“Dünya Yerinden Oynar”:

“Dünya Yerinden Oynar”:

 Olagelen Fenalıklar Değil, Gerçekleşmemiş Hayaller Yıktı Bizi

Rivayet olunur ki; yalı çapkınları balık avlamak için suyun üzerinde havada sabit durabilir. Balıkları görür görmez suya dalabilmek için yaptığı bu hareketi, insanlar farklı yorumlar. Hele de yalılarda yaşayan pek bir hassas ahali… Gel zaman git zaman, Türkiye’nin hemen tüm sulak alanlarında yaşayan kuşun adı “yalıları gözleyen kuş”a, “yalı çapkını”na çıkar.

Anlatacağımız hikâye bu değil ama, biz, yani izleyiciler bu hikâyede yalıları gözleyen yalı çapkınlarıyız. Sezon başında DasDas’ta prömiyerini yapan, Şebnem İşigüzel’in yazdığı, Mert Fırat’ın yönettiği “Dünya Yerinden Oynar”, boğaz kıyısında bir yalıda geçiyor. Zamansız bir hikâye bu, her zamanın hikâyesi, zamana meydan okuyan bir hikâye. DasDas “özgür ruhlara müzikli bir oyun” oyun olarak tanıtıyor ve “Herhangi bir yerde, belki uzakta bir ülkede ya da önünden geçtiğiniz bir evde duyabilirsiniz kadınların sesini. Oyunumuz İstanbul’un yalılarından birinde geçer” diye giriyor hikâyeye. İşte oyunun seyircileri de bu yalıyı gözleyen yalı çapkınları…

Yönetmen Mert Fırat, Elele’ye verdiği röportajda, izleyicilerin şarkının, dansın ve eğlencenin olduğu çok hareketli bir oyunla karşılaşacağını söylemiş: “Ve hep böyle gideceğini zannedecek son dakikaya kadar. Çünkü aslında finalinde sürprizi olan oyunlardan ‘Dünya Yerinden Oynar’. Fakat o sürpriz hepimizin maalesef alışık olduğu, artık şaşırmadığımız sonlardan biri. Büyük bir U dönüşü var oyunun ve o dönüşten sonra çok başka bir umuda açılıyor ve çok başka bir söylemi dile getiriyor.”

KADIN HAREKETİNİN SÖZÜ, EYLEMİ

Oyunda 7 kadın oyuncu var ve tümü danslarıyla, şarkılarıyla eşsiz bir performans gösteriyor. Alara Canay, Emine Doruk (Gökşen Ateş), Melisa Akman, Özge Borak, Özge Fışkın, Rana Büyükyılmaz ve Su Sonia’nın hayat verdiği 7 kadın karakteri, ortak ve farklı yönleriyle tüm kadınlara ışık tutuyor. 

Adını da aldığı üzere, son dönemin en dinamik toplumsal muhalefetlerinden biri olan kadın hareketine göndermelerle dolu bir oyun “Dünya Yerinden Oynar”. Dünyanın farklı yerlerinden kopup gelmiş, aynı yazgıyı paylaşan, köle pazarlarının vahşi dünyasını yaşamış ve hayatın bir anında bu yazgıya birlikte direnen 7 kadın var yalıda. “Kendileri için” dans ederek, şarkılar söyleyerek ve neşeyle direnen kadınlara dönüşen 6 cariye ve 1 kız kardeş. Zaman akar, onlar hep oradadır.

Elbette hikâyenin izleyicilere anında geçen tüm göndermeleri bugüne. “Kuru-sulu”dan, “dedim, olabilir”e; müzik yasaklarından baskı rejimine pek çok politik gönderme izleyicide anında karşılığını buluyor. Oyun bu yönüyle izleyiciyi ilk andan itibaren içine çekiyor, duyarlı olduğu yerden yakalıyor, alkışı aşan bir etkileşime ulaşıyor. Şarkılara yüksek sesle eşlik etmekten, slogan atmaya; danslarla sallanan bedenlerden alkışlara güçlü bir uyum var yalıdakiler ile yalı çapkınları arasında. Sokağın gücünün bir tiyatro salonunda yeniden üretilmesi bu, kadının gücü…

ACILARLA DOLU HAYAT, NEŞE İLE DİRENİŞ

Oyunun müzikleri Persenk’e ait. “Dillere persenk reklam müzikleri, sözleri, klipleri…” diye kendini tanıtan, sosyal medyasında açıklamasını “jingle sanatı” diye yapan bir ekip. İlk andan zihninizde bu imaj oluşuyor zaten. Oyunun toplamında özel bir yerde duran koreografi Canberk Yıldız’a ait. Müziğin canlı olarak icra edildiği oyunda koro şefi Başak Doğan, vokal düzenlemeler ise Başak Doğan ve Ezgi Barhan’ın imzasını taşıyor. Orkestrada ise Barış Baykan, Cem Konuk, Efe Ekşioğlu, Emil Tan Erten ve Ezgi Daloğlu yer alıyor.

“Dünya Yerinden Oynar” için yapılan müzik ve dans vurgularının üstesinden fazlasıyla gelen bir yaratıcı-icracı ekip bu. Daha ilk andan yükselen gece kulübü müziği, ışık oyunları, gösterişli sahne, göz alıcı kıyafetler ve yer yer “hiç bitmeyecek” hissi veren dinamizmi ile alışılageldik müzikallerden farklı. Müzisyenlerin kıyafetlerinin gündem olduğu, festivallerin yasaklandığı, popstarların hapse atıldığı bir ülkede şaşırtıcı değil. Neşe ile direnişin yer yer eş anlamlı kullanıldığı günlerden geçiyoruz. “Dünya Yerinden Oynar” da, tam da bu iklimde bir yere oturuyor. Baskı rejimi kadar, kadına yönelik şiddetin de etkili biçimde vurgulandığı bir metni var oyunun. Kulağımızın zaten aşina olduğu hareketli şarkılar, danslar, ışık ve duman oyunlarıyla altı çizilen “neşe”nin arkasındaki acı ve hüznün de altını çizen bir oyun var sahnede. “Olagelen fenalıklar değil, gerçekleşmemiş hayaller yıktı bizi” diyen kadınların tek tek hayat hikâyeleri ve birlikte yaşadıkları acılarla bütünlenen bir “cins kırım” vurgusu oldukça farklı bir üslupla anlatılıyor.

Oyunun yazarı Şebnem İşigüzel’in İstanbul’un tarihinden kadın ve direniş öyküler anlattığını zaten biliyoruz; sıklıkla “Kadınların, Türkiye’deki en güçlü muhalefet olduğunu düşünüyorum” dediğini de… Bu yaklaşım oyunun özünde var. Oyunun daha çıkış noktasındaki gücü, tüm süreçlere de damgasını vuruyor. Hikâyenin akışında umut ve umutsuzluğu, iyimserlik ve karamsarlığı sıklıkla yer değiştirirken görmek mümkün. Neşe ağır bassa da, neşeyle birlikte kederi de…

Yine de izleyicilerin arasında dolaşırken, hatta dönüşte otobüste bile birkaç kez kulağımıza çalınan “böyle bir oyunu neden bir erkeğin yönettiği” eleştirisini not düşmezsek olmaz. 

“Dünya Yerinden Oynar”ı, 17, 18 ve 31 Ekim günleri DasDas’ta izleyebilirsiniz.

MUSTAFA KARA
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM