EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

Aşağıdaki mektup insan psikolojisinin, özellikle duyguların düşünce ve davranışlarımızı ne kadar etkilediğini gösteriyor. Başarıyla başarısızlık arasındaki fark bazen birinin güven veren tek bir cümlesine bakıyor.
***
Yıl 1972, 14 yaşındayım, Ankara’da yatılı bir meslek lisesinin sınavına katılacaktım. Ağabeyimle Sivas’ın bir ilçesinden kalkıp Ankara’ya gittik. Köy ilkokulu ve ilçemizin Ortaokulundan mezun olmuştum. Sınavına gireceğim lisenin 90 kişilik kontenjanı vardı. Ankara’ya geldiğimiz günün ertesinde sınavına gireceğimiz liseyi görmek istedik ve okula geldiğimizde ne görelim, okulun duvarında sınava gireceklerin isim listesi asılmıştı. Sayfalarca liste; ilk baktığım yer son ismin başındaki sıra numarası 7618 kişi sınava girmeye aday. Daha o anda bütünüyle ümidimi yitirmiştim. Ağabeyime, ben bu sınava girmek istemiyorum, gelmişken Ankara’yı gezelim, sonra da memlekete dönelim, dedim. Bana çok kızdı. Ben bu defa, 450 milletvekili, 150 tane de senatör var, her birinin bir tane kontenjanı olsa 600 kişi eder, oysa Liseye 90 kişi alınacak, dedim. Yine kızdı ve bu düşünceleri kafamdan silmemi istedi.
Sınava Ankara İktisadi ve İdari ilimler Akademi binasında girecektim. Ertesi sabah sınavın yapılacağı binaya gittik. Sınav salonunu ve oturacağım sırayı buldum. Sınav başladı, ilk on soruyu okuduğumda hiçbirini çözememiş, doğru cevaplayacağım bir tane bile soru bulamamıştım. Bir ara sınav gözetmeni benim cevap kağıdını boş görünce, yavaşça “evladım sen şu soruyu bilirsin…” dedi ve gitti. Ben gerçekten o sorunun cevabını biliyordum.
Sonra bir defa daha geldi ve “evladım bu sorular sizin cevaplayabileceğiniz sorular…” dedi. Ben o dakikadan sonra sınav salon gözetmeni öğretmenden utanmaya başladım. Sınav kitapçığını sonuna kadar cevapladıktan sonra, cevaplayamadığım ilk on soruya döndüğümde bu soruların çok daha kolay olduğunu gördüm.
Sınavın ilk dakikalarında adeta kitlenmiştim. Sınav gözetmeni öğretmenin beni iki defa uyarmasıyla kilit açılmıştı. Belki de bir gün önceki 7618 aday sayısının etkisinde kalmıştım. Ben o sınavı altmışıncı olarak kazanarak Liseye girdim. Meslek lisesi olan okulumuzdan mezun olur olmaz da Devlet memuru olarak göreve başlamış oldum. 45 yıl devlet hizmetinden sonra emekli oldum. Öğretmenimi ömrüm boyunca minnetle anıyorum.
***
Bu mektubu değerlendirirken birçok gizli kahraman hissediyorum. Bunlardan ilki 1972 yılında “Sivas’ın bir ilçesi” diye belirtilen ilçenin köyünde çocuklarını okula gönderen bir anne ve baba. Cumhuriyet ruhu diyebileceğim bir tavır içinde çocuklarının eğitimine önem veriyorlar. İkinci kahraman Ankara’ya kardeşiyle gelen ve sınava girmesinde ısrar eden ağabey. Üçüncüsü, mektupta da belirtildiği gibi, “sen yapabilirsin” mesajını verip güven aşılayan sınav gözetmeni. Evet, yaşam muhteşem karmaşık bir bütün ve sürekli etkileşim ve ilişkiler içinde oluşur ve gelişir. Bu mektubun bilimsel olarak önemini BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE kitabımı okuyanlar daha iyi kavrayacaklardır. Bana yazdığı için okuruma, okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Selamlar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM