç, futbol diliyle konuşursak eğer tam bi ”karambol”dür.
Milli Şef’ler, Tek Parti Yönetimleri, Dünya Savaşları, Nato’lar, Menderes’ler, Kore’ler, İhtilaller, Kıbrıs’lar, Milliyetçi Cephe Hükümetleri, Ecevit’ler, Demirel’ler falan derken, golü yedik karambolden günün birinde.
Golün adı 12 Eylül 1980 darbesidir.
Diğer bütün olumsuzlukları bırakalım bi tarafa, bi büyük üstadın da söylediği üzere; ”Atatürk Diye Diye”o büyük adamın tüm kazanımlarını yok etmek üzere yaptırılmıştır 12 Eylül.
Olur olmaz her yerde Atatürk’ün adı geçirilerek başladı bu sinsilikler. Sıradanlaştırıldı güya. Dillere pelesenk edildi, gına’lar getirildi. Bilerek, isteyerek… Allah’ın bi lütfu olarak Anadolu’ya inmiş bu güzel yürekli insan, törenlere-müsamerelere hapsedildi. Gerim gerim gerilerek.
Atatürk’ü seven, benimseyen kitlelerin gücü yetmedi bu oyunu bozmaya. ”Hayır efendim, Atatürk böyle yaşatılmaz” diyemedi kimse. Korkudan, menfaatten, bilgisizlikten, ne bileyim, neyini anlatayım?
Karşısında herhangi bi ”güç” göremediğini anladığı ilk gün; -”Anıtkabir’e gidip sap gibi dikilmek” lafını edebilen hadsizlik, işte o aşağılık planın günümüze ulaşmış net sonucudur.
****
Bacak kadar çocuklarımızın ilkokul kitaplarından Mustafa Kemal’in fotoğraflarını çıkaracak denli palazlandı karşı devrim.
Ve aldı başını gitti iyice densizlik, 12 Temmuz 2021 p.tesi günüGiresun Can Akengin Sanat Galerisi’ndeki Atatürk portresini indirmeye kalkışacak cesarete ulaştı.
Zavallı memleketimin özetidir; vatanı kurtaran adamın fotoğrafları kaldırılır, vatanı bitiren zihniyetin nişaneleri arz-ı endam eyler ömrümüzün her alanında.
Buna dur diyeceğimiz hesap edilemez ama!
****
Aziz Nesin üstadım demiş zaten diyeceğini, Zübük adlı olağanüstü eserinin giriş cümlesinde;
-”İt, kağnı gölgesinde yürür, kendi gölgem sanırmış”.
Mustafa Kemal’in Kağnısı şiirinde anlatılanlara canımızı adamışız biz.
Son soluğumuza değin o kağnıyı yürüteceğiz.
Hangi çılgın engel olacakmış buna, bekliyoruz?
Vallahi bekliyoruz, billahi bekliyoruz. Yumruklarımızı sıktık, dört gözle bekliyoruz!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM