Festivalin “Ustalara Saygı” Bölümünde “Haldun Taner” ve “Yaşasın Demokrasi”

Festivalin “Ustalara Saygı” Bölümünde “Haldun Taner” ve “Yaşasın Demokrasi”

26. İKSV TİYATRO FESTİVALİNİN ARDINDAN 

Gösteri sanatlarındaki artan arz ve talep, özlenen birlikte seyr eyleme arzusu ile bir tiyatro festivalini daha geride bıraktık. İKSV tarafından açıklanan sonuç bildirisinde; 23 tiyatro, performans ve dans gösterisinden oluşan 35 gösterim ve 6 ücretsiz yan etkinliği ile programı 25 bine yakın kişinin izlediği belirtiliyor. Bu sene de doksanlı yılların başından itibaren oluşmasına katkı sunduğu iyi tiyatro izleyicisi ve tiyatro entelektüelleri yanında yeni izleyicilerle buluştu. Elbette bazı projeler beğenildi bazıları tatmin etmedi. Problemli bir açılış oyunuyla başlamanın etkisinde, sonraki oyunlar hayli temkinli izlendi. Küratörlüğü üstlenen değerli tiyatro virtüözü Işıl Kasapoğlu olunca mutlaka aksayan noktaları biliyordur ve en iyi değerlendirmeyi yapacaktır diyorum. 

Kendi özelimde şunu ekleyebilirim; İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü iş birliği ile yurt dışından gelen genç eleştirmenlerle yapılan Genç Eleştiri Atölyeleri, geçmişte başarıyla uygulanan önümüzdeki yıllarda da olmasını arzu ettiğim, katma değeri yüksek çalışmalardır. Bu sene tiyatronun paydaşlarından olan eleştirinin boşluğunu hissettim. 

FESTİVALİN BAŞARILI OYUNLARINDAN “YAŞASIN DEMOKRASİ” 

21 yıldır Eskişehir’de altı farklı sahnede bir repertuar tiyatrosu olarak çalışmalarını sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun hazırladığı bir festival projesi; Ustalara Saygı başlığı altında Haldun TanerYaşasın Demokrasi. 

Ali Eyidoğan tarafından, Taner’in oyunları, hikâyeleri ve gazete yazılarından derlenip sahneye uyarlanmış. Arşiv niteliği de taşıyan önemli bir çalışma olmuş. İki perde dokuz bölüm. Bölüm başlıkları; Yaşasın Demokrasi, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Keşanlı Ali Destanı, Vatan Kurtaran Şaban, Eşeğin Gölgesi, Sarhoş ( Dün, Bugün), Tuş, Beşir Başar (Yalan Dünya), Onikiye Bir Var. 

Taner‘İyi bir tiyatro yazarı, her şeyden önce insanın insanca yaşaması için savaşan, aksaklık, sahtelik, yalana dikkat çeken yürekli bir insan olmalıdır. Ama bunu çatık kaşlı bir vaiz, bilgiçlik taslayan bir hoca, tirat atan bir sokak hatibi gibi değil de, usa ve göze seslenici, en ustaca ve rahat araçlarla, hiç altını çizmeden, büyük bir kıvraklık ve estetik içinde yapabilmelidir, ayrıca aydın-ümmi (Okuma yazması olmayan) her seyirciyi de kavrayabilmelidir.’ der. 

Oyun büyük ustanın derin bilgi birikimini, elbette onun biçimini kullanarak son derece canlı ve renkli sahneye taşıyor. Taner’in altını çizmeden yapılmalı demesine rağmen, anlaşılabilmesi için altını çizmek zorunda kaldığı direkt mesajlarından ise kaçınılmış. Bence önemli bir dokunuş. Taner’i Brecht’in göstermeci biçiminden ayıran şey de bu çünkü. Sonucu hap gibi verme gereği duyması. Ne yapılması gerektiğinin direkt ifade edilmesini günün tiyatro estetiğinde tercih etmiyoruz. Bu durumu oyunu festivale hazırlarken önemli bir düşünsel süreçten geçildiğinin bir göstergesi olarak karşıladım. Belki Ustalara Saygı projesini hazırlarken saygısızlık yapma endişesi olmasa daha da cesur davranabilirlerdi ama bu da çok yerinde ve güzel olmuş. Sadece sarhoş sahnesi gereğinden uzun tutulmuştu. 

Sahne tasarımı bütün unsurlarıyla anlamı besleyen, özenli ve estetik. Müzikli ve danslı, ritmi hayli yüksek oyunda oyunculuklar başarılı. Metnin müzik dramaturjisi iyi kurgulanmış. Özellikle finali çok sevdim. Bir önceki sahne dramatik etkisi yoğun, oyunun anlamını toparlayan bir tepe noktada tamamlanmışken oyun bitirilebilirdi de, ama öncekilerden farklı, çok daha kuvvetli bir rock sounda geçip, bu müzikle kapatınca seyirciyi sarstı, daha dinamik ve umutlu uğurladı. 

Oyun, demokrasi kuru bir etiket değildir diyor. Demokrasi bir düşünce tarzıdır, bir yaşam üslubudur. Kültür ister, olgunluk ister, eğitim ister. Sade fikir özgürlüğü, söz eşitliği yetmez. O fikir ve sözler de seviye ister. 

Hasılı, demokrasi en güç rejimdir. 

Festival bir kez daha gösterdi ki Eskişehir’de güzel tiyatro yapılıyor. 

Başta uyarlayan yöneten, müziklerini yapan ve önemli bir rol de üstlenen Ali Eyidoğan’ı, Genel Sanat Yönetmeni Tolga Tümer’i, yardımcı yönetmen Mert Kırlak’ı, oyuncular Çiğdem Altuğ, Umut Bazlama, Gamze Demirer, Nagihan Orhan, Serhat Onbul, ve Alp Sunaoğlu’nu, dramaturg Sibel Arıcan’ı, hareket düzeninden sorumlu Filiz Sızanlı’yı, kostüm tasarımcısı Tülay Kale’yi, ışık tasarımcısı Ali Rıza Tekin ve müzisyen Başak Karakaşolmak üzere tüm emeği geçenleri kutlarım.

TUBA AKSU ŞENER
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM