DİET!!!!!

DİET!!!!!

yok yok merak etmeyiniz, ”diyet ettim Allah rızası için” şakasını yaparaktan başlamayacağım.. öyle çapsız, hadsiz, kuru sıkı esprileri hiçbi yazımda kullanmadım..
****
ama gima’dan başlayabilirim izninizle..
türkiye’de süpermarketçiliğin okulu da, duayeni de, merkez üssü de kızılay gima mağazasıdır.. oradan yetişmemiş kişiyi, marketçi saymayan bi ekolden gelmeyiz biz..
şükür, ben de ülker’den istifam sonrası, 1998 yılında, kızılay gima mağazasının yöneticilerinden biri olarak bu sektöre adım atmış oldum..
ikinci bi mağazaya atanma günümüz geldiğinde, önüme sunulan seçeneklerin en mantıklısını yeğleyerek ordu gima mağazasına geçiş yaptım..
ordu mağazamızın 4 yöneticisi de kızılay gima orijinliydi.. sizlere övünmek gibi gelse de önemli diğil, bu sayede ordu gima mağazası, sektördeki ciro ve karlılık rekorlarını kırmaya başladı..
(şöyle söyliyim; koskoca kızılay mağazası ciro yönüyle açık ara türkiye 1.siydi.. biz, ordu gima’yı, onca anlı-şanlı ilin içinde türkiye 2.si yapmıştık.. olacak iş diğildi ve elbette havamız 1500 idi)
****
bu kolay bi icraat diğildi tabi.. uyguladığımız yöntem şuydu;
-”yahu arkadaş, bisküvi-çikolata-makarna-peynir-deterjan-çamaşır suyu-kola-meyve suyu falan filan her markette, her bakkalda var.. biz marjinal olacaz”!!!
neydi farkımız?
1) bizde; mağazayı her mevsime göre, baştan aşağı değiştirip uyarlamak zır deliliği vardı.. çok sık sabahlardık gima’da.. basit örnekler vereyim, okullar açılırken mağazamız bi kırtasiye mağazasına dönüşür, yaz yaklaştı mı bi plaj-ev temizliği-mangal-meşrubat-bira mağazasına dönüşürdü.. gibi gibi..
2) bizde; en uç ürünleri satmak zır deliliği vardı.. basit örnekler vereyim, kar zinciri, kedi-köpek mamaları, sinek-böcek ilacı, olta takımları, güneş gözlüğü, oyuncaklar.. gibi gibi..
kim darılırsa darılsın, gerçek gerçektir, kuru lafla değişmez, karadeniz insanı, hem müşteri olarak, hem de esnaf olarak, çağdaş süpermarketçiliği ordu gima’dan öğrendi..
biz öğrettik kardeşim, var mı itirazı olan.. o zamanki yönetici kardeşlerime ve aslanlar aslanı personelime selam olsun, selam..
****
bizler 30’lu yaşlarımızdayız, canavar personelimiz 20’lerinde henüz.. yılın 98-99 civarı olduğunu anımsatayım.. türkiye’de bile doğru düzgün bilinmezken, hatta biz kendimiz bile ne olduğunu tam bilmezken, diet ürünler reyonu vardı ordu gima’da..
50-60 yaş civarındaki abi ve ablalarımız, tahminen gazeteden-televizyondan falan görüp öğreniyo, ”bu ürün olsa olsa gima’da olur” diyerek bize geliyordu..
ne bileyim, diet bisküvi, diet reçel, diet şeker, diet helva vb vb..
rejim yapmanın ne olduğunu bilecek yaşta diğildik, muhtemelen, bize de çok marjinal ve komik gelen bu insanların yönlendirmesiyle başlamışızdır, ama diet ürünler reyonumuz dolup dolup boşalıyordu..
(belki de başlangıçta angarya gelmişti bizlere, bu diet reyonuyla uğraşmak?????)
(anımsayınız, o zamanlar diet denince, yalnızca şeker hastaları akla gelirdi)
ürünlerin tamamı ithaldi.. zaten 2-3 ithalatçı firma mevcuttu ülkemizde.. oralardan ürün tedarik edilmesini sağlıyorduk.. ürün gamı çok kısıtlıydı.. 15 çeşit, 20 çeşit anca..
geçti gitti o günler..
****
dün kendimi migros’ta buldum..
bu kez müşteri idim.. hatta, vaktiyle komik bulduğum ”50-60 yaşlarındaki lüzumsuz ve aşırı uyuz müşteri abi” denen adam, maalesef bendim..
yaşam ne tuhaf bişiymiş yahu! nereden nereye!
alışılmışlıklar değişmiyo, eski kafalar düzelmiyo.. kasadaki gızlardan birine; ”diet reyonu nerede gızım, bulamadım bi türlü yaa” demiş bulundum..
sağolsunlar, bu sektörde halaa namım yürümektedir..
-”ooo gürsel müdürüm hoş geldiniz, öyle tekbi reyonda diğil, diet ürünler çeşitli yerlerde var, lütfen bi daha bakın” dedi hanım kızımız..
vay bee diye geçti içimden.. pek de bişi demedim, hem yenilere laf anlatmak mümkün diğildir, hem de eskiyen biziz, genç marketçilerin suçu nedir diye söylendim kendimce..
****
harbiden diet ürünler o denli çeşitlenmişti ki, boy boy, tür tür, reyon reyon.. dağılmıştı market içre..
düştüğüm hallara hem üzülüp, hem gülüp, aldım işte bişiler.. diet ekmek, grissini, peynir, müsli, falan filan..
böyleyken böyle işte..
bu bir orta yaş yazısıdır, neyleyim?
****
1) ordu’daki diet reyonu delisi abilerimizin çoğu erkenden vefat ettiler.. duyabildiklerime gittim, cenazelerinde son görevlerimi yaptım inanınız.. o kadro, müdürüyle-personeliyle-müşterisiyle çok mübarekti.. hiç kopmadık, hep selam gönderdik müşterilerimizle birbrimize.. ama öldüler işte.. yeme içmeye dikkat edilmekle dünyaya kazık çakılmadığını bilesiniz..
2) bi oturmaya 1 diet ekmek yedim yahu.. meğer 1-2 dilim yeniyomuş!!! hadiyin üleyyynnnn!!!!
3) yaşamındaki en büyük görevi bana 1 dilim fazla yemek yedirmek olan sevgili annem.. bi köfte, bi tavuk, bi balık, bi tatlı, bi kek, her ne ise tabağıma mutlaka herkesten fazla yiyecek koyan annem.. şimdi ”ula az ye” diye başımda bekliyo.. ekmeği bile vermiyo!!!
4) doktor sonrası bi garip oldum, anlaşılır şey diğil.. ağrılarım daha az, tıkanmalarım daha az.. henüz çözemedim, ne oldu, nasıl oldu?
sanırım koşu bandı bana iyi geldi..
oradan indiğimden beri zaptolunmuyom!!!!!!
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM