• DOLAR
  $2.208,3300
 • EURO
  $1,3776
 • ALTIN
  $56.247,6900
 • BIST
  $270,9100

Hollanda’da doğan Türk grubu Altın Gün ABD’nin gündeminde:

Hollanda’da doğan Türk grubu Altın Gün ABD’nin gündeminde:

Türkiye’yi daha iyi tanıtıyor

Hollanda’da kurulan ancak kısa sürede başta Türkiye’de olmak üzere büyük dikkat çeken bir grup haline gelen ‘Altın Gün’, ABD medyasının da dikkatinden kaçmadı. New York Times, grubun kuruluş sürecini ve ‘Türkiye’yi temsil etme şeklini’ okuyucularına aktardı.

Sozcu.com.tr

Hollanda’da doğan Türk grubu Altın Gün ABD’nin gündeminde: Türkiye’yi daha iyi tanıtıyor

Hollanda’nın Amsterdam kentinde 2016 yılında kurulan ve kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaşan ‘Altın Gün’ grubu, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a konu oldu.

Hollandalı müzisyen Jasper Verhulst, grubun kuruluş aşamasını ve gördükleri ilgiyi gazeteye anlattı. 2016’da bir grupta bas gitar çalan Verhults, kariyerinde yeni bir yön arayışında olduğunu söyledi. Evinin balkonunda oturduğu bir akşam, 1970’li yıllardaki favori Türk rock şarkılarını dinlediğini belirten Verhults, geleneksel Türk melodilerinin psikedelik rock müziğiyle harmanlanmasından etkilenerek, “İşte yapmak istediğim bu” dedi.

TÜRK MARKETLERİNE İLAN ASTI

Bu tip Türk rock şarkılarının festivaller için mükemmel olduğunu düşünen Verhulst, bu boşluğu doldurmak istedi. Ancak önünde birkaç sorun vardı. Türkçe konuşmuyordu ve hiç Türk enstrümanları çalmamıştı. Şarkıları kendisiyle birlikte cover yapacak müzisyenler bulmak için Amsterdam’daki Türk marketlerine ilanlar astı. Facebook’tan da paylaşımlar yaptı.

Verhults, “Bu fikri sevecek herhangi bir Türk olacak mı bilmiyordum. Ama düşündüm ki bunu yapmayı çok istiyordum ve hadi deneyelim dedim” ifadelerini kullandı. Bugün altı kişilik bir grup olan Altın Gün’ün Türk üyeleri Merve Daşdemir ve Erdinç Ecevit, Facebook’taki o ilanlar sayesinde gruba katıldı. Grubun kalan üyeleri Britanya ve Hollandalı isimlerden oluşuyor.

İLK KEZ GRAMMY ADAYLIĞI

New York Times, 2019’da Türkçe şarkılarla ilk kez bir grubun Grammy ödüllerine aday gösterildiğine dikkat çekerken, İstanbul’da kapalı gişe konserler verdiğini aktardı. ABD ve Avrupa’daki festivallerde de Altın Gün’ün yer almaya başladığını yazan gazete, Coachella ve Bonnaroo’da çalmaya hazırlanan gruba corona virüsü salgınının engel olduğunu vurguladı.

Altın Gün’ün yeni albümü ‘Yol’ geçtiğimiz hafta yayınlandı. Hayranlarının şimdiden şarkılara bayıldığını belirten New York Times, YouTube videolarındaki yorumlara da yer verdi. Bir Türk hayranın yorumunu öne çıkaran gazete, “Bu insanlar, ülkemizin tanıtımı ve dış ilişkilerin güçlendirilmesinde turizm ve dışişleri bakanlarından daha iyi iş çıkarıyor” sözlerini aktardı.

‘ÜLKEMİ FETHETMEK GİBİ’

Türkiye’de doğan ancak sonradan Hollanda’ya göç eden grubun solisti Merve Daşdemir, İstanbul’daki kapalı gişe konserlerle ilgili, “Ülkemi fethediyor gibi hissettiriyor” dedi. Grubun kuruluş sürecine de değinen Daşdemir, “Jasper’ın Facebook paylaşımına etiketlenmiştim. Bir Hollandalının benim kültürüme ait müzik yapmak istediğine inanamamıştım. Bunun harika olduğunu düşündüm” dedi.

‘ŞARKILARI MERVE VE ERDİNÇ SEÇİYOR’

Verhulst, kendisinin de zaman zaman parça önerileri olsa da, seçimleri Daşdemir ve Ecevit’in yaptığını söylüyor. Koleksiyonundan yaptığı önerilerin her zaman yolunda gitmediğini ifade eden Verhulst, “Bazen Merve ve Erdinç, ‘Bunu söyleyemeyiz, bu bir düğün şarkısı’ veya ‘Hayır, bu çok dini’ diyerek geri çeviriyorlar. Onların kararlarını kabul ediyorum. Ben bas çalıyorum. Türk dinleyicilere Türk şarkıları söyleyecek değilim” diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iş veya özel hayatınızla ilgili bir sıkışıklığı çözmekle ilgilenebilirsiniz. Yenilikler ve yeni adımlar için planlamalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili hızlı gelişmeleriniz olabilir. Gerekli ve ihtiyaç odaklı harcamalar yapabilirsiniz. Risk alırken daha temkinli olma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizde gerilim ve zıtlaşmaları tetiklemekten kaçının. Netleşmesini istediğiniz konular için adım atabilir, konuşabilir, yüzleşebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gün boyu iş, görev ve sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz. Geleceğe yönelik kararlarınız için düzenlemeler ve planlamalar yapabilirsiniz. Sağlığa dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün aşk ve arkadaşlık ilişkilerinde, sosyal çevrenizle iletişiminizde gerilim ve zıtlaşmaları tetiklemek, hızlı mesafeleşmelere yol açabilir. Kıskançlıklara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün aile büyükleri, üstleriniz ve yöneticilerinizle ilişkiler ön planda olabilir. Evinizdeki tadilat ve yenilemelerle ilgilenebilirsiniz. Gün içinde hızlı duygu geçişleri yaşayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün sözleşme ve anlaşmalar imzalayabilir, işinizle ilgili pek çok görüşme yapabilirsiniz. Takıntı fikirlerden, vesveseden ve kafanızda kurmaktan kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün harcamalar ve ödemelerle ilgilenebilirsiniz. Bir sıkışıklık veya zorluktan ani bir şansla sıyrılabilirsiniz. Fırsatlara açık olma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ebeveyn Balıklar çocuklarıyla, çocukların gerektirdiği sorumluluk ve fedakarlıklarla meşgul olabilir. Aşk hayatınızda güçlü ve net duygular içinde olabilirsiniz. Nostalji artabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46