Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
FETHİ NACİ!!!
 • 0
 • 56
 • 29 Mart 2021 Pazartesi
 • +
 • -
biliyonuz;
cin ali, ayşegül serisi, kemalettin tuğcu.. küçüklüğümden kalma ne varsa en baştan okuyorum.. epeydir..
bu sayede; ömer seyfettin’in olağanüstü bi mizah yazarı olduğunu elli yaşımda keşfettiğimi yazdım sizlere, burada, okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
hatta.. ülkemizdeki en büyük sorunun da bu olduğunu iddaa ettim.. hemen herkesin, çocukken-gençken ilk okuduğuyla kaldığını, kırk yaşından sonra her şeyin yeni baştan okunması gerektiğini..
geri kalmışlığımızın da, yaşayageldiğimiz aydın ihanetinin ana nedeninin bu eksiklik olduğunu da.. yazdım bu sayfada.. okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
üstelik..
bi de ”deli okuma” çağı olmadı mı hepimizin.. bi an evvel ”yetişmek” için, tahminen lise bitimi-üniversite son sınıf arası, çılgınlar gibi kitap okumadık mı? (her filme-her konsere-her tiyatroya-her operaya-her sergiye gitmedik mi aynı çağda)
siz de öyle yaptınız muhtemelen..
****
bu anlamda da ne okumuşsak ”eksiktir”..
bense, beş altı yıl evvel aldığım kararı titizlikle uyguluyorum arkadaşlar.. eskiden okuduğum / okuduğumu sandığım her şeyi bi daha okuyorum.. ölmeden, olabildiğince, ömrüm yettiğince yapacağım bunu..
fethi naci üstad bunlardan biri..
-”yahu ben bu kıymetli insanı harbiden okumuş muyum” duygusuyla hatmediyorum günlerdir..
tek kelimeyle şad oldum, biliniz..
****
rahmetli fethi naci giresun doğumludur..
ve yurdumuzun en bilindik eleştirmenidir..
dünya tarihinin gelmiş geçmiş en mantıklı işidir bu.. çünkü her giresunlu anasının karnından büyük bi eleştirmen olarak doğar.. türkiye’nin en iyi eleştirmeninin giresunlu olması kadar doğal bişey mi olurmuş?
****
eski üstadları okurken, yeni yetme bi edebiyatçı olarak beyin jimnastiği yapmak da çok güzeldir, bunu da yazmalıyım..
örneğin bu güzel insanların; ama, ile, de-da eki gibi sözcüklerden sonra virgül kullanmadığını görüp, ”hmmmmmm” diyebiliyonuz.. olur olmaz yerlere kondurdukları noktalı virgüllerden sonra ”vay anasını” diyebiliyonuz.. paragrafları birbirine bağlama stillerini algılayıp ”töbe estafurullah yahu” diyebiliyonuz..
bizi, yazdıklarıyla yetiştiren binlerce ustamız var, çok şükür.. oysa o kuşakların örnek alabileceği, taş çatlasa yüz tane isim anca var.. okurken ızdırap çekiyonuz, koskoca üstad falanca olayı anlatırken zorlanmış oluyo falan, üzülüyonuz.. eksik desem diğil, yanlış desem diğil, ama bişi işte, bi garip sıkıntı oluyo ifadelerinde..
ama o bile tadından yenmez oluyo..
(salt fethi naci için demedim.. aziz nesin ve orhan veli dışında hemen tüm üstadlarımızda benzer sorun vardır.. şöyle anlatayım; tamamında ”acaba okur beni anlamış mıdır” tedirginliğiyle lafı uzatma ve içinden çıkılamaz hale getirme tarzı söz konusudur)
(biz yeni kuşak ise, kuşkusuz ferhan şensoy etkisiyle, sözü küt diye söylemeyi seven herifleriz.. ”okur, senden benden daha akıllı oolum, sen yazmana bak” anlayışındayız)
(eski üstadlar çok daha leziz tabi, çok daha naif tabi, tartışılmaz bile, bizler bi halt diğiliz)
****
lafın sonunu şöyle getireyim..
değerli eşi lale kalpakçıoğlu hanımefendiden aldım izin.. bundan böyle fethi naci üstadımız da İZLER kadrosunda olacak.. tıpkı naim tirali gibi.. iki doyulmaz giresun yazarı, istisnasız her sayıda yer alacaklar..
****
gülüyorum tabi, ”koymaya yazı bulamıyo gürsel, eskilere yer veriyo” sataşmalarına..
hadi len, öyle mi acaba gerçekten??
şöyle muhteşem bi ”rahmetliler kadrosu” acaba başka hangi şehre nasip olmuş; ”naim tirali, fethi naci, can akengin, bedri rahmi, bahtiyar dayımoğlu, ahmet kaçar, ara güler, derya sayın, yarı giresunlu can yücel, enver sipahioğlu”????
daha sırada; ahmet ersöz, kerempeli ersöz, orhan çulfaz bekliyo.. listeyi kasten uzatmıyorum, adını unutup da pot kıracağım daha nice rahmetli büyüklerim var elbette..
daha izin için oğullarına ulaşamadığım aziz nesin bile var, yarı giresunlulardan?
elbette İZLER’de olacak bunlar???
bu isimler dururken hangi götü boklu yazarı alayım kadroya, hangi?
****
böyleyken böyle işte la!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM