Devlet Tiyatroları’nda ‘Trabzon 21’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ başlıyor

Devlet Tiyatroları’nda ‘Trabzon 21’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ başlıyor

Devlet Tiyatroları’nda ‘Trabzon 21’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ başlıyor

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”, birbirinden eğlenceli tiyatro oyunlarını 21’inci kez Trabzon’da sanatseverlerle buluşturuyor.

1 Temmuz Perşembe günü açık havada perdelerini açacak olan festivalde ‘Türkiye’den 5 ve yurtdışından 1 olmak üzere toplam 6 farklı oyun sahnelenecek. Festival, 17 Temmuz Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Trabzon Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde kutlanacak olan, ülkeler arasındaki barış, dostluk, kardeşlik duygularının yaşatılması ve paylaşılmasında çok önemli bir işlevi yerine getiren festival; sanatın evrensel diliyle pek çok ülkeyi de bir araya getirmektedir.

Festivalin açılışı Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Bizim Yunus’ adlı tiyatro oyunuyla, 1 Temmuz Perşembe günü saat 20.30’da Haluk Ongan Sahnesinin bahçesine kurulan Açıkhava Sahnesinde gerçekleşecek.

Sönmez Atasoy’un yazdığı, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yönettiği ‘Bizim Yunus’, ‘Yüreklerimiz neyi arar bu yolculukta’ temasını işliyor.

Dekor tasarımının Hakan Dündar’a, kostüm tasarımının Funda Karasaç’a, ışık tasarımının Mustafa Bal’a ve müziklerinin Nedim Yıldız’a ait olduğu oyunda Yunus Emre’yi Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Alpay Ulusoy canlandırıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Trabzon’da, binlerce yıllık sanat tarihiyle tüm alkışlara mahzar olmuş yirmi yıllık köklü bir festivalin her defasında bir şenlik gibi yaşandığını belirterek, “güzel Trabzon’da, ne şarkılar ne aşklar ne hüzünler el ele din, dil, ırk ve renk gözetmeksizin yükseldi arşa…”ifadesini kullandı.

Kurt ayrıca, “şimdi 21’incisi düzenlenecek olan ve dünyanın yaşam adına tüm acı gerçeklerle yüzleştiği bu günlerde insana umutla ve sağlıkla yaşadığı günleri anımsatmaya hazırlanan festivalimizin şimdiden herkese mutluluk getirmesini temenni ederim” dedi.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Elvan Saliha Karahasan ise festivali sunmak için büyük bir özlem ve aşkla çalıştıklarını söyleyerek, “festivalimiz tüm şehre umut ve mutluluk getirsin. Şimdi iyi ve güzele dair ne varsa gelin birlikte sahneye koyup, birlikte alkışlayalım” dedi.

Binlerce Trabzonlu sanatseverin izleyeceği festivalde; Özbekistan’dan 1 yabancı grup ve Türkiye’den 5 yerli grup 13 temsil verecek.

Festivalde bu yıl Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Bizim Yunus’u, Özbekistan ‘Cemile’yi, Konya Devlet Tiyatrosu ‘Kasetçi’yi, İstanbul Devlet Tiyatrosu ’80 Günde Devr-i Alem’i, Trabzon Devlet Tiyatrosu çocuk oyunu ‘Oz Büyücüsü’nü ve Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Akide Şekeri’ni sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Dünyanın en güzel aşk hikayesi”

Ünlü Fransız şair Louis Aragon’un dünyanın en güzel aşk hikayesi olarak tanımladığı Cemile, İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçer. Savaştaki kocasının küçük erkek kardeşi ve onun annesiyle birlikte yaşayan Cemile, yaşamını savaş alanına erzak taşıyarak sürdürmektedir. Bu sırada savaştan yaralı olarak dönen Danyar’la yolu kesişir ve bir türküyle başlar Danyar ve Cemile’nin öyküsü…

Özbekistan’dan Berdakh Karakalpak Devlet Akademik Müzikal Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan, Cengiz Aytmatov’un yazdığı ve Markhabay Usenov’un yönettiği ‘Cemile’, 4 ve 5 Temmuz’da Açıkhava Sahnesinde saat 20.30’da izlenebilecek.

Festivali Bugüne Kadar 115 Bin Sanatsever İzledi

Devlet Tiyatroları, Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 20 yılda, 164 ülkeden, 198 farklı yabancı tiyatro grubunu ve binden fazla sanatçıyı ağırladı.

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil şimdiye kadar toplam 201 oyun ve 483 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları 115 bin sanatsever izledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM