Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

‘Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!’

 bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Sadece davul çalan kadınların katılabildiği yarışmanın Türkiye temsilcisi Leyan Senay “Amacımız maskülen bir enstrüman olan davula daha fazla kadını teşvik etmek. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz! ” diyor.

Leyan Senay

HLAG 2011 yılından beri düzenlenen ve sadece davul çalan kadınların katılımına açık uluslararası bir yarışma. Enstrüman seçiminde cinsiyetin değil yatkınlığın önemini ifade etmeyi ve geleceğin davulcularının müzik sektörüne kazandırılmasına öncülük etmeyi amaçlayan yarışma, bu yıl Leyan Senay’ın organizatörlüğünde Türkiye’de ilk kez düzenleniyor.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında davulcular Volkan Öktem, Alp Doğan Türeci ve Lale Kardeş yer alıyor. Başvurular 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendiriliyor.

Katılımcıların kendi belirledikleri şarkıya çekecekleri üç dakikalık davul performansı videosunu, 12 Nisan’a kadar hitlikeagirlcontest.com adresindeki formu doldurarak göndermeleri gerekiyor.

‘BU GİDİŞATA DUR DİYECEĞİZ’

Leyan Senay, Belçika doğumlu, bağımsız bir davulcu ve davul eğitmeni. Enstrümanıyla arasındaki bağı “Davul ikinci lisanım gibi, sinirimi, mutluluğumu, heyecanımı bu dille ifade edebiliyorum” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “En güzeli de ne biliyor musunuz? Bu dil evrensel ve bu sayede dünyanın diğer ucundaki insan dahi hislerime ortak olabiliyor. Asla yalnız hissetmiyorum çünkü benim yanımda olan, benim dostum olan bir enstrüman var.”

Davul çalan kadın sayısının hem dünya hem de Türkiye genelinde oldukça az olduğunu belirten Senay, bunun nedenlerine dair ise şunları söylüyor:

“Bu tamamen yıllardır süregelen kalıplaşmış önyargılar ve toplumların ataerkil sisteminden kaynaklanıyor. Ve bizler artık bu gidişata dur diyeceğiz, hep birlikte önümüzdeki önyargılardan oluşan bu barikatları yıkıp hayallerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

KADIN DAVULCU DEĞİL, DAVULCU

Yarışmanın, kadının toplumdaki yeri ve görevleri için belirlenen klişeleri yıkmayı hedeflediğini belirten Senay, özellikle meslek tanımlarında kadınların cinsiyetinin vurgulanmasını eleştirerek şu ifadeleri kullanıyor:

“Aslında bu ötekileştirmeden başka bir şey değil. Kadınların bu mesleklerde profesyonel ve başarılı olamayacakları düşüncesini resmen topluma alt metin olarak sunan son derece önyargılı ve tehlikeli bir zihniyet. Benim amacım HLAG Türkiye ile ülkemizde artık bizlere kadın davulcu değil, davulcu ya da müzisyen denilmesini sağlamak, kadınların isterse her mesleği layıkıyla yapabileceğini göstermek ve bu bilinci herkese aşılamak. En azından bizlerden sonraki nesiller bu önyargılara maruz kalmasın ve bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamasın istiyorum.”

KORKULARI BIRAK HAREKETE GEÇ

Senay, bir insan için hayatını belli bir şeye adamaya karar vermenin çok ciddi bir dönüm noktası olduğunu söylüyor ve davul çalmak isteyen kadınlara “Asla hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmesinler” sözleriyle sesleniyor. Leyan Senay, davul çalan ya da çalmak isteyen her yaş grubundan tüm kadınları HLAG TR dayanışma topluluğuna davet ediyor: “Bana @hitlikeagirltr isimli Instagram hesabından ulaşabilirler. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM