Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

‘Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!’

 bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Sadece davul çalan kadınların katılabildiği yarışmanın Türkiye temsilcisi Leyan Senay “Amacımız maskülen bir enstrüman olan davula daha fazla kadını teşvik etmek. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz! ” diyor.

Leyan Senay

HLAG 2011 yılından beri düzenlenen ve sadece davul çalan kadınların katılımına açık uluslararası bir yarışma. Enstrüman seçiminde cinsiyetin değil yatkınlığın önemini ifade etmeyi ve geleceğin davulcularının müzik sektörüne kazandırılmasına öncülük etmeyi amaçlayan yarışma, bu yıl Leyan Senay’ın organizatörlüğünde Türkiye’de ilk kez düzenleniyor.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında davulcular Volkan Öktem, Alp Doğan Türeci ve Lale Kardeş yer alıyor. Başvurular 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendiriliyor.

Katılımcıların kendi belirledikleri şarkıya çekecekleri üç dakikalık davul performansı videosunu, 12 Nisan’a kadar hitlikeagirlcontest.com adresindeki formu doldurarak göndermeleri gerekiyor.

‘BU GİDİŞATA DUR DİYECEĞİZ’

Leyan Senay, Belçika doğumlu, bağımsız bir davulcu ve davul eğitmeni. Enstrümanıyla arasındaki bağı “Davul ikinci lisanım gibi, sinirimi, mutluluğumu, heyecanımı bu dille ifade edebiliyorum” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “En güzeli de ne biliyor musunuz? Bu dil evrensel ve bu sayede dünyanın diğer ucundaki insan dahi hislerime ortak olabiliyor. Asla yalnız hissetmiyorum çünkü benim yanımda olan, benim dostum olan bir enstrüman var.”

Davul çalan kadın sayısının hem dünya hem de Türkiye genelinde oldukça az olduğunu belirten Senay, bunun nedenlerine dair ise şunları söylüyor:

“Bu tamamen yıllardır süregelen kalıplaşmış önyargılar ve toplumların ataerkil sisteminden kaynaklanıyor. Ve bizler artık bu gidişata dur diyeceğiz, hep birlikte önümüzdeki önyargılardan oluşan bu barikatları yıkıp hayallerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

KADIN DAVULCU DEĞİL, DAVULCU

Yarışmanın, kadının toplumdaki yeri ve görevleri için belirlenen klişeleri yıkmayı hedeflediğini belirten Senay, özellikle meslek tanımlarında kadınların cinsiyetinin vurgulanmasını eleştirerek şu ifadeleri kullanıyor:

“Aslında bu ötekileştirmeden başka bir şey değil. Kadınların bu mesleklerde profesyonel ve başarılı olamayacakları düşüncesini resmen topluma alt metin olarak sunan son derece önyargılı ve tehlikeli bir zihniyet. Benim amacım HLAG Türkiye ile ülkemizde artık bizlere kadın davulcu değil, davulcu ya da müzisyen denilmesini sağlamak, kadınların isterse her mesleği layıkıyla yapabileceğini göstermek ve bu bilinci herkese aşılamak. En azından bizlerden sonraki nesiller bu önyargılara maruz kalmasın ve bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamasın istiyorum.”

KORKULARI BIRAK HAREKETE GEÇ

Senay, bir insan için hayatını belli bir şeye adamaya karar vermenin çok ciddi bir dönüm noktası olduğunu söylüyor ve davul çalmak isteyen kadınlara “Asla hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmesinler” sözleriyle sesleniyor. Leyan Senay, davul çalan ya da çalmak isteyen her yaş grubundan tüm kadınları HLAG TR dayanışma topluluğuna davet ediyor: “Bana @hitlikeagirltr isimli Instagram hesabından ulaşabilirler. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM