Ediz Hun: Sanata ehemmiyet vermeyen ülkeler kalkınamaz

Ediz Hun: Sanata ehemmiyet vermeyen ülkeler kalkınamaz

59’uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde konuşma yapan Ediz Hun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüne atıfta bulunarak “Güzel sanatlardaki gelişmeler, inkilapların en mükemmelidir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler, ne yazık ki medeniyet alanında ilelebet mahkum kalacaklardır. Sanata ehemmiyet vermeyen ülkeler kalkınamaz” diye konuştu.

Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 59’uncusu Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleniyor.

10 bin kişilik spor salonunda 2 yıldır pandemi gölgesinde düzenlenen törende bu yıl kırmızı halıda şıklık yarışı yaşandı.

Törenin gerçekleşeceği salona gelen film ekipleri kırmızı halı sonunda kurulan alanda fotoğraf çektirdi.

Jüri üyeleri Yeşim Ustaoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Azra Deniz Okyay, Harun Tekin, Haydar Ergülen, Nurgül Yeşilçay ve Uğur İçbak kırmızı halıda birlikte poz verdi.

Jüri üyelerinden Azra Deniz Okyay geceye İran’da öldürülen Mahsa Amini’nin isminin yazılı olduğu tişört ile katıldı.

“ALTIN PORTAKAL DEMEK, ANTALYA DEMEK”

Kırmızı halının ardından 59’uncu Altın Portakal Film Festivali’nin açılış töreni düzenlendi. Tören festival tarihinin anlatıldığı tanıtım filmi ile başladı. Tanıtım filminin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve geldiklerinde önceliklerinin festivali özüne döndürmek olduğunu söyledi. Böcek, “Altın Portakal demek Antalya demek, Altın Portakal demek sinema demek, Yeşilçam demek. Çocukluğumda, at arabasıyla gelip kortej izlemektir. Altın Portakal demek, gençliğimde aldığım sinema makinesiyle, Konyaaltı Sahilinde filmini oynattığım Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Tarık Akan, Kemal Sunal ve adını sayamadığım nice sanatçımıza vefa demektir. Seyyar bir açık hava sineması oluşturmamı sağlayan o makinenin yansıttığı ışık, o yıllarda benim hayatımı aydınlattı ve hala da aydınlatmaya devam ediyor” dedi.

SANATÇILAR SANATLARINI HER ZAMAN ÖZGÜRCE İCRA ETMELİDİR

Altın Portakal’ın özüne dönmesinde kendilerine destek verenlere teşekkür eden Böcek, “Tam 59 yıldır, bu güzel ülkenin, bu güzel şehrin aydınlığıdır. Çünkü o, sinemamızın kalesidir. Coşkudur, neşedir, birlikteliktir. Onun içindir ki festivaller hep yaşamalı, müzik hiç susturulmamalı, konserler devam etmeli, sanatçılar sanatlarını her zaman özgürce icra etmelidir. Gençlerimizin geleceğe umutla baktığı, kadınlarımızın yüzünün güldüğü, vatandaşlarımızın mutlu ve huzurlu yaşadığı, sanatın ve sanatçıların daha özgür olduğu bir Türkiyede yaşamak, cumhuriyetimizin 100üncü yılında, Altın Portakalımızın 60ıncısını büyük coşkuyla kutlamak dileğiyle” diye konuştu.

Filiz Akın ve Ediz Hun’un 1970 tarihli “Ankara Ekspresi” filminin setinde çekilen bir fotoğrafın afiş yüzü olduğu Altın Portakal Film Festivali’ne Ediz Hun katılım sağlarken, Filiz Akın sağlık sorunları nedeniyle katılamadı. Filiz Akın’ın gönderdiği video festivalde izleyicilere gösterildi. Ediz Hun ise törene katılarak konuşma yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden alıntı yapan Ediz Hun, “Güzel sanatlardaki gelişmeler, inkilapların en mükemmelidir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler, ne yazık ki medeniyet alanında ilelebet mahkum kalacaklardır. Mustafa Kemal Atatürk. Onun için sanat çok önemli. Sanat ve bilim, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanan toplumlar uçarlar ve özgür olurlar” dedi.

Ediz Hun, “Ülkelerin kalkınmasının en önemli öğelerin başında sanat gelmektedir. Sanata ehemmiyet vermeyen ülkeler kalkınamaz” diye konuştu.

Ediz Hun’a, Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk’ün fotoğrafının olduğu tablo hediye etti.

FİLİZ AKIN VİDEO GÖNDERDİ

Açılış törenine katılamayan Filiz Akın’ın gönderdiği videosu yayınlandı. Akın videoda, “Yaşadığım sağlık koşulları nedeniyle katılamıyorum. Afişte 5 ödül kazanan filmleri Ankara Ekspresinin bulunmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

TEKİNDOR’A BAŞARI ÖDÜLÜ

Başarı Ödülü’nü alan Zerrin Tekindor, ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in elinden aldı. Ödülün ardından konuşan Zerrin Tekindor, “Çok mutlu oldum. İnanılmaz bir şey bu. Annem, Kuğular, incecik zarif boyunlarıyla suyun üstünde süzülürler ama bir de suyun altına bakmak lazım o duruş için o ayakları nasıl çırpar derdi. Sanatçılar da böyledir aslında. Pek dile getirmezler ama çok büyük bir emek vardır. Yolda karşınıza böyle şeyler çıkar zaman zaman çok mutluluk verici. Çok şanslıyım” dedi.

ÖDÜLÜ ERDAL TOSUN ADINA ALDI

Onur Ödülü’nün sahibi Erkan Can, ödülü, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in elinden aldı. Ödülünü aldıktan sonra konuşan Erkan Can, “Çok şey var söylenecek ama ben bu ödülü Erdal Tosun başta olmak üzere sinemaya emek veren ama aramızda olmayan bütün sinema emekçileri adına alıyorum. Yaşasın sanat” dedi.

“BU ÖDÜL BENİ 48 YIL ÖNCESİNE GÖTÜRDÜ”

Bir diğer Onur Ödülü’nün sahibi Perihan Savaş, ödülünü, Vali Ersin Yazıcı’nın elinden aldı. Savaş, “Kalbim pır pır çarpıyor. Bu ödül beni 48 yıl öncesine götürdü. 17 yaşındayken Altın Portakal’ın en iyi kadın oyuncusu ödülünü almıştım. 48 sene sonra onur ödülü alıyorum. İnsanlar sevgiyle, saygıyla, özveriyle işlerini yaptığı zaman o emek karşılığını buluyor. Bugün kortejde yıllardır hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. 40 derece sıcakta bizleri bekleyip sevginizi gösterdiniz, hepinize çok teşekkür ederim. Az önce bakanımız ’emekler karşılıksız kalmamalı’ dedi. Sanatçıların emeklerinin karşılığı için telif haklarının bir an önce çıkarılması umuduyla. Daha özgür sanat, daha özgür sanatçı” diye konuştu.

EDEBİYAT UYARLAMASI DALINDA İLK ÖDÜLLER VERİLDİ

Bu yıl ilk kez düzenlenen Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nü Yalnızlar isimli senaryosu ile 40 bin liralık ödülü Elif Refiğ ve Murat Mahmutyazıcıoğlu aldı. Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda En İyi Senaryo Ödülü’nü Gölgeler Çekildiğinde senaryosu ile Burcu Aykar 80 bin liralık ödülü kazandı.

“İDDİALI FİLMLER VAR”

Kırmızı halıda gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri üyesi oyuncu Nurgül Yeşilçay, “Bugün coşkulu bir korteje katıldık. Antalya halkının ilgisi çok yüksekti. Festivalde de iddialı filmler var. Çok güzel filmler izleyeceğimiz için şanslıyız. Yaşasın sinema” dedi.

ÇİĞDEM MATER’E SELAM GÖNDERİLDİ

Törendeki bazı konuşmacılar geçen aylarda Gezi Parkı davasında tutuklanan Çiğdem Mater’e selam gönderdi.

KORTEJDE BÜYÜK COŞKU

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali geleneksel korteji Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Korteje katılan sanatçıları görmek isteyen vatandaşlar, kortejin başlangıç noktasına akın etti.

2 yıl aradan sonra tekrardan gerçekleşen geleneksel kortej geçişine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ünlü sanatçılar Perihan Savaş, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay, Mustafa Alabora, Abdurrahman Keskiner, Ayşenil Şamlıoğlu, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Salih Güney, Salih Kalyon, Selma Güneri, Şebnem Burcuoğlu, Meltem Pamir Tan ile daha pek çok sinema ve televizyon dünyasından ünlü isimler katıldı.

ANTALYA SOKAKLARI DOLDU

Başkan Muhittin Böcek, Erkan Can, Mustafa Alabora ve Perihan Savaş ile birlikte aynı araca binerek, vatandaşları selamladı. Bir ara ünlü oyuncu Erkan Can, aracın direksiyonuna geçti. Yol kenarlarında bekleyen Antalya halkı ile sanatçılar büyük bir sevgi gösterisiyle buluştu. Başkan Muhittin Böcek, vatandaşlara bol bol karanfil dağıttı. Ünlü sanatçıların fotoğraflarını çekmek, onları görmek isteyen vatandaşlar Antalya sokaklarını doldurdu.

KARNAVAL HAVASINA BÜRÜNDÜ

Cam Piramit önünden başlayan kortej 100. Yıl, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı’nda Üç Kapılara ulaştığında büyük bir coşku yaşandı. Dans gösterileri, müzik ve ünlü sanatçıların kortej geçişiyle Antalya sokakları karnaval havasına bürüdü. 5 kilometrelik kortej geçişi yaklaşık bir saatin sonunda tamamlanabildi.

Halkın büyük bir sevgi gösterisi eşliğinde gerçekleşen Altın Portakal korteji, Atatürk Caddesi’nden Eski Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda sona erdi.

Eski Büyükşehir Belediye Hizmet Binası önünde Büyükşehir Belediye bandosu korteji karşıladı. Mini bir konser veren Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde ünlü sanatçılar vatandaşlarla sohbet ederek, bol bol fotoğraf çektirdi.

“ALTIN PORTAKAL ANTALYA’YA ÇOK YAKIŞIYOR”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya halkının geleneksel korteji çok özlediğini belirterek, “Çok güzel bir kortej oldu. Bu korteje katılan bize destek veren tüm halkıma çok teşekkür ediyorum. Altın Portakal, Antalya’ya çok yakışıyor” dedi.

“ÇOK MUTLUYUZ”

Ünlü sanatçı Erkan Can ise ilginin çok güzel olduğunu belirterek, “Antalya halkı yıllardır Altın Portakal Film Festivali’ne sahip çıkıyor. Çok mutluyuz. Böyle bir pandemi sürecinden sonra halkla buluşmak çok keyifliydi” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM