Dünya Sanat Günü nedir?

Dünya Sanat Günü nedir?

 Ulaşabileceğiniz çevrim içi etkinlikler

Her yıl Nisan ayının 15’i Dünya Sanat Günü olarak kutlanıyor. Peki Dünya Sanat Günü ve önemi nedir? İşte Dünya Sanat Günü’ne özel çevrim içi ulaşabileceğiniz ücretsiz sanat etkinlikleri…

Dünya Sanat Günü nedir? Ulaşabileceğiniz çevrim içi etkinlikler

Dünya Sanat Günü, her yıl 15 Nisan günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir.

Pandemiyle değişen alışkanlıklar sanata ve sanatçıya ulaşımı da değiştirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok müze, tiyatro, gösteri sahnesi eserlerini çevrim içi ulaşıma aştı.

DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDIR?

2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Günü için Rönesans’ın yıldızı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan tarihi seçilmiştir. Bu tarihin seçilmesi Türk Ressam Bedri Baykam’In önerisi ile gerçekleşmiştir.

Sanatçı Bedri Baykam,Uluslararası Sanat Derneği’nin 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü( World Art Day, WAD) olarak kutlanması önerisi oy çoğunluğuyla kabul edilmiştir.

Koronavirüs salgını nedeniyle toplu etkinlikler ve buluşmalarla kutlanamayan bu günü kültür-sanat aktivitelerinden mahrum kalmadan evde birçok çevrim içi platforma ulaşarak doyasıya yaşayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ ÇEVRİM İÇİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Türkiye’den ve Dünyadan Ünlü Müzeler:

British Museum

Van Gogh Museum

Solomon R. Guggenheim Museum

National Gallery of Art

National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea

Göreme Açık Hava Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Zeugma

Ayasofya

Yerebatan Sarnıcıtiyatro, film ve belgeseller:

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Dijital Sahne

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Ortaoyuncular

Kumbaracı150

TRT Arşiv Radyo Tiyatrosu

Çağdaş Gösteri Sanatları Filmleri Arşivi

Open Culture Movie

IDFA Belgesel Arşivi

Sergiler ve opera:

Arkas Sanat Merkezi

Radical Geometries – Boston

Virtual Migration Museum

National Museum of Canada

Rememberin Lincoln

Art Basel

Metropolitan Opera

Görseller: Reuters

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47