• DOLAR
  $2.571,4100
 • EURO
  $1,3196
 • ALTIN
  $54.954,3500
 • BIST
  $279,4500

‘El etek öpenler unutuldu, bizler sanık olduk’

‘El etek öpenler unutuldu, bizler sanık olduk’

SÖZCÜ Gazetesi yazarı Emin Çölaşan’ın 26. kitabı SÖZCÜ Kitabevi’nden çıktı

Emin ÖZGÖNÜL

‘El etek öpenler unutuldu, bizler sanık olduk’

Gazeteci-yazar Emin Çölaşan’ın 1983 yılında “24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası” adlı kitabıyla başlayan serüveni, bugün 26. kitaba ulaştı.

Çölaşan’ın yıllar içinde, “Önce İnsanım Sonra Gazeteci, Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi, Tarihe Düşülen Notlar, Turgut Nereden Koşuyor, Muhteşem İkili, Her Kuşun Eti Yenmez” adlı onlarca kitabı yayınlandı. 40 yıllık meslek hayatında her zaman haksızlıklara, yolsuzluklara, adam kayırmaya ve nice olumsuzluklara karşı çıkan, yazdığı binlerce yazıda kalemini hep mağdurlardan yana kullanan Çölaşan, hakkında açılan tiraji-komik bir davadan hapse mahkum edildi ve şimdi o da “Mağdur” oldu.

SÖZCÜ Gazetesi yazarı Emin Çölaşan, “Sanık-Suç-Hüküm” adlı 26. kitabının konusunu 3 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası aldığı FETÖ davasına ayırdı. Hakkında “Terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla açılan soruşturmada önce takipsizlik kararı verildi. Aradan 4 gün geçince bu karar kaldırıldı ve dava açıldı. Çölaşan bu süreci şöyle anlattı:

‘MAHKEMELİK BİLE OLDUM’
“O dört gün içinde ne oldu da karar 180 derece değişti? Hayatımda ilk kez ağır cezalık oldum. Meslek hayatım boyunca hep yazdığım yazılardan dolayı ve genellikle ‘Hakaret’ iddiasıyla davalık oldum. Başka bir suç iddiasıyla üzerime çamur sıçratamadılar. Ama bu son olay, rüyamda görsem inanmayacağım bir durum oldu. Emin Çölaşan ile FETÖ’yü yan yana getirdiler ki ben, 16 yıl önce FETÖ’nün ipliğini pazara çıkaran yazılar yazmaya başlamışım. Hepsi arşivlerde duruyor. Bu örgüte herkes ‘Cemaat’ derken ‘Hocaefendi’ diye övgüler dizerken, ben nasıl karanlık işlerle uğraştıklarını yazmışım. O yazılarımdan dolayı bu adamlarla mahkemelik de oldum, hepsinden beraat ettim. Şimdi ise ‘Aman hocam seni çok özledik gel kavuşalım’ diyenler, birlikte açılış yapanlar, el etek öpenler, olimpiyat düzenleyenler unutuldu, biz FETÖ’cü olduk. Dosyamız şimdi Yargıtay aşamasında, bekleyip göreceğiz.”

‘BU KİTAP BİR ARŞİVDİR’
Emin Çölaşan’ın SÖZCÜ Kitabevi’nden çıkan yeni kitabı,  ünlü gazetecinin “Terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 3 yıl, 6 ay, 15 gün hapisle cezalandırılmasını konu alıyor. Çölaşan “Hakkımızda tek bir somut delil ortaya konulamadı. Kitaba geçmişte bu örgüt hakkında yazdığım yazılardan bazılarını, suçlamaları ve savunmalarımızı ekledik ki, her şey daha iyi anlaşılsın” diyor.

Kitabın önsözünde de şu ifadeler yer alıyor: “Yazarımız Emin Çölaşan hakkında 2018 yılında FETÖ soruşturması açılmış ve bu soruşturma toplumun her kesiminden büyük bir tepki görmüştü. Emin Çölaşan Türkiye’nin en karanlık yıllarında, bugün cemaatin tezgahladığı operasyonlar olduğu bilinen Ergenekon, Balyoz, Oda TV kumpaslarına karşı yazdığı yüzlerce yazıyla bu kumpasların ve bu örgütün karşısında durmuştur. Ona dokunanın yandığı, ‘Hoca Efendi’ denilerek önünde el pençe divan durulup itibar gördüğü günlerde, Fetullah Gülen ve onun örgütü hakkında yazdığı yazılarla örgütün iç yüzünü ortaya koymuştur. Yazdığı yazılar nedeniyle Fetullah Gülen ve örgütü tarafından defalarca dava edilmiştir. Bu kitap, Türkiye’nin en karanlık kumpas yıllarında, FETÖ terör örgütünün en güçlü olduğu, kimsenin haklarında yazmaya cesaret edemediği yıllarda (2009-2013) Emin Çölaşan’ın Fetullah Gülen ve örgütü hakkında yazdığı yazıların yalnızca bir bölümünden ibarettir. Bu kitap, kamuoyunun 15 Temmuz kalkışma girişimi sonrası öğrendiği birçok gerçeğin, aslında Emin Çölaşan tarafından yıllar önce yazıldığının kanıtıdır. Bu kitap gelecek nesillere ihanetle savaşın nasıl yapıldığını gösteren, gücün karşısında boyun eğmeden gerçeklerin nasıl ortaya koyulduğunu anlatan ve Türkiye’nin karanlık yıllarında neler yaşandığını gösteren bir arşivdir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınız için harcamalar yapabilirsiniz. Gün boyu yaşamın farklı alanlarında şans ve fırsatlarınızı fark etmeye odaklanın. Bardağın dolu tarafını görme, yaşamdan keyif alma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne uyanabilirsiniz. Fakat güne son derece motive, canlı ve hevesli başlayabilirsiniz. Gün boyu sözlerinizi sakınmayabilir, daha açık iletişim kurabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizde orta yolu bulma, uzlaşma ve anlaşma taraftarı olun. Kendi çıkarlarınızı korumalı, kendi taleplerinizi dile getirmeli fakat zıtlaşma enerjisi yaratmamalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün hak ve haklılık konuları, adalet ve yargılar sizin için ön planda olabilir. Yaşama, olaylara ve kişilere abartılı bir siyah-beyaz halinde bakmayın. Yaşam enerjinizin yükseldiği bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili toparlanma ve şifa çalışabilir. Sağlığınız için hastane ziyaretleri yapabilirsiniz. Yasal konular, adli meseleler, yaptırımlar ve cezalar gündeme gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün enerji alanınıza göre deneyimler çekebilirsiniz. Duygularınız daha sık değişebilir. Küçük veya anlık olaylarla hızlı gel gitler yaşayabilirsiniz. Beklenti ve isteklerinizde abartılara gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugünlerde ilişkilerinizde dengeyi korumaya özen göstermeye çalışın. İlişkilerde ani gündemler, yenilikler ortaya çıkabilir. Yöneticilerinizden destek görebilirsiniz. Yardım istemekten, yardım almaktan çekinmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızın gerektirdiği sorumluluklar ön planda olabilir. Tembellik, keyfi veya bildiği gibi hareket etme isteğiniz artacak. Kibir ve inatçılıktan kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza koyduğunuz, bir süredir çabaladığınız işlerinizde ve isteklerinizde olumlu sonuçlar ve ilerlemeler elde edebilirsiniz. Kardeşlerle, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46