Devlet en çok hangi kitapları alıyor? İşte o yayınevi ve kitaplar…

Devlet en çok hangi kitapları alıyor? İşte o yayınevi ve kitaplar…

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, her yıl yayınevlerinden on binlerce kitap alıp Türkiye’nin çeşitli kütüphanelerine dağıtıyor. Son beş yılda özellikle bir yayınevinden yapılan alımlar ise dikkati çekiyor.

Devlet en çok hangi kitapları alıyor? İşte o yayınevi ve kitaplar…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü her yıl 81 ildeki halk, çocuk ve edebiyat müze kütüphanelerine dağıtmak üzere yayınevlerinden toplu kitap alımı yapıyor.

Uygulama sayesinde sektördeki küçük yayınevleri hem nefes alıyor hem de her yıl kütüphane raflarına binlerce yeni kitap girmiş oluyor.

Sistem şöyle işliyor; örneğin A yayınevine ait B kitabından 200 kopya, C kitabından 100 kopya, D kitabından 50 kopya satın alınıyor. Yayınevleri, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne kitabın etiket fiyatı üzerinden yaklaşık yüzde 45 indirim yapıyor.

HER YIL LİSTE YAYINLIYOR

Genel Müdürlük, aldığı kitapları ve bu kitapları tedarik ettiği yayınevlerinin listesini her yıl düzenli olarak kamuoyuyla paylaşıyor, kaç farklı kitap (başlık) alındığının sayısını da açıklıyor ama hangi yayınevinden kaç kopya kitap aldığı bilgisini vermiyor.

Örneğin 2021 yılında birbirinden farklı 6 bin 855 kitabın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü envanterine girdiğini biliyoruz ama 6 bin 855 kitaptan toplamda kaç adet alındığını bilmiyoruz.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün 2010-2021 yıllarında aldığı kitap sayısı ve en çok alım yaptığı beş yayınevi şöyle:

Yıl: 2010
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 3 bin 420
En çok alım yapılan beş yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları (71), Top Yayıncılık (69), Tudem (59), İletişim Yayınları (51), Timaş (48).

Yıl: 2011
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 3 bin 848
En çok alım yapılan beş yayınevi: Yapı Kredi Yayınları (83), Timaş (61), İş Bankası Kültür Yayınları-İletişim Yayınları (57), Can Yayınları-Ötüken Neşriyat (46), Tudem (45).

Yıl: 2012
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 4 bin 558
En çok alım yapılan beş yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları (128), Yapı Kredi Yayınları (112), Timaş (88), Can Yayınları (64), Tudem (59).

Yıl: 2013
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 3 bin 957
En çok alım yapılan beş yayınevi: Pegasus Yayınları (62), İş Bankası Kültür Yayınları (56), Yapı Kredi Yayınları (55), Akçağ Yayınevi (54), Timaş (51).

Yıl: 2014
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 5 bin 57
En çok alım yapılan beş yayınevi: Akçağ Yayınevi (81), Ötüken Neşriyat (77), Yapı Kredi Yayınları (64), İş Bankası Kültür Yayınları (60), Timaş (59).

Yıl: 2015
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 5 bin 585
En çok alım yapılan beş yayınevi: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları (91), Mavi Ağaç (88), Ötüken Neşriyat (78), İz Yayıncılık (73), Yapı Kredi Yayınları (72).

Yıl: 2016
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 5 bin 224
En çok alım yapılan beş yayınevi: Nar Yayınları (81), Ötüken Neşriyat (71), İş Bankası Kültür Yayınları (67), Yapı Kredi Yayınları (66), Dergah Yayınları (62).

Yıl: 2017
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 6 bin 110
En çok alım yapılan beş yayınevi: Ötüken Neşriyat (100), Dergah Yayınları (76), Can Yayınları (73), Çıra Yayınları-Doğan ve Egmont Yayıncılık (72), Hece Yayınları (67).

Yıl: 2018
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 7 bin 241
En çok alım yapılan beş yayınevi: Ötüken Neşriyat (138), Dergah Yayınları (94), Mavi Ağaç (90), İş Bankası Kültür Yayınları (87), Akçağ Yayınevi (81).

Yıl: 2019
Satın alınan kitap (başlık) sayısı: 5 bin 919
En çok alım yapılan beş yayınevi: Ötüken Neşriyat (132), Doğan ve Egmont Yayıncılık (94), Akçağ Yayınevi (93), Dergah Yayınları (76), Yapı Kredi Yayınları (73).

Yıl: 2020
Satın alınan kitap (başlık) sayısı:  6 bin 706
En çok alım yapılan beş yayınevi:  Ötüken Neşriyat (155), Dergah Yayınları (97), Akçağ Yayınevi (96), Yapı Kredi Yayınları (92), İletişim Yayınları (78).

Yıl: 2021
Satın alınan kitap (başlık) sayısı:  6 bin 855
En çok alım yapılan beş yayınevi: Ötüken Neşriyat (205), İş Bankası Kültür Yayınları (94), Ketebe Yayınları (81), Doğan ve Egmont Yayıncılık (80), İthaki Yayınları (79).

SON BEŞ YILDIR EN ÇOK ALIM YAPILAN YAYINEVİ

Listelere baktığımızda 2017 yılından beri en çok alım yapılan yayınevinin beş yıl üste üste Ötüken Neşriyat olduğu dikkati çekiyor. Genel Müdürlük, bu yayınevinden; 2017’de 100, 2018’de 138, 2019’da 132, 2020’de 155, 2021’de 205 adet farklı kitap için alım yapmış.

GENEL MÜDÜR ALİ ODABAŞ, SELÇUK ÖZDAĞ’IN ESKİ DANIŞMANI

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü koltuğunda Ali Odabaş oturuyor. Odabaş, 2016 yılında dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ‘ın (şimdi Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi) danışmanı iken Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 2021 yılında ise asaleten Genel Müdür Yardımcısı, vekaleten de Genel Müdür oldu.

MİLLİYETÇİ ÇİZGİSİYLE TANINIYOR

Yayın hayatına 1964 yılında başlayan, ilk olarak Necip Fazıl Kısakürek imzalı “Reis Bey”i yayımlayan ve milliyetçi çizgisiyle tanınan Ötüken Neşriyat’tan yapılan alımların arttığı yılların Ali Odabaş’ın müdürlüğü dönemine gelmesi dikkati çekiyor.

Zira Ali Odabaş da bir zamanlar danışmanlık yaptığı ve siyasete Ülkü Ocakları’nda başlayan, BBP’nin kuruluşunda yer alan Selçuk Özdağ gibi milliyetçi camiadan geliyor.

İLK İKİ SIRADA NİHAL ATSIZ VAR

2017-2021 yılları arasında Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Ötüken Neşriyat’tan istinasız her yıl alımı yapılan eserler ve yazarları şöyle:

 • Bozkurtlar / Hüseyin Nihal Atsız
 • Ruh Adam / Hüseyin Nihal Atsız
 • Sözde Kızlar / Peyami Safa
 • Yalnızlar / Tarık Buğra
 • Yılkı Atı / Abbas Sayar

Türkçü-Turancı ideolog Hüseyin Nihal Atsız, İstanbul Üniversitesi’ndeki asistanlık görevinden alınarak, 1933 yılında Malatya’ya Türkçe öğretmeni olarak tayin edildi. Atsız, 1944 yılında Irkçılık-Turancılık davasından yargılanıp, mahkum oldu.

Bu beş eser dışında son 11 yılın listelerine baktığımızda ise Ötüken Neşriyat tarafından Genel Müdürlüğe en çok satılan kitaplardan bazıları ise şöyle:

“Atillâ’nın Kalkanı, Attilâ, Attilâ’nın Kamçısı, Badem Dalına Asılı Bebekler, Ben Bir Kediyim, Bir Tereddüdün Romanı, Bir Akşamdı, Bitmeyen Gece, Canan, Cingöz Recai’nin Harikulâde Sergüzeştleri, Cumbadan Rumbaya, Dalkavuklar Gecesi, Dede Korkut Kitabı, Deli Kurt, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Düşman Kazanmak Sanatı, Genç Temuçin, Gençliğim Eyvah, İbiş’in Rüyası, Karamazov Kardeşler, Köse Kadı, Mahşer, Matmazel Noraliya’nın Koltuğu, Onlar da İnsandı, Osmancık, Selahaddin Eyyubî ve Arslan Yürekli Richard, Selçuklular ve Selçuklu Tarihi Üzerine Araştırmalar, Siyah Kehribar, Sokakta, Şimşek, Türk- İslam Sentezi, Türk Milli Kültürü, Türk Ülküsü, Uzun Çarşının Uluları, Yalnızız, Yemen! Ah Yemen!, Yolların Sonu, Yorganımı Sıkı Sar.”

KİTAP ALIM KRİTERLERİ NELER?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın Seçme Yönetmeliği’nin 11. maddesine göre satın alımlarda öncelik sırası şöyle:

 • Güncel ve gündemdeki yayınlar
 • Edebiyat, kültür, sanat eserleri ve çocuk kitaplarının klasikleri ve yeni örnekleri
 • Tarih ve yakın tarihle ilgili anı ve belgesel kitaplar
 • Cumhuriyet dönemi yazarlarının eserleri
 • Ülkemizi tanıtıcı kültür ve sanat ağırlıklı yayınlar
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için enerjik ve hırslı bir gün olabilir. Kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz ve yeni başlangıçlar yapmak için cesaretiniz artabilir. İletişim konularında başarılı olabilir ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmanız ve sabırlı olmanız önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen zorluklarla baş etme konusunda güçlü ve kararlı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda da biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü ve sabrınızı koruyarak her türlü engeli aşabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi açık ve net tutmaya özen gösterin. Bugün kendinize zaman ayırarak rahatlama ve dinlenme fırsatı bulmalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İçsel çekişmeleriniz artabilir ve belirsizlikler sizi rahatsız edebilir. Ancak, sabırlı ve dengeli bir yaklaşımla, bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve anlayışlı bir tutum sergilemek önemli olacaktır. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek için fırsatlar yaratın.

ASLAN BURCU YORUMU

İçinde bulunduğunuz dönemde, özgüveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Kendinize güvenin ve neler başarabileceğinizi düşünerek hareket edin. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, gereksiz çekişmelere girmekten kaçının. Aşk hayatınızda tutkulu ve romantik bir gün geçirebilirsiniz. Eğlenceli ve keyifli anlar sizi bekliyor olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Karşı tarafın duygularını daha iyi anlamak için üzerinde biraz daha fazla emek harcamalısınız. İş hayatınızda detaylara dikkat etmek ve planlı hareket etmek önemli olacak. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve iç huzurunuzu korumak için dinlenmeye zaman ayırın. Hayırlı bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için iletişim becerilerinizin ön planda olacağı bir gün olabilir. Fikirlerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmekten çekinmeyin, çevrenizdeki insanlarla etkili iletişim kurabilirsiniz. Aynı zamanda duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız da önemli olacaktır. Hayatınızda denge ve uyumun hakim olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcunun insanları için duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel düşüncelerinizi keşfetmek için harika bir gün olabilir. Fiziksel olarak da enerjiniz yüksek olacak ve yapmak istediğiniz işlerde kararlılıkla ilerleyebileceksiniz. Ancak, bugün gerginliklere karşı dikkatli olmanızda fayda var. İletişimde anlaşmazlıklara sebebiyet verebilecek durumlardan uzak durmak önemli olabilir. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba, tabii ki! Bugün Oğlak burcu için olumlu bir gün olabilir. Bugün, çevrenizde olan bitenleri daha dikkatli bir şekilde gözlemleyerek fırsatları değerlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. İş hayatınızda başarıya ulaşmak için odaklanmanız gereken konular olabilir. Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için zaman ayırmak da bugün önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Nisan 14, 2024, Yorum yok Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.