Hasan Saltık son yolculuğuna uğurlandı

Hasan Saltık son yolculuğuna uğurlandı

Unutulmaya yüz tutmuş binlerce Anadolu ve Kafkas, Balkan halk müziklerini derleyen, arşivleyen Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, önceki gün Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Hasan Saltık bugün Kartal Cemevi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Sevgim Begüm YAVUZ

Bodrum’da önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden, unutulmaya yüz tutmuş binlerce ezgiyi gün yüzüne çıkaran Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

57 yaşında aramızdan ayrılan Saltık için Kartal Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi.

(FOTO: SÖZCÜ)

Törene Hasan Saltık’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Turgay Tanülkü, Suavi, Şevval Sam, Yavuz Bingöl, Ercan Saatçi, Cengiz Özkan, Kubat, Tolga Sağ, Sırrı Süreyya Önder, Ali Rıza Binboğa, Mazlum Çimen, Volkan Konak, Menderes Samancılar, Ahmet Selçuk İlkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel,  Berhan Şimşek ile çok sayıda seveni katıldı.

(FOTO: SÖZCÜ)

Cenazeye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra siyaset, sanat ve müzik dünyasından da çok sayıda kişi, çelenk gönderdi.

(FOTO: SÖZCÜ)

Cenazeye katılan dostları Saltık’la ilgili şunları söyledi:

Şarkıcı Ali Rıza Binboğa: “Ülkemizin bütün dillerinin konuşulduğu, müzik hazinelerinin açığa çıkmasının sebebi olan, bir kültürü yeniden yaratma kişisini kaybettik. Öte yandan da insan biriktiren, herkese mutlaka yardım eli uzatan, bu anlamıyla bakılınca insanlar umutsuzluğa kapıldığında umudu tekrar yeşerten bir sevgili kardeşimiz çok erken gitti. Ülkemizin ve insanlarımızın, sanatımızın ve kültürümüzün de başı sağ olsun. Kendisi ışıklar içinde olsun.”

(FOTO: SÖZCÜ)

 “İZLERİ HEP YAŞAYACAK”

Şair Ahmet Selçuk İlkan: “Hasan Saltık hem gönül dünyamız için hem de müzik ve sanat dünyamız için acı bir kayıp. Bir tek sözle, birkaç cümleyle anlatmak mümkün değil. Ne mutlu bize ki yaşarken de değer bilinenlerdendi. Çünkü biz sağlığında bilmeyiz kadrini, ölümünde mermerden yaparlar kabrini diyoruz. Ben inanıyorum ki Hasan Saltık yokluğunda da çok özlenecek, çok aranacaktır. Bugüne kadar atılmış bütün adımlarda onun izleri vardır. Onun hem sevgisini hem de kattıklarını büyük bir özlemle anacağız. En büyük özelliği de müzik tarihimizde gizli kalmış ne kadar deyişler, ağıtlar, türküler varsa hep bunları bize taşıdı. Halk ozanlarımızla yeniden bizim gönlümüze, gözümüze ve dünyamıza sergiledi. İzleri hep yaşayacak.”

(FOTO: SÖZCÜ)

 “MÜTHİŞ ŞEYLER YAPTI”

Sanatçı Suavi: “Ben bir dostumu, bir kardeşimi değil, ülkenin çok özel, çok donanımlı, bu bayrak yarışını sürdürebilme noktasında devamı olmayan bir evladını yitirdiğini düşünüyorum. Bu büyük bir kayıp. Bu iddialı bir cümle gibi olabilir ama Hasan’ı iyi tanıyan insanlar burada ne demek istediğimi anlayacaklar. Hasan telafisi zor bir insandır. Müthiş şeyler yaptı. 16, 17, 18’li yaşlardan itibaren 57’nci yaşına kadar, belki kalbi durana kadar olağanüstü çalışan bir arkadaştı. Ülkenin reddedilen dillerinden tutunuz kimliklerine kadar, adeta bir belleği, bir hafızayı üstelik hiçbir ayrım yapmaksızın hepsine eşit noktada yaklaşarak bir kültür köprüsüne dönüştüren bu istisna adam bence 57 yılına bin yıllık insanlık tarihini sığdırmış bir donanıma sahipti.”

(FOTO: SÖZCÜ)

Sanatçı Mazlum Çimen: “Bu coğrafyanın, ülkenin, müziğinin, müzik dünyasının bir arkeoloğuydu. Müzik arkeoloğu… Kazıyıp çıkartan bir insan. Kültürel anlamda bir kayıp aslında Hasan. Ömrümüzün bir bölümü gitti gibi hissediyorum.”

(FOTO: SÖZCÜ)

Sanatçı Tolga Sağ: “Gerçekten çok üzgünüz. Hasan abi herkesin hayatına bir şekilde dokunmuş birisiydi. Mesleki kariyeri, başarısı bir tarafa, insan olarak da hepimizde çok anlamlı, güzel paylaşımlar bıraktı. Geride güzel anılar bıraktı. Devri daim olsun.”

(FOTO: SÖZCÜ)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: “Bir ozanı kaybettik. Gerçekten Anadolu’yu karış karış gezerek o türküleri, kaybolmuş ezgileri gün ışığına çıkardı. Hem insanlığıyla hem kültür insanı olması bakımından büyük bir değerdi. Hepimizin başı sağ olsun. Ülkemiz yaşayan efsaneyi, yaşayan bir kültür değerini kaybetti.”

Kartal Cemevi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Saltık’ın naaşı Küçükyalı Mezarlığı’na defnedildi.

Cenaze töreninden diğer görüntüler…

(FOTO: SÖZCÜ)

(FOTO: SÖZCÜ)

(FOTO: SÖZCÜ)

(FOTO: SÖZCÜ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM