Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
GÖNÜL ZENGİNİ BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ
 • 0
 • 42
 • 05 Mayıs 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Anladığım kadarıyla kendisi Trabzon’da bir üniversite öğrencisi. Yaşadığı bir olayı kendi üslubuyla benimle paylaşmak istemiş, ben de olduğu gibi sizinle paylaşıyorum. * Her gün geçtiğim yollardan yine geçiyordum o gün. Cümlemdeki devriklik kadar sıra dışı ama bir o kadar da masum bir olay yaşadım. Yolda kıyı bir köşede birilerin tartmaya çalışan çocuk bana günaydın bir şey bir şey abi dedi, tamamen algılayamadım, sadece gülümseyip geçtim. Ama içimde ufak bir merak zerresi doğmuştu ve akşamda oradan geçmeye karar verdim.
Bu geçişler bir iki gün sürdü; her ne hikmetse hiç bir zaman o abinin başını net bi şekilde anlayamıyordum; ya çocuk bilerek harfleri yutuyordu ya da ben yanlış algılıyordum, diye düşündüm. Daha sonra bi kaç gün çocuk görünmedi ve bi gün es kaza karşıma çıktı ama bu sefer elinde tartı yoktu. “Günaydın zengin abi,” dedi bana. İşte ilk defa duymuştum hitabını, ama tabii ki buradaki zenginliği çözememiştim. Çünkü hani derler ya zengin olmak için çok gençtim; bir öğrenciydim sadece ve o aralar evle kütüphane arasında dönen bir yaşantım vardı.
Tabi bu sorularımın cevabını almak için çocuğun ilk basını okşadım adını sordum, (umut) ve bana niye zengin abi dediğini sordum. Cevabı gerçekten küçücük bir taşın da büyük bir taşında camı kırabildiğini hatırlattı bana.
Abi dedi: 1-2 hafta kadar önceydi tartıdan fazla para kazanamamıştım ama karnım açtı ve evden uzaktaydım, tabi bunu öyle bir söyledi ki yüzünden evde yemek pişmediğini anlamak zor değildi. Lokantaya gittim ve elimdeki parayı gösterip bu kadarlık dürüm istediğimi söyledim; oradaki amcada bana bununla ancak yarım bir sürüm alabilirsin demişti. Canım çok fazla dürüm çekmişti, ama doymayacağımı bile bile bütün emeğimi dürüme yatıramayacağımı biliyordum; tam parayı geri alacaktım, arkadan sen seslendin, abi dedin küçük beye tam dürüm yap parasını ben tamamlarım.
Tabi bunları anlatırken olayları hatırlamaya çalışıyordum, o kadar önemsemediğim bi şeymiş ki meğer, zorla hatırıma gelebildi. Çocuk devam etti; işte abi o an o kadar sevindim ki sana gelip sarılmamak için kendimi zor tuttum, arkamdan afiyet olsun, dedin, ona bile cevap veremedim.
Gözlerim yaşarmıştı aklımdan sildiğim bir anlık olay ne kadar da kıymetliymiş; parasının üstüne koyduğum bir kaç kuruş o çocuğun gözünde cebi değil gönlü zengin biri yapmaya yetmişti… * Günlük çalkantılar içinde gergin, kaygılı, öfkeli, telaş içinde yaşayıp gidebiliyoruz. Ve bir ses, gerçek zenginliğin ne olduğunu bize hatırlatıyor. Teşekkürler, zengin abi.
Doğan Cüceloğlu (10.12.2015)
Bir şunu diyen bir yazı 'GÖNÜL ZENGİNİ BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM