“Hakkıma Düşen Kadar Işık Rica Edebilir Miyim?”

“Hakkıma Düşen Kadar Işık Rica Edebilir Miyim?”

Hamburg’daki 5. Tiyatro Köprüsü Festivalinde Kemal Kocatürk, “Ben Orhan Veli” oyunuyla ünlü şairimizi yad etti.

HAMBURG

Hamburg’daki Mut Tiyatrosunda düzenlenen 5. Tiyatro Köprüsü Festivalinde, beş yıldan beri yaşamını ve sanatını sürdüren Kemal Kocatürk’ün yazıp, yönettiği, eşi Ayça Kocatürk’ün piyanoda kendisi besteleriyle eşlik ettiği “Ben Orhan Veli” oyunuyla, tiyatroseverler çok özel bir akşam yaşadı.

Berlin Tiyatro Kumpanyası’nın kurucusu olan ve festivale her yıl düzenli olarak davet edilen tek isim olan Kemal Kocatürk, Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Müşfik Kenter’e adadığı müzikal oyunla, 1950’de henüz 36 yaşındayken hayata veda eden Orhan Veli Kanık’ın yaşamını, şiirlerini, denemelerini, makalelerini ve aşklarını sahneye taşıdı.

Ayça Kocatürk kendi besteleriyle eşlik etti

Veli’nin çileli yaşamıyla örtüşen yalın bir sahnede şairimizin unutulmaz şiirlerini seslendiren ve neredeyse 80 yıl önce yazılmış olmasına rağmen, dün yazılmış kadar güncel olan savaş tehdidi (2. Dünya Savaşı) ve diğer toplumsal konulardaki fikirlerini, aktaran Kemal Kocatürk’e, eşi Ayça piyanoda eşlik etti.

Soyadı yasası çıktığında, babasıyla birlikte aile soyadı olarak, kanaatkar anlamına gelen “Kanık” soyadı seçen Orhan Veli’yi sahnede canlandırmaktan ziyade bizzat o olan Kemal Kocatürk, sahne ışıklandırmasını yöneten kızı Yasemin Kocatürk’ün (17), kurgu mu, doğaçlama mı bilinmez, kendisini bir an karanlıkta bırakması üzerine söylediği, “Hakkıma düşen kadar ışık rica edebilir miyim?” cümle, sanki Orhan Veli’nin kendi ağızdan çıkmış gibiydi.

Ölüm de bedava

Oyunda, yakın arkadaşları Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile “Garip” adıyla bilinen, edebiyatımızda yeni bir akımının öncüsü olan Orhan Veli’nin, “İstanbul’u Dinliyorum”, “Bedava” ve “Cımbızlı Şiir” gibi çok bilinen eserlerinin yanı sıra, pek tanınmayan makaleleriyle fikir adamlığı yönünü de işlendi.

Kemal Kocatürk,iki perdelik oyunun son bölümünde Orhan Veli’nin, Kasım 1950 yılında yol tadilatı için kazılan bir belediye çukuruna düşüp, kafasından yaralandığını, beyin kanaması geçirdiğinin yapılan üstünkörü tıbbı müdahalede fark edilmediğini söyledi. Eve gönderilen Orhan Veli’nin dört gün sonra hayatını kaybettiğini söyleyen Kocatürk, yapılan otopsiden ölüm nedeninin beyin kanaması olduğunun tespit edildiğini belirterek, “Orhan Veli’nin alkol zehirlenmesinden öldüğü şeklindeki asılsız şehir efsaneleri buna rağmen hala yayılıyor. Orhan Veli’nin yakın arkadaşı şair Halim Şefik, Veli için ‘Otopsi’ adlı şiiri yazdı” dedi.

Büyük keyif veren oyun sonrası Kemal Kocatürk ve eşi Ayça Kocatürk, teknikte ve sahne düzeninde kendilerine yardımcı olan kızları Yasemin (17) ve Damla (11) ile hararetle alkışlandılar.

2
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM