Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DİL’DEN BALIĞA
 • 0
 • 315
 • 09 Haziran 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Ömr-ü hayatımda karşıma çıkan en nezih, en zarif, en kibar ve diksiyonu en düzgün kadın idi O. Konuşurken; sözcük seçimlerine ve cümleleri kurma biçimine hayran hayran bakardım hep. Diyeceğimi der, soracağımı sorar ve susardım, salt o konuşsun diye. Şiir gibiydi.
Ankara’da, iş yaşamımda tanışmıştık.
Yanlış düşünüp de kulp takmayın şimdi, benden en az 15 yaş büyüktü. Zaten, rutin olarak ayda bikez falan anca yapabildiğim Ankara bayii ziyaretlerinde uğrardım yanına. Samimiyetimiz arttı, ”Ablacığım” demeye başladım zaten bi gün. Zorunluluk diğil, adeta bi zevkti, sohbet ederek çayını içmek.
Güzel insandı, güzel. Allah selamet versin.
****
Laflarken, Ankara yerine ”Angara” dedi bi seferinde. Kulağımı tırmaladı tabi derhal. Sonradan dikkat ettim, her defasında ”Angara” diyordu.
Ve elbette hiç yakışmıyordu, bu kibarlar kibarı, soylular soylusu kadının ağzına, böylesi kaba bi telaffuz.

Şaşırdım. Bi anlam veremedim. Günlerce hep bunu düşündüm.
****
Annemin, Giresun diyemeyip ”Gireson” demesi geldi aklıma sonradan sonradan.
Tabi yahu, tabi yahu, tabi yahu diyerekten çok sevindim. Arşimet’in hamamdan çırılçıplak fırlaması tadında bi duyguydu. Doğru olan; Angara’ydı, Gireson’du…
(Aramızda kalsın, Arşimet’in Giresunlu olduğundan şüpheliyimdir her daim. O hamam da olsa olsa bizim Hacı İsiin hamamıdır diye iddaa ederim)
Ne kadar zorlarsan zorla, değişmezdi. Şehrin eskileri-kent soyluları nasıl diyorsa, sözün gerçeği oydu…
Demek ki, o ablamız da Ankara’nın eski ailelerinden birinin kızıydı.
****
Bunların aklıma düşmesine; geçenlerde, şehrimin en kültürlü, en hakiki entelektüel insanlarından Yaşar Çakır ağabeyimle yaptığımız bi sohbet vesile oldu. İkimiz de doyamayız birbirimize. Telefondaysak, kapatamayız bi türlü. Bi çay içimi oturmuşsak sandalyeye, onar çaya falan ulaşırız…
Artık nelerden söz ettik de laf oralara değin geldi bilmem. Yaşar Abim birdenbire Philadelphia’yı anlatmaya başladı bana. Oysa bi cümle evvel mezgit balığının emsalsiz tadından konuşuyorduk.
-”Philadelphia’nın adı Alaşehir’den gelir Gürselciğim”!
-”Hangi Alaşehir’den yahu abi, bizim Alaşehir’den mi”?
-”Evet evet, bildiğin Manisa-Alaşehir”.
-”Bende yok bu bilgi abi, ne alakası varmış ki”?
Buradan gerisininin detaylarını kafadan sallayacam şimdi. Yanlışım varsa affola. Milattan önce bilmem kaçıncı yüzyılda, Bergama kralının kardeşi Attalos Philadelphos tarafından kurulmuş Alaşehir. Bu abimizden kaynaklanırmış, ”kardeşlik sevgisi” anlamına gelirmiş, Philadelphia. Alaşehir’in tarihteki ilk adıymış…
****
Ağzım bi karış açık kalsa da;
-”Yaşar Abi, tahminen Alaşehir Kaymakamı’nın da bundan haberi yoktur” dedim, gülüştük, konu kapandı.
Oysa, gönderme yapmıştım, yine Yaşar Abi’min eski bi sohbetimizdeki esprisine. Bi nene’mizin, Kayadibi semtindeki fındık bahçesinde gezinirken, ağaçlarına şöyle bi bakıp; ”Bu sene bizim buralarda fındık olmaz, yukarılarda olur” dediğini, hangi köylerde fındık olacağını isim isim sıraladığını ve sonuçta yanılmadığını anlatmıştım. Yaşar Çakır ağabeyim gülmekten kırılarak;
-”Nice Ziraat teknisyeninde bu bilgi yoktur” demişti.
****
İşte, kibar bi kadının ağzına pek de yaraşmayan bi ”G” harfi insanı nerelere götürüyo bazen?
Sizi çok da yormadan, gelin, bi de son olarak, Engerecük’e götüreyim hadi. Bursa’da bi yerleşim birimi Engerecük. İlçe midir, köy müdür, vallahi bilemiyorum. Gogıl amca’dan kopya çekerek tekbi yazı yazmadım hayatımda, beni onlarla bi tutmayın.
Tahmin yürütmesi zor diğil. Engerecük’ün Ankara ile bi ilgisi olmalı. Küçük Ankara gibi bişey mi demek istenmiştir acaba, bu ad konulurken? Bilemiyorum? Bu konuyu araştıracağım.
Sevgili dostlarım, yaşamda en önemli bildiğim şeylerin başında Cumhuriyet Gazetesi’nin Büyük Pazar Bulmacası ile boğuşmak gelir.
Sorular o denli zordur ki, bazı zamanlar ilgili birimlere telefon açarım utana sıkıla. Misal, Bozcaada’nın bi üzümü sorulur, hiç üşenmem, Bozcaada İlçe Tarım Müdürü’nü ararım… Toros’lardan bi antik yapı adı sorulur, Adana Valiliği’ni arar, Kültür Müdürü’nden bilgi isterim… Yaşar Abimin kulaklarını çınlatırım, genelde yetkililer de bilemez çünkü, doğru yanıtı… ”İlk harfi A, son harfi Y, yahu bi daha düşünüverin” falan derken, görüşmenin ciddiyeti bozulur… Daha da uzatmam o zaman…
Yazımı bitirir bitirmez Engerecük Belediye Başkanı‘nı arayacağımdan emin olabilirsiniz.
****
Yukarıda, mezgit konusunu da boşuna yazmadım tabi. Küçük bi ”Kızılderili hilesi” yapayım dedim.
El alemin Engerecük’ü varsa, bizim de Galecük’ümüz var. Balıkların şahı Galecük Mezgiti’dir.
Cümleten afiyet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM