İntikam meleği Cassandra

İntikam meleği Cassandra

Oyuncu, yönetmen, senarist yapımcı Emerald Fennell’in ilk uzun metrajı Promising Young Woman (Gelecek Vaadeden Genç Kadın /2020) 5 Oscar adaylığıyla sürpriz yaptı. İlk filmiyle Oscar’a aday gösterilen ilk İngiliz kadın yönetmen Fennell, gerilim- kara komedi içeren çalışmasında kadına şiddet temasını özgün bir anlatımla sorguluyor.

İntikam meleği Cassandra

The Crown, Call the Midwife gibi başarılı İngiliz dizilerinde, The Danish Girl, Anna Karenina filmlerinde oynayan, Killing Eve dizisinin yapımcılığını üstlenen Emerald Fennell, western, yol filmi ve intikam türü filmlerin hayranı. “Filmim geleneksel bir intikam filmi değil. Çok sayıda kadın öfkesini, tecavüze uğradığını gizliyor diye düşünüyorum. Öfkeli bir kadının gözünden gerçekçi bir intikam filmi yapmak istedim” diyor Edward Fennell. Promising Young Woman, Cassandra ‘Cassie’ Thomas’ın (Carey Mulligan) kişisel, psikolojik, varoluş yolculuğu, bu yolculuk sonunda Cassie suçluları cezalandırıyor, bazılarını bağışlıyor, kefaretini ödüyor.

Otuz yaşındaki Cassie Thomas, şeker dükkanını andıran renkli bir kahve dükkanında çalışmaktadır. Sevgili annesi (Jennifer Coolidge) ve babasıyla (Clancy Brown) nostaljik mobilyalarla döşeli müstakil bir evde oturmaktadır. Her konuda çok titiz bir genç kadındır Cassie. Giysilerini özenle seçer, sözcüklerini dikkatle seçer, özel anlar dışında kontrolünü hiç kaybetmez. Onun gündelik yaşamını izlerken, odasında tek başınayken sıradan bir yaşam sürmediğini bize hissettirir. Her hafta tek başına bir gece kulübüne giden Cassie zil zurna sarhoş gibi davranır. Ayakta zor durur, zar zor konuşur. Onu bu şekilde gören çapkın erkekler Cassie’ye yardım etme önerisiyle yaklaşırlar. Cassie’yi evine bırakmayıp kendi evlerine götürürler. Tek amaçları sarhoş bir kadından faydalanarak yatmaktır. Cassie konforlu bölgesinden ne denli uzaklaşırsa o kadar eğlenir. Erkekler bir süre sonra Cassie’nin av değil avcı olduğunu anlayıp düş kırıklığına uğrarlar, korkarlar, bir an önce ondan kurtulmaya çalışırlar.

Cassie vicdanıyla, suçluluk duygusuyla boğuşmaktadır. Dört yaşından beri arkadaş olduğu Nina’nın ölümü onu çok etkilemiştir. Birlikte tıp fakültesine başlamışlar, tecavüz ve intihar olayından sonra Cassie’nin tüm dünyası yıkılmıştır. Cassie, Nina’nın yanında olamadığı onu koruyamadığı için kendini asla affetmemiştir. Erkekleri korkutmak, onlara göz dağı vermek onu azda olsa teselli eder. Karşısına Nina’nın katiline onu ulaştıracak kişi çıkar.

Senaryoyu da yazan Emerald Fennell, erkek ve kadınların, tüm insanların gerektiği gibi davranmadığını, sürü psikolojisine göre karar verdiklerini, empati duygularının yetersiz olduğunu , olayların ciddiyetine varıp destek olmadıklarını gösteriyor bize. Cassie affetmek, bağışlamak istiyor, Nina olayına karışanların gerçeği görmelerini, gerçeği kabul etmelerini istiyor.

Ayrıksı, düşündürücü, etkileyici Promising Young Woman’ı 23 günde, düşük bir bütçeyle gerçekleştiren Emerald Fennell, MeToo hareketini filmiyle destekliyor. Cassie’yi yorumlayan Carey Mulligan, aynı zamanda yapımcı da. Olağanüstü bir performans sunuyor Mulligan.

Emerald Fennell’in yönettiği, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği, Carey Mulligan, Adam Brody, Bo Burnham, Alison Brie, Clancy Brown, Molly Shannon, Alfred Molina, Christopher Mintz Plasse, Lawrence Cox, Connie Britton’ın oynadığı Promising Yong Woman izlenmesi gereken bir çalışma. İntikam, öfke, sevgi, yas, arkadaşlık, bağışlama, suçluluk, vicdan, umut, umutsuzluk  temalarını romantik komedi türünde sorgulayan Emerald Fennell’in Promising Young Woman’ı film, yönetmen, özgün senaryo, kadın oyuncu, kurgu  kategorisinde Oscar adaylığı hiç şaşırtıcı değil bence.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM