Festivalde günümüzün Oedipus’u

Festivalde günümüzün Oedipus’u

Tiyatro Festivali’nin çevirim içi gösterisi, Hollanda seçkisi ITA’dan bir antik trajedi uyarlaması, Sophocles’in oyununu ünlü İngiliz yönetmen Robert İcke, uyarlayıp yönetiyor, ortaya bir şaheser çıkıyor.

Festivalde günümüzün Oedipus’u

Atlas Sineması’nın restorasyon sonrası halini ilk kez görüyorum, zaten çok severdim, daha güzel olmuş. İKSV Tiyatro Festivali kapsamında International Theatre Amsterdam’dan Oedipus’u izlemeye geldim, yerler numarasız. Bazılarının niye önlerde yer kapmaya çalıştığına hayret ediyorum, Hollanda tiyatrosunun oyunundan çekilmiş bir film izleyeceğiz sonuç olarak. Meğer canlı seyredeceklerini sanıyorlarmış, protesto ederek çıkıp giden 3-4 kişi! Oedipus’un kim olduğunu biliyorlar mıydı acaba? Sophocles’in bu antik kahramanını ve yaşadığı trajediyi günümüze uyarlayan Laurence Olivier Ödülü sahibi Robert Icke, klasiklere getirdiği yenilikçi yorumlarla ünlendi.

21. yüzyılın Oedipus’unu bir seçim kampanyasının son gününde, sandıklar açılmadan önce seçmenlerine son vaatlerini verirken görüyoruz: şaibeli olan doğum belgesini ve yaşlı başkanın ölümündeki sır perdesini araştırıp açıklayacağına söz veriyor! O şeffaf bir başkan olacak. Sonrası ise seçim kampanyasının yürütüldüğü ofiste geçiyor. Sandıkların açılıp sonucun alınmasını beklerken Oedipus, (Hans Kesting) karısı Iokaste (Marieke Heebink) üç çocukları, Oedipus’un annesi, seçim danışmanı olan kayınbiraderi ve medyumla komedi, süspens, dram, tartışma, trajedi! Kocası ölüm döşeğinde olan anne, oraya oğlunun zaferini paylaşmaktan çok, ona bir şey söylemeye gelmiş ama bir türlü anlatamıyor! Karısı seçim heyecanının verdiği adrenalinin de etkisiyle kocasıyla her an sevişmeye hazır!

Danışman, seçmene verilen sözlerden rahatsız, onu başkanın ölümünü araştırmaktan vazgeçirmeye çalışıyor. Kör medyum ise korkunç kehanetleri sıralıyor: Oedipus, babasını öldürecek, annesiyle sevişecek, kendini kör edecek, lanetli bir çocuk! Felemenkçe dinleyip akan yazıları okuyarak diyalogları takip ettiğimiz ve her şeyin aynı dekorda gelip geçtiği bu müthiş sıkıcı olabilecek oyunu nefes almadan izledik! Herkesin bir sırrı var: herkes sandık sonuçlarına bakıp zaferin ilan edilmesini beklerken bir bir ortaya çıkan gerçekler bu sonucu değiştirecek gibi.

Oysa herkes susabilir, Oedipus, gerçekleri araştırmaktan vazgeçebilir, annesini dinlemese, karısını sorguya çekmese, çocuklarına kulaklarını kapasa, zaferini kutlayıp başkan olsa ya! Ama tiyatronun altın kuralıdır: sahnede bir silah görüldüyse o zamanı gelince patlar! Marieke Heebink, Iokaste rolündeki olağanüstü oyunuyla Altın Theo’ya aday gösterilmiş. Bütün oyuncular ödülleri hak ediyor. Keşke o çıkıp giden sersemler bu muhteşem gösteriyi kaçırmasalardı!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM