• DOLAR
  $2.217,9400
 • EURO
  $1,3528
 • ALTIN
  $56.108,5600
 • BIST
  $273,2800

EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

Aşağıdaki mektup insan psikolojisinin, özellikle duyguların düşünce ve davranışlarımızı ne kadar etkilediğini gösteriyor. Başarıyla başarısızlık arasındaki fark bazen birinin güven veren tek bir cümlesine bakıyor.
***
Yıl 1972, 14 yaşındayım, Ankara’da yatılı bir meslek lisesinin sınavına katılacaktım. Ağabeyimle Sivas’ın bir ilçesinden kalkıp Ankara’ya gittik. Köy ilkokulu ve ilçemizin Ortaokulundan mezun olmuştum. Sınavına gireceğim lisenin 90 kişilik kontenjanı vardı. Ankara’ya geldiğimiz günün ertesinde sınavına gireceğimiz liseyi görmek istedik ve okula geldiğimizde ne görelim, okulun duvarında sınava gireceklerin isim listesi asılmıştı. Sayfalarca liste; ilk baktığım yer son ismin başındaki sıra numarası 7618 kişi sınava girmeye aday. Daha o anda bütünüyle ümidimi yitirmiştim. Ağabeyime, ben bu sınava girmek istemiyorum, gelmişken Ankara’yı gezelim, sonra da memlekete dönelim, dedim. Bana çok kızdı. Ben bu defa, 450 milletvekili, 150 tane de senatör var, her birinin bir tane kontenjanı olsa 600 kişi eder, oysa Liseye 90 kişi alınacak, dedim. Yine kızdı ve bu düşünceleri kafamdan silmemi istedi.
Sınava Ankara İktisadi ve İdari ilimler Akademi binasında girecektim. Ertesi sabah sınavın yapılacağı binaya gittik. Sınav salonunu ve oturacağım sırayı buldum. Sınav başladı, ilk on soruyu okuduğumda hiçbirini çözememiş, doğru cevaplayacağım bir tane bile soru bulamamıştım. Bir ara sınav gözetmeni benim cevap kağıdını boş görünce, yavaşça “evladım sen şu soruyu bilirsin…” dedi ve gitti. Ben gerçekten o sorunun cevabını biliyordum.
Sonra bir defa daha geldi ve “evladım bu sorular sizin cevaplayabileceğiniz sorular…” dedi. Ben o dakikadan sonra sınav salon gözetmeni öğretmenden utanmaya başladım. Sınav kitapçığını sonuna kadar cevapladıktan sonra, cevaplayamadığım ilk on soruya döndüğümde bu soruların çok daha kolay olduğunu gördüm.
Sınavın ilk dakikalarında adeta kitlenmiştim. Sınav gözetmeni öğretmenin beni iki defa uyarmasıyla kilit açılmıştı. Belki de bir gün önceki 7618 aday sayısının etkisinde kalmıştım. Ben o sınavı altmışıncı olarak kazanarak Liseye girdim. Meslek lisesi olan okulumuzdan mezun olur olmaz da Devlet memuru olarak göreve başlamış oldum. 45 yıl devlet hizmetinden sonra emekli oldum. Öğretmenimi ömrüm boyunca minnetle anıyorum.
***
Bu mektubu değerlendirirken birçok gizli kahraman hissediyorum. Bunlardan ilki 1972 yılında “Sivas’ın bir ilçesi” diye belirtilen ilçenin köyünde çocuklarını okula gönderen bir anne ve baba. Cumhuriyet ruhu diyebileceğim bir tavır içinde çocuklarının eğitimine önem veriyorlar. İkinci kahraman Ankara’ya kardeşiyle gelen ve sınava girmesinde ısrar eden ağabey. Üçüncüsü, mektupta da belirtildiği gibi, “sen yapabilirsin” mesajını verip güven aşılayan sınav gözetmeni. Evet, yaşam muhteşem karmaşık bir bütün ve sürekli etkileşim ve ilişkiler içinde oluşur ve gelişir. Bu mektubun bilimsel olarak önemini BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE kitabımı okuyanlar daha iyi kavrayacaklardır. Bana yazdığı için okuruma, okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Selamlar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün evinizle, ailenizle ve yaşam alanınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Dinlenme ve rahatlama, sakinleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün kıtlık bilincine geçmekten kaçının. Maddi-manevi yaşamdan her türlü isteğinizde daha net olun. Öz eleştiride abartılara kaçarak özgüveninizi aşağı çekmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer ve gelecek hedefleriniz ön planda olabilir. Kişisel gelişim konularıyla, kariyerinizle ilerleme planlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan iş ve konularınızı tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Alınganlıklara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, dostluklar ve kadınlar gündeminizde öne çıkabilir. Seyahat ve organizasyon planları yapabilirsiniz. Sıkıntı ve sorunlara odaklanarak negatif alanda kalmaya devam edebilirsiniz, dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassas dengeler hakim olabilir. Siz veya karşınızdaki insanlar daha hassas, alıngan olabilir; daha dürtüsel davranabilirler. Açık iletişim sayesinde uzlaşmaları sağlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün hisleriniz ve sezgileriniz çok daha güçlü çalışacak. İçinizden gelen sese kulak verme zamanı. İnsanlar ve insanların gerçek niyetleriyle ilgili doğru okumalar yapabilirsiniz. Beden sağlığıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz konulara daha fazla odaklanarak enerjinizi aşağıya çekebilirsiniz. Sorun ve eksiklik odaklı değil, çözüm ve gelişim odaklı olma zamanı. Riskli yatırımlara kayıplara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sevilme, değer görme isteğiniz artabilir. Onaylanma arzusu duyabilir, hak ve adalet konularına daha fazla önem verebilirsiniz. İlahi adalet arayışınız olabilir. Aşk ilişkilerinde duygusal destekler gerekli olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46